Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Çiçeklerin Hanımı: Vána

Çiçeklerin Hanımı: Vána

PAYLAŞ

Vána, Arda’daki tüm genç yaşamın korunmasından sorumlu olan bir Ainu ve Valie idi. Yedi Valier arasında önemi açısından altıncı sırada sayılırdı. Yavanna’nın kardeşi, Oromë’nin eşiydi. Aynı zamanda “Her Zaman Genç” olarak da bilinirdi.

Tarihçesi

Tıpkı kız kardeşi gibi, Orta Dünya’nın bitki örtüsü ve hayvanları üzerinde etkisi vardı. “O geçerken tüm çiçekler yeşerir ve onun gelişi ile birlikte kuşlar şarkı söylerler” denirdi hakkında. Kendisine yaptığı çiçeklerden oluşan bir elbise ile gezerdi ve hem cennetteki, hem de yer yüzündeki bütün güzellik onun çehresinde toplanmıştı adeta.

Oromë’nin kardeşi Nessa, Tulkas ile evlendiği zaman, onun düğünü için elbisesini çiçekler ile süslemişti.

Altın rengi çiçekler ile donatılmış bahçelerde yaşardı ve sık sık Oromë’nin ormanlarını ziyaret ederdi. İki Ağacın yok edilişi ve Noldor’un Orta Dünya’ya yelken açmasından sonra Valar’ın bir çoğu kadim huzurlarını geri kazandıkları için memnun oldular ve ne Melkor hakkındaki söylentiler ile, ne de Noldor ırkının meseleleri ile rahatsız edilmemeyi dilediler. Sonrasında, Aman diyarların gizli tutulmasına karar verdiklerinde, Vána da bu konuda görev üstlenmişti.

Etimolojisi

Vána, ismi Quenya dilindeki “güzel” anlamına gelen “vanima” ‘dan türetilmiştir.

Genolojisi

Kaynaklar

  1. Tolkien Gateway
  2. Silmarillion
Yorumlar