Ana sayfa Animeler Code Geass! Neden Bu Kadar Efsane?

Code Geass! Neden Bu Kadar Efsane?

PAYLAŞ

Animeseverlerin neredeyse hepsinin yüksek beğenisini kazanmış olan Code Geass, 3. sezonu ile dönmeye hazırlanıyor. Şimdiye dek ana kurguda 2 sezon, yan bir kurguda tek sezon yayımlanmış durumda.

Anime oluşturulduğu parçaların çok sağlam hazırlanmış olması sebebiyle yüksek bir seviyeye sahip. Bu yazıda da hangi parçaları nasıl etkiliyor ondan bahsedeceğim.

Öncelikle anime, konusu ile temelinden bir kusursuzluk sağlıyor. Oluşturulmuş mantıklı bir kurgu etrafında dönen planlar, oyunlar ve trajediler ise konuyu ballandırıyor. Yapılan ustaca planlar seyircide kafa karışıklığı arasında bir haz bırakıyor.

Aynı zamanda kurguyu göz olgusu ve dünyanın siyasi durumu olarak sıradanlıktan kurtarmış durumdalar. Bir de göze doygunluk veren aksiyon dolu savaş sahnelerini unutmamak gerek. Kesinlikle bir artının da kaynağı bu.

Karakter kişiliklerinin de mükemmel oluşturulduğunu belirtmeliyim. İzlerken karşılaştığımız karakterlerde yapmacıklık veyahut yapılanlarda karaktere aykırı bir hamle olmaması anime için apayrı bir artı oluyor.

Bir de bu karakterlerin arasındaki kişiliklerine ve kurguya uygun giden ilişki söz konusu. Arkadaşlık, aşk, dostluk, kardeşlik ve aile bağları senaryo ve kurgu ile çok iyi bir şekilde yansıtılmış.

Code Geass takipçilerinin en çok etkilendikleri kısım ise, trajedi ve dram. Acılı bir geçmişe sahip olsunlar veya olmasınlar, bu animede mutlu birine rastlamak çok zor. Ve bu dram havası karakterlere tam olması gibi dağıtılmış durumda. Özellikle insanların eski ilişkileri düşünüldüğü vakit zamanla yaşadıklarını görmek dramı ve trajediyi seyirciye daha iyi yansıtıyor. Bu da anime için büyük bir artı sağlıyor.

Hatta dram ve trajedi hususunda ilginç bir nokta da var: İyi-kötü kavramı belirgin değil. Bu da oluşan iki taraftan da kim ölürse,yenilirse ayrı bir hüzün yarattığı sonucuna çıkıyor. Tabii elbette animede bir kötülük ve kötü bir grup mevcut ancak yoğunluğu belirgin bir şekilde az. Bu da izlemeyi ayrı bir keyifli kılarak animeye artı katıyor.

Bir diğer sebebi de senaryonun edebi bir zenginliğe sahiplik etmesi. En basitinden şu cümleler ile açıklamama izin verin;

“Kar neden beyaz bilir misin? Çünkü o rengini unuttu.”
“Güçsüzlük günah ise, güçlü olmak adalet midir? İntikam suç ise, dost olmak adalet için yeterli midir?”
“Eğer dünya üzerinde adaletin yok edemeyeceği bir kötülük olsaydı, kötülüğü yok etmek için ellerini kötülüğe bular mıydın?”

Bunların yeteceğine inanıyorum ancak size asla edebi bölümünü tamamıyla tanımlayamam. Yeri geldiğinde okumak için sürekli geri sarıp durdurduğumuz sözler de olduğunu düşünürsek elbette.

Herkes grafik ve çizimlere önem vermez. Ancak kurgu iyiyse grafik-çizim açısından yüksek bir beklentiye karşılaşmayız. Ki zaten Code Geass grafik ve çizimde yüksek bir beğeniyle karşılandı. Tabii bu iki ölçüt olmasaydı da aynı etkiyi yaratabileceği kanısında olduğumdan seriyi taşımada büyük bir etken olduğunu sanmıyorum.

Çoğu izleyen animenin çok çok güzel olması yönünde tabii ki bu yazıya kişisel açıdan daha çok satır ekleyebilir ya da çıkartabilir ancak genel bir bakış açısıyla yazdığımı belirtmeliyim.

Ben de son olarak kişisel bir yorum bırakacağım, Lelouch Vi Britannia karakterinin insanda bıraktığı hayranlık. Pek çok takipçide bir sempati oluşturmuş durumda. Animenin severlerinin neredeyse hepsi üzerinde bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün. Umarım bu bir Geass etkisi değildir.

Son olarak şunları belirteyim; Code Geass, hayatı küçüklüğünde yıkılmış bir gencin hüznünün canlanması sonucunda dünyaya ve insanlara beslediği nefretin sonuçlarını bize gösteriyor. Eğer bu animeyi hala izlememiş iseniz, asla başka bir animeye harika demeyin!

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleSithlerin Altın Lordu – Marka Ragnos
Sonraki makaleJediların Kökeni ve Je’daii Düzeni
Korku-gerilim, aksiyon, fantastik, bilim-kurgu filmlerini izlemeyi, kitaplarını okumayı seven, Star Wars, Karayip Korsanları ve Yüzüklerin Efendisi hayranı, yabancı dizileri takip eden, aksiyon, rpg oyunlarına ilgisi olan, Kratos aşığı, yeni yeni editörlük işine atılmış bir Ñoldo.