Ana sayfa Game Of Thrones Çok Yüzlü Tanrı ve Yüzsüz Adamlar

Çok Yüzlü Tanrı ve Yüzsüz Adamlar

PAYLAŞ

Çok Yüzlü Tanrı

Yüzsüz adamların inandığı tanrıdır. Yüzsüz adamların kurucusu Valyria ve köle nüfusunun fazla olduğu çeşitli şehirlere gidip herkesin aynı ölüm tanrısına dua ettiğini söyledi. Böylece Qohor’da Çok Yüzlü Tanrı , Kara Keçi olarak , Yi Ti’de Gecenin Aslanı olarak ve yedi inancında Yabancı olarak çağırıldı.

 

Çok Yüzlü Tanrı’ya tapanların ‘’ Acı çekmek yerine ölüm merhametli bir sondur’’ gibi bir inanışları vardır. Bir bedel karşılığında yüzsüz adamlardan biri Çok Yüzlü Tanrı’ya bir ölüm hediye eder. Yani suikast onların Çok Yüzlü Tanrı’ya ibadet şeklidir.

 

Yüzsüz adamların tapınağında , acı çekmemek için bir son arayanlar tapınağın havuzunda bulunan sıvıyı içerler ve bu onları acısız bir ölüm verir.

 

Yüzsüz adamlar Çok Yüzlü Tanrı’ya hizmet etmek için kendi kimliklerinden vazgeçerler ve sadece öldürmek için hedeflere suikast düzenlerler. Bir yüzsüz adam Tanrı’ya ibadet etmek içi kendini öldürmez çünkü kendilerini buna layık görmezler.

 

Siyah ve Beyazın Evi

 

Siyah ve Beyaz’ın evi Braavos’ta Çok Yüzlü Tanrı’ya adanmış bir tapınaktır. Ayrıca Yüzsüz adamların karargahı olarakta bilinir. Braavos’ta koyu gri bir tepecik üzerinde bulunur. Tapınakta pencere yoktur siyah çini bir çatısı vardır. Ahşap oyma kapısı on iki ayak yüksekliğindedir. Sol kapısı beyaz sağ kapısı ise siyahtır. Kapıların ortasında oyma bir yüz vardır. Ana kattaki odanın ortasında havuz vardır. Havuzdaki su zehirlidir daha fazla acı çekmemek için dışarıdan gelen kişilere verilir. Odanın etrafında Çok Yüzlü Tanrı’yı temsil eden çeşitli heykeller vardır. Yedi inancındaki Yabancıda bu heykellerdendir.

Black_and_White_Stranger

Yüzsüz Adamlar

Yüzsüz Adamlar , Çok Yüzlü Tanrı’ya hizmet eden ve bunun için kendi kimliklerinden vazgeçen suikastçilerdir. Yüksek bir ücret karşılığında öldüremeyecekleri insan olmadığı söylenir. Yüzsüz Adamlar ölümü bir armağan olarak görürler ve bunu kurbana sunmak için çeşitli yollar kullanırlar. Yüzsüz Adamların ilk üyeleri Valyria madenlerinde çalışan kölelerdir. İlk ölüm armağanı da buradaki efendilerine verilmiştir.

 

Yüzsüz Adamların ücretlerinin çok yüksek olduğu söylenmektedir. Para yerine başka ücretlerde kabul ederler. Robert Baratheon Daenerys için suikast önerisini sunduğunda Petyr Baelish şunları söylemiştir ; ‘’ Onların ne kadar pahalı oldukları hakkında hiçbir fikrin var mı? Onlara ödeyeceğin fiyatın yarısı belki de daha azı ile bir paralı asker grubu kiralayabilirsin. Hele ki onların bir prenses için ne isteyeceklerini tahmin etmeye korkuyorum.’’ Ve işlerini ne kadar iyi yaptıkları ile ilgili ; ‘’ Eğer onun peşinden bir yüzsüz adam gönderebilseydik onu ölmüş sayabilirdik.’’ Yüzsüz adamların büyü yetenekleri de vardır. Bu yetenek sayesinde yüzlerini değiştirebilirler ve sonraki suikast için kesin başarı sağlayabilirler.

 

Sloganları ‘’ Valar Morghulis ‘’ yüksek Valyria dilinde ‘’ herkes ölmeli ‘’ anlamına gelir. Bu söze karşılık ‘’ Valar Dohaeris ‘’ ‘’ herkes hizmet etmeli ‘’ denir.

 

Jaqen H’ghar

Jaqen H’ghar Siyah ve Beyaz’ın evinde eğitilen bir yüzsüz adamdır. Hedeflerine ulaşmak için büyülü yeteneklerini kullanan bir suikastçıdır.

Bir tarafı beyaz ve diğer tarafı kırmızı uzun saçlıdır. Eddard Stark’ın idamından sonra Yoren’in gece gözcüleri grubuna girmiştir. Kara hücrelerde bulunan üç tutukludan biridir diğer iki kişi olan Rorge ve Isırık Jaqen’den korkmuşlardır. Sur yolculuğunda Sör Amory Lorch tarafından saldırıya uğramışlardır ve Arya Jaqen’i kurtarmıştır. Jaqen Harrenhal’da Arya’ya Kızıl Tanrı’dan çaldığı üç ölüm olduğunu ve Arya’nın seçtiği üç kişiyi öldüreceğini söyler. Arya toplu tecavüz anılarını anlatan Chiswyck’in adını verir ve Chiswyck üç gün sonra ölü halde bulunur. Arya ikinci isim olarak kendisine vuran Weese’in adını verir ve o da köpek saldırısı sonucu ölür. Jaqen son isim olarak tehtidle kendi adını söyletir. Daha sonra ayrılmaya hazırlanırken Arya’ya demir sikke verir ve bu parayı Braavos’tan herhangi bir adama vermesini söyler. Ayrıca daha önce olmadığı kadar yardıma ihtiyacı olduğunda ‘’ Valar Morghulis ‘’ sözlerini söylemesini ister. Jaqen tüm bunlardan sonra ‘’ Valar Morghulis ‘’ der ve elini yüzüne götürür. Yüzü kanca burunlu ve altın dişli başka bir yüze dönüşür.

 

Kendisinin simyacı olduğunu iddia eden bir adam Oldtown’a gelir. Bu adam üstat zincirini dövme hakkı kazanamayan Pate’i öldürür. Samwell Tarly Hisar’a geldikten sonra dış görünüşü Pate’e benzeyen biri tarafından karşılanır. Bu kişinin Jaqen olduğu tahmin edilir.Inside_the_House_of_Black_and_White_Woodrow_Hinton_Game_of_Thrones_Winter_is_Coming_Ltd_1

Yorumlar