Ana sayfa Animeler Cowboy Bebop inceleme

Cowboy Bebop inceleme

PAYLAŞ

Sunrise tarafından yapılmış olan serimizin yönetmenliğini Shinichiro Watanabe yaptı ve Keiko Nobumoto senaryosunu yazdı. 26 bölümden oluşan serimizin birde uzun-metrajlı bir filmi vardır.
2071 yılında geçen serimiz uzay gemileri Bebop’ta seyahat eden bir grup paralı avcının maceralarını anlatıyor.

Cowboy Bebop, ilk olarak 1998’de 26 bölümlük bir senaryo olarak çıktı. 12 bölümü Tokyo Tv’de sansürlü bir şekilde yayınlandı. ( O zamanlar bazı cinayet vakaları yüzünden şiddet içeren dizilere ve filmlere şüphe ile bakılıyordu.) Sunrise stüdyosunun hazırladığı dizimiz, Nisan ayında gösterime girmişti. İzleyicilerin yoğun beğenisini topladı. Bandai firması tüm diziyi kaset, DVD ve Laserdisk olarak piyasaya sürdü. Japon uydu kanalı olan WOWOW ile bir anlaşma yaptıktan sonra 1999 nisan ayına kadar sansürsüz bir şekilde tekrar yayınlandı.

Seri bittikten sonra Watanabe serinin devamının yapılmayacağını söylemesine rağmen hayranların yoğun baskısı sonucunda manga olarak tekrar çıktı. Mangada dizi devamı yerine serinin evreninde geçen alternatif maceraları konu edindi. Manga serilerinden birini Nanten Yutaka tarafından çizildi ve diğer bir mangaka olan Cain Kuga tarafından “Shooting Star Bebop” adı ile sunuldu. Her iki mangada ‘Asuka Comics Deluxe” dergisinde yayınlandı.

2001’de aynı ekip bu sefer uzun-metrajlı filmi olan ”knockin on heaven’s door”u hazırladı. Bu sefer Watanabe yerine yönetmenliği Hajime Yatate yaptı. Dizinin 22. ve 23. bölümleri arasındaki zaman diliminde geçtiği belirtilen filmde, Bebop ekibinin dışında yeni karakterler de maceraya katılıyorlar. Japonya’da Cowboy Bebop filmi gösterime girmeden önce, Sunrise özel ürünler ve filmin biletleri ile beraber verilen promosyonel malzemeli (DVD, yaka iğnesi, t-shirt) paketler gibi kampanyalar hazırladı. Her ne kadar orjinal hikaye ile bir bağlantısı olmamasına rağmen, film adaptasyonu da, yüksek kalitesi ve hareketli konusu ile Cowboy Bebop evrenine iyi bir eklenti olmuştur.

2071 yılında, Dünya’nın artık yaşanılamaz hale gelmesi, tüm dünyanın uzaya açılmasına neden olmuştur. Birçok gezegene, çeşitli kolonilere yerleşmek zorunda kalmışlardır. Ayrıca gezegenler arası yolculuklar ‘Gate’ (Kapı) adı verilen bir hiperuzay atlama sistemi ile sağlanmaktadır.

 

11548

 

 

Serimiz her ne kadarda 2071 yılında geçse de geçmişe olan göndermeler yoğun bir şekilde görülür. Gezegenler arası geçiş yapmanızı sağlayacak kadar teknoloji olsada kullandığınız silahlar hiçte teknolojik değildir. Serinin güzel taraflarından biri de budur hem geleceğe hem geçmişe güzel göndermeler yapması

 

Kovboy Bebop, Amerikan müziğinden özellikle de 1940ların, 1950lerin ve 1960ların jazz müziğinden ve 1950lerin, 1960ların ve 1970lerin ilk rock döneminden önemli derecede etkilenmiştir. Aksiyon sahnelerinin çoğunda -uzay savaşlarından yakın dövüşe- müzik kullanılmıştır. Bölüm isimleri, albüm veya şarkı isimlerinden (Sympathy for the Devil gibi) veya müzik türlerinden (Mushroom Samba) alınmıştır; bu özellikleri de serisinin müzikal temasına işaret etmektedir.

 

 

 

spike

Spike Spiegel: Hikayemizin ana kahramanı. Mars’ta dünyaya gelen Spike, 27 yaşındadır. Görünüş olarak uzun ve incedir. Kabarık kumral saçlı ve kırmızımsı-kahverengi gözleri vardır. Silahlarla arası çok iyi olan Spike, yakın dövüştede başarılıdır. Hatta kendisi Bruce Lee’yi örnek almıştır. Ne kadar iyi Ödül avcısı olsada rahat tavırları ve umursamaz hareketleri onu birçok tehlikeye sokmuştur. Spike’ın unutmaya çalıştığı bir geçmişi vardır. Sevdiği bir kız ve can düşmanı yüzünden unutamadığı karanlık bir geçmiş.

JetBlack00

Jet Black: Eski bir polis olan Jet, polislerin yozlaştığını görünce kendi kurallarını koymak için ödül avcısı olmuştur. Bebop’un sahibi olan Jet’in birde ”Black Dog” olarakta bilinir. Kendisine hakim, fiziksel olarak da, psikolojik olarak da kuvvetli bir karaktere sahip olan Jet, Geçmişine gelen ardı ardına insanlardan çok şikayetçi.

Faye_tall

Faye Valentine: Serimizin en güzel kadını, bir o kadarda en dolandırıcısı. Valentine şans eseri Bebop ekibine katılan bir ödül avcısıdır. kumarda da büyük borçlara girdiği için başı beladan hiç kurtulamaz.

Ein

Edward: 13 yaşında, dahi bir hacker olan ed, yerinde duramayan hiperaktif bir çocuktur. Yaptığı işlerle Bebop ekibinin vazgeçilmez bir üyesi olan ed, konuşmalarını da anlamsız ama kafiyeli kelimelerle sürdürmeyi sevmektedir.

Ein: Zekası yapay olarak geliştirilmiş, süper zeka laboratuvar kaçkını bir köpek. Telefona bakıp, internette gezebilen, araba direksiyonu bile kullanabilen bu köpek, diğer karakterler tarafından sadece sıradan bir köpek olarak görülür.

 

Sonuç olarak Shinichiro Watanabe oldukça başarılı bir iş çıkartmış. Hayatınızın 9 saatini hiç çekinmeden harcayabileceğiniz, 9 saatin sonunda tekrar ve tekrar izlemek isteyeceğiniz bir seri sizleri bekliyor.

Yorumlar