Ana sayfa Diğer Fantazya Çoğumuzun Bilmediği Bir Rol Deneyimi: Forgotten Realms ile Minecraft RP Üzerine Röportaj

Çoğumuzun Bilmediği Bir Rol Deneyimi: Forgotten Realms ile Minecraft RP Üzerine Röportaj

PAYLAŞ

 Fantazya.net olarak fantastik eserleri incelemeye, videolarını yayınlamaya, röportajlar ve çeviriler yaparak bu türe destek olmaya devam ediyoruz. Sırada bir röportajımız daha var. Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul eden Forgotten Realms RP ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kendilerinden kısaca bahsetmek gerekirse; Minecraft oyununa rol yapan bir grup olarak 3 seneyi aşkındır işlerini yapıyorlar. Sözü fazla uzatmadan röportajımıza geçelim.

Başlamadan önce Fantazya.net olarak sizi bir tanımak istedik; bize kendinizden, geçmişinizden ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Elbette, neden olmasın? Forgotten Realms olarak 25 Ekim 2013’ten beri tatil dönemlerinde Minecraft rol sunucusu açmakla uğraşıyoruz. Ekibimizde kimileri henüz bu işte yeniyken, bazılarımız ilk günden beri uğraşıyor. Zaman içerisinde aramızdan ayrılanlar da oluyor. Şu anda kadro olarak yedi kişiyiz. Bahsi geçen yedi kişiden üç kişi yönetimle, üç kişi senaristlik, kalan son kişi ise organizasyonlarla uğraşmakta. Kadroda olan herkes bu işten bir kazanç beklemeden hareket ediyor. Misyon olarak hepimiz Minecraft rol dünyasını geliştirmeyi ve genişletmeyi hedef edindik. Bu nedenle bu işten bir yandan zevk alıyoruz.

 Minecraft ve rol yapmak dediniz, bu ne demek oluyor? Minecraft’ta rol mü yapılıyormuş?

Tabi ki de rol yapılıyor. Aslında bakarsanız şuan Minecraft, ulaşım ve teknoloji serbestliği bakımından FRP için en rahat platform. Önünüzde tam anlamıyla açık bir dünya var. Biz burada oyunun kendi içeriklerini kendi evrenimize uyarlayarak istediğimiz gibi geliştirebiliyoruz. “Geliştirme” dediğimiz şeyi grafik paketleriyle oyunda normalde bulunan grafikleri değiştirip yapabildiğimiz gibi; sunucuya kuralları dayatan, rolü pekiştiren, kendi yapımımız olan sistemlerle de yapıyoruz. Sonucundaysa istediğimiz atmosferi sunucuya yansıtabiliyor, istediğimiz senaryoyu sunucumuzda işleyebiliyoruz. Elbette burada yapabileceğimiz değişiklerin bir limiti var. Yaptığımız sistemler genelde yazı tabanlı oluyor ve kuralları pekiştiriyor. Bunun sebebi Minecraft animasyonlarının çok sınırlı olması.

 Kurallar? Senaryo? Sistemler? Bu olaya yeni yaklaşan birisi için fazla karışık geldiğini düşünmüyor musunuz?

Dışarıdan karışık göründüğü konusunda haklısınız fakat içeriye girince işler biraz değişiyor. Kuralları, senaryoyu ve sistemleri kavramaktan ziyade ortama alışamamak insanların kafasını karıştırıyor. Kural, senaryo ve sistem her türlü öğrenilir ki zaten forumda bunları öğrenebileceğiniz rehberler mevcut. Ama ortama tek başına girecek birisi sabırlı olmazsa ve kendini belli etmezse kaynaşması uzun olabilir, çabuk sıkılabilir. Yeni gelen arkadaşlara yapabileceğimiz en iyi tavsiye forumda kendilerini tanıtmaları olacaktır. Ortamımız zaten aşırı samimi bir ortam olduğu için forumda kendisini tanıtan bir arkadaşa herkes yardımcı oluyor. Bu konuda rol bilenler olsun, bilmeyenler olsun; ortama alışma sürecinde biz bütün rol yapanlar olarak elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 Kural ve senaryo kelimesi FRP’yi çağrıştırmıyor değil. Sunucunuzun FRP ile alakası var mı? Yani bahsettiğimiz kurallar FRP kuralları mı? Eğer böyleyse sunucuda oynayan herkes FRP’de ki gibi ana karakter mi oluyor?

Kurallar zaten gelir-geçer FRP kurallarının uyarlanmış hali, o yüzden pek bir fark yok. Senaryo ise bizim baz aldığımız evrende bir anda gerçekleşiyor. Şu ana dek açtığımız tüm sunucularda kendi evrenimizi kullandık. Kural olarak FRP’ye her ne kadar benzese de karakterler ana karakter olabileceği gibi yardımcı karakter de olabiliyor. Karakterlerin hikayedeki önemini karakterleri yönetenlerin yaptıkları belirliyor. Krala karşı yapılan isyanın başarılı olması sonucunda inatçı bir köylünün iyi bir yerlere gelebilmesi buna verilebilecek en basit örneklerden birisi. Bahsettiğim örnek işin biraz politik kısmı. İşin fantastik kısmına kaçacak olacaksak ise DM’lerin yönettiği bazı hikayesel karakterler ve mekanlar aracılığıyla oyuncu karakterleri etkiye uğrayabiliyor.

 Peki biraz da sunucunun içeriğinden bahsedelim: şimdiye kadar açılan sunucuların teması neydi? Bu temalar ne kadar rağbet görüyor sizce?

Sunucumuz her açılışında bir önceki konseptinden daha farklı, gelişmiş ve özgün olarak açılıyor. Kavurucu çöl sıcaklarından boşlukta asılı kalmış devasa uçan adalara, meleklerin ve iblislerin savaştığı eski topraklardan çarklarla çalışan buharlı makinelerin olduğu teknolojik krallıklara kadar bir sürü tema ve konsept deneme şansımız oldu. Her bir konsepti evrenimizde bir gezegene, bir yıldız sistemine yerleştirerek evrenin de hikayesini yazıyoruz. Uyguladığımız her konseptte bir öncekinden daha fazla ilgi görmüş olarak bu sezon da aynı başarıyı yakalamak başlıca amacımız.

 Sunucunuzun şimdiki teması ve kurgusu hakkında bilgi verebilir misiniz? Temanın ismini aldığı Unutulmuş Diyarlar evreniyle bir alakası var mı?

Unutulmuş Diyarlar evrenini sevdiğimiz bir evren olduğu için isim olarak kullanmaya karar verdik, onun dışında pek bir alakası yok. Şu anki kurgumuz tamamen bize ait olmakla beraber uzun süredir üzerine eklemelerde bulunduğumuz uğraşların bir sonucu. Hikayemizse Aldiern kıtası üzerindeki altı millet ve üç krallığın gerek politik, gerekse fantastik ilişkisini baz alıyor.

 Konu Unutulmuş Diyarlar’a gelmişken; FRP ile sizin yaptığınızı karşılaştıracak olsaydınız, göze en çok batacak olan fark ne olurdu?

Bu sorunun cevabı istisnasız bir şekilde oyuncunun özgürlüğü olurdu. FRP’lerde hikaye ve kurallar beraberinde DM kontrolünde olduğu için oyuncu sayısı arttıkça oyuncu başına düşen rol zamanı azalıyor. Bu da oyuncuları grup halinde harekete yönlendiriyor, onları bir nevi kısıtlıyor. Minecraft’ta daha önce de bahsettiğimiz sistemlerle kontrol sağlayarak DM’lik görevinin kuralsal kısmını hallediyoruz. Bu sayede oyuncular kendi aralarında biz olmadan da rol yapabiliyorlar. Bu da oyuncu için çok büyük bir özgürlük sağlamış oluyor. Biz ise kurgusal olaylara el atarak DM’liğin kalan kısmını hallediyoruz.

 Tekrar sistemler demişken sormadan etmek olmaz. Sistemin tanımını zaten yaptınız, fakat bu sistemlere örnek vermek isterseniz bunlara neleri verebilirsiniz?

Sistemler çok çeşitli olabiliyor. Sistemleri Minecraft’ın kendisine daha fazla yaratıcılık katarak yapıyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi çoğunluğu yazı tabanlılar. Bu sezon açacağımız sunucudaysa yazı tabanlı çoğu şeyi görselleştirme çabasına girdik. Bu sayede hem insanların gözüne güzel gözüken bir reklam yapmış oluyoruz, hem de insanların sıkıcı yazılar arasında kaybolmasına az da olsa çare oluyoruz. Örnek vermek gerekirse yaptığımız değişiklerden birisi demircilik sistemi üzerine oldu. Demircilik sistemi eskiden “/demirci kalip demir kılıç” şeklinde çalışırken şimdi örsün üstüne sağ tıklayarak, demirci çekiciyle minigame tamamlayarak çalışıyor.

 Dediğinizi görmeden yorum yapmam pek mümkün değil. Fakat iyileştirme yaptığınız anlaşılır bir şey. Peki Forgotten Realms Role Play’e nasıl katılım gerçekleştiriliyor?

Serüvenimize forumumuzu ziyaret ederek başlıyoruz. Ziyaret ettiğimiz forumu okumamazlık yapmıyoruz ve forumda yazan hikayesel konuları okuyarak ön bilgi sahibi oluyoruz ki karakterimizi hazırlamak konusunda sıkıntı çekmeyelim. Karakterimizi okuduklarımıza, evrenimize ve hikayemize uygun bir şekilde oluşturuyoruz. Karakterimizi oluşturduktan sonra forumda sunucuya katılım için başvurumuzu atıyoruz ve sonrasında karakter panelinden karakterimizin sunucuda ayarlayabildiğimiz özelliklerini ayarlıyoruz. Biraz uzun gibi gözüküyor fakat rol yapmak isteyen insanlar bunlarla uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor doğrusu.

 Hep hikaye, hep kural konuştuk fakat bir şeyi unuttuk. Minecraft’ın belki de Minecraft olmasını sağlayan en büyük özelliği blocklardan oluşan bir yaratıcılığa sahip olması. Sunucunuzdaki yapılar bu yaratıcılıktan pay alıyorlar mı peki?

Elbette, yapılarımıza elimizden geldiğince estetik bir yaklaşımda bulunuyoruz. Sadece estetik yaklaşım demek doğru olmaz aslında. Yapılarımıza uygun detayları vermek te önemli bir şey. Görsel olarak eklediğimiz estetik ve detay dışında yapılarımıza kurgumuzu da katıyoruz. Eski bir savaştan kalma kalıntılardan tutun haraç kesen haydutların kampına kadar ayarlamaya özen gösteriyoruz.

Eski savaşlar ve kalıntılar. Forumunuzu da inceleyen birisi olarak bu dediklerinizden derince işlenmiş bir tarih olduğunu seziyorum. Peki ya bunun sunucu içerisindeki etkisi ne?

Sunucumuzun versiyonunun adı halihazırda Geçmişin Yankısı ve oyuncularımız da geçmişin etkisini olabildiğince hissedecekler. Ana kurguda üzerinde yaşadığımız kıta Aldiern henüz bir çocukken gerçekleştiği düşünülen, peygamber ile Karaserpen arasında geçtiği iddia edilen bir savaş var. Bunun yanında yazılan tarihte “ortadan kaybolanlar”, “garip bir şekilde gerçekleşenler” de kurgumuzda kendisini hissettirecek. I. sezonun I. bölümü olarak “kaybolmuş” olarak bilinen bir korsan-kralın geri dönüşünü seçtik. Kurgumuzun ilerleyişi boyunca tarih konularında yazdıklarımızın önemi gözükecek ki zaten kurgumuzun adı Geçmişin Yankısı. Ama şunu unutmamak lazım ki muzafferler tarafından yazılmış bir tarih, onlara öğretilmiş olan bir tarih ne kadar doğru? Ya da daha çocukken onlara anlatılan efsaneler geçen binlerce yılda ne kadar çarpıtıldı? Bunlar hiç olmamış şeyler de olabilir. Bunu hep birlikte göreceğiz.

 Şuana kadar oldukça “fantastik” kısmına değindiniz, peki politik bir şeyler de kurguladınız mı?

Daha önceleri –bizim sunucularımız da dahil olmak üzere- pek çok sunucuda ya aslında önem arz etmeyen güç odakları ya da sebepsizce birbirine giren iki kopya krallık bulunurdu. Bu sunucuda biz bunun ötesine geçip gerçek güç odakları, olması gerektiği gibi gerçekçi bir politika ve buna bağlı olarak dönen gerçek bir ekonomi yarattık. Lord ve leydi gibi yönetici rollerindeki oyuncular hem hanelerinin devamlılığı için hem de krallığın yıkılmaması için –veya yıkılması için- gerçek bir çaba harcamak zorunda kalacaklar. Bunun sonucundaysa ticari antlaşmalardan çarpışmalara kadar pek çok rol ortaya çıkacağını umuyoruz. Bu çıkan roller sayesinde tüm oyuncuların kendini içinde bulacağı bir politik zincir oluşturmak bizim planladığımız şey.

 Peki bu iki kurgunun devamlılığını nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

Bu soruya dolaylı yoldan cevap vermek istiyoruz. Öncelikle bahsetmek gerek ki kimi RPG oyunlarında bizi kurgudan soğutan temel unsur kurgu üzerinde hiçbir etkimizin olmamasıdır. Oyun bize yapmamız gerekenleri söylerken biz yalnızca emredilenleri uygulayan bir asker ya da yazılı bir senaryoyu oynayan bir tiyatro oyuncusu gibiyizdir. Elbette ki Witcher serisindeki gibi tüm dünyayı etkileyen karakterler yapmamız bu kadar oyuncuyla pek te mümkün değil. Bundan dolayı biz de oyuncularımızın birlikte kendi geleceklerini belirleyecekleri bir sunucu üzerine çalıştık. Fantastik ya da politik fark etmeksizin tüm karakterler kurguda kendilerinin ve geri kalanının kaderini belirleyecekler ve geleceğin iplerini ellerinde bulunduracaklar. Bu sayede kurgunun devamlılığını sağlayacak kişiler dolaylı yoldan oyuncularımız olmuş olacak, bizler değil.

 Röportajda sona doğru yaklaşırken kurgudan bir kez daha uzaklaşıp rol konusuna dönmek lazım. Kafanızda belirlediğiniz bir ideal rolcü kavramı var mı? Böyle bir kavram varsa sizin sunucuzda oynayabilecek olan bir “ideal” rolcüyü tarif edebilir misiniz?

Doğrusu bu cevaplanması zor, hatta imkansız bir soru. İdeal bir eş ya da ideal bir insan gibi kavramlar nasıl ütopik şeylerse “ideal rolcülük” de bu şekilde ütopik bir şeydir. Fakat bu, bu şekilde kestirilip atılacak bir soru değil. İdeal rolcü ütopik olabilir, fakat ideale en yakın rolcü olağan bir şeydir ve değişkendir. Bize göre ideal bir rolcüyü şöyle tanımlayabiliriz diye düşünüyoruz. Öncelikle kurguyla bağlantılı olan, gerçek bir kişiymiş gibi hazırlanan bir karakter olmalı. Karakterin geçmişi, kişiliği tarzı detaylar önceden belirlenmeli; rol sırasında doğaçlama yapılmamalıdır. Bunları yaptıktan sonra bu karakter, karakterin sahibi tarafından tanınmalıdır. Karakterin sahibi rahat bir şekilde karakter gibi düşünülebilmeli ki en önemli şey bu. Eğer kişi karakteri “o nasıl yapardı?” şeklinde düşünerek canlandırabiliyorsa o bize göre ideale en yakın olan rolcülerden biri haline gelmiştir.

 Son olarak bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederiz. Röportajımızı bitirmeden önce söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bize bu şansı verdiğiniz için asıl biz size teşekkür ederiz. Şunu söylemek istiyoruz ki biz bir aileyiz, ve bu ailenin parçası olarak bazen anlaşmazlıklarımız olsa da burada hepimiz eğlenmek için bulunuyoruz. O yüzden bu yazıyı okuyup katılmak isteyen, tereddütleri olan arkadaşlara sesleniyoruz. Herhangi bir sakıncanız, kararsızlığınız varsa bize sormaktan çekinmeyin. Forumumuza katılın, sorular sorun, kendinizi tanıtın. Biz Forgotten Realms ailesi olarak gerek yetkilileriyle gerek oyuncularıyla size her daim yardımcı olmak amacıyla buradayız. Son olarak okuyan tüm arkadaşlara forumumuza www.fr-rp.com adresini kullanarak ulaşabileceklerini belirtiyor, canıgönülden teşekkürlerimizi sunuyor ve kendilerine iyi bakmalarını diliyoruz.

Tüm detaylar için: http://www.fr-rp.com

13524217_10209324203251703_1983766138_o

 

Yorumlar