Ana sayfa Dizi / Film Continuum Dizi Tanıtımı

Continuum Dizi Tanıtımı

PAYLAŞ

Continuum Bir Zaman Dizisi

Continuum’u anlatmaya öncelikle biraz ansiklopedik bilgiyle başlayalım. Continuum 2012’de yayına başlayan bir bilimkurgu dizisi. IMDB puanı 7.7. Yönetmeni şu anda Van Helsing’i de yöneten ve Art of War’u da yöneten Simon Barry. Oyuncuların içinde ise çok ünlü olmasalar da tanıdık yüz bolca var, özellikle The 100 izlediyseniz bunu kolaylıkla farkedeceksiniz. Luvia Petersen ve Roger Cross bunlara ufak birer örnek teşkil ediyor.

ctn2

Gelelim dizimizin bizi ilgilendiren kısmına. Continuum bize 2077 de hayatın nasıl olduğunu göstererek başlıyor. Hükümetler yıkılmış ve Amerika büyük şirketlerin yönetimine geçmiştir ve haliyle bu yapıya dur demek isteyen bir organizasyon “Terörist Grup” var. Liberate ismini kullanan bu grubun ideolojisi aslında insanların daha özgür şirketler boyunduruğu altında yaşamamalarını savunurken terör yanlısı bir tutum içinde hareket etmeleri en sonunda yakalanıp idama mahkum edilmeleriyle son buluyor. Yoksa bulmuyor mu?

ctn3

Bir sebepten ötürü örgüt üyeleri ve bir koruyucu Keira (Rachel Nichols) 2077’den günümüz Vancouver’ına zaman yolculuğu yapmış halde bulurlar. Koruyucumuz kaçakları yakalamak ve evine ailesine dönmek için çabalarken. Bu yolda bazı düşmanlar ve dostlar edinecektir. Kendini bir detektif olarak gösterip polisin yardımını almak isteyen Keira detektif Fonnegra (Victor Webster) ile yolları kesişecek ve bir ortaklık başlayacaktır hem ailesine dönme hem kaçakları durdurma gayesiyle uğraşırken bir yandan da kimliğini gizli tutmalıdır. Bu yolda tek yardımcısı genç bir bilgisayar manyağı olan Alec (Erik Knudsen) olan Keira’yı zorlu bir serüven bekleyecektir.

ctn1

Diziyi genel olarak değerlendirecek olursak: İlk sezonu zaman yolculuğu felsefesini ve paradokslarını irdelerken aksiyonu azaltmayan ve ana karakterlerimizi mutlak iyi veya kötü yani siyah beyaz görebileceğimiz bir zaman. Ancak dizi ilerledikçe bu ayrımın pek kalmadığını her tarafın iyisi kötüsü olduğunu grileştiğini göreceğiz. Zamanla daha da ilginç şeyler ve paradokslarla karşılaşacağımız bu dizi kesinlikle bilimkurgu sevenleri çekecektir ve kesinlikle izlemeye değer.

4 sezon 42 bölümden oluşan dizi 19 ödüllü ve 41 adaylıkla kritiklerin de iyi bir puanını almış ancak genel izleyici kitlesi içinde pek de hak ettiği popülerliği kazanmamış bir dizi.

Fragman:

Yorumlar