Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Cregan Stark ve Kurt’un Saati

Cregan Stark ve Kurt’un Saati

PAYLAŞ

F.S 108 yılında doğan Cregan Stark Lord Rickon Stark ve Lady Gilliane Glover’ın en büyük oğluydu. F.S 121 yılında, babası öldüğünde Kışyarı Lordu ve Kuzeyin Koruyucusu oldu. Daha yetişkin olmadığından amcası Bennard naip olarak kuzeyi yönetti. Cregan yetişkin olduğunda amcası yönetimi devretmekte çok da istekli değildi. Cregan ile amcasının ilişkisi amcasının Cregan’ı kısıtlamasıyla daha da gerildi. F.S 126 yılında Cregan amcasına karşı ayaklandı ve amcasıyla beraber üç çocuğunu hapsetti.

Kısa bir süre sonra Arra Norrey’le evlendi ama Arra Norrey F.S 128 yılında doğum yaparken vefat etti.

Ejderhaların Dansı sırasında Jacaerys Velaryon, annesi Rhaneyra Targaryen’in taht iddiasına destek kazanmak için ejderhası Vermax üzerinde Kışyarı’na uçtu. Cregan Jacaerys Velaryon’un gelecekte doğacak ilk kızının oğlu Rickon’la evlenmesi şartıyla siyahlara desteğini sundu.

Roderick Dustin

Lord Roderick Dustin Kış Kurtları olarak bilinen orduya kumandanlık etti. Güneye giden ilk kuzeyli ordusu buydu. Kış Kurtları tüylü atlar, baltalar, tokmaklar, dikenli gürzler ve eski kuzeyli kılıçlarını kullanıyorlardı. Leydi Sabitha Frey İkizler’de Roderick Dustin ve ordusunu karşılamaya geldiğinde Roderick Dustin Ejderha Kraliçe için ölmeye geldiklerini duyurdu. Göl Kıyısı Savaşında Lannister mızraklılarının üstüne 5 kere yürüyen Kış Kurtları adamlarının üçte ikisini kaybederek de olsa savaşı kazandılar.

Cregan Stark Kış Kurtları’nı evsizlerden, çocuğu olmayanlardan, genç evlatlardan oluşan daha büyük bir orduyla kısacası kaybedecek bir şeyleri olmayan, şanlı bir ölüm isteyen insanlarla takip etti. Fakat Aegon II’nin zehirlenmesi üzerine bu istekleri gerçekleşemedi.

Cregan ordusunu Kralın Şehri’ne sürdü. Cregan Stark Aegon II’nin destekçilerini olan Fırtına Burnu’nu, Eski Şehir’i ve Casterly Kayasını ordusuyla ezip cezalandırmak istiyordu. Lakin Lord Corlys Velaryon çoktan buralara barış için elçiler göndermişti.

Cregan Stark’ın küçük konseyi elinde tuttuğu altı günlük süreye Kurt’un Saati adı verilmiştir. Corlys barış elçileri göndermesine rağmen Cregan Stark’ın vazgeçmeyeceği tek bir şey vardı. Aegon II’yi zehirleyenleri cezalandırmak. Onun düşüncesine göre zalim ve adaletsiz bir kral savaşta öldürülebilirdi ama zehirleyerek öldürmek ona göre iğrenç bir durumdu.

Cregan Stark ve Aegon III

Cregan kralı zehirleyenleri bağışlayamazdı bu yüzden aralarında Corlys Velaryon ve Larys Strong’da bulunan çoğu şüpheliyi tutuklattı. On bir yaşında olan Aegon III eğer Leydi Alysanne Blackwood ile evlenip Corlys Velaryon’dan özür dilerse Creganı eli yapmayı kabul etti. Şartları kabul eden Cregan sadece bir gün el olarak kaldı ve gün boyunca yargılamalara ve infazlara başkanlık etti. Sanıkların çoğu siyahları giymeyi kabul etti. Sör Gyles Belgrave ve Strong hanesinin son temsilicisi Larys Strong ölümü seçti.

İnfazların bitiminden hemen sonra Cregan Stark istifa etti. Hem tarihte bu makama en kısa sahip olan kişi hem de bu makamı bu kadar istekli bir şekilde bırakan tek kişi Cregan Stark’tır. Cregan Stark emrindeki bir çok kuzeyli askeri güneyde bırakıp evine döndü. Bu askerlerden bazıları Nehirovalı dullarla evlendi, kimileri paralı asker oldu, kimileri ise eşkiya. Kurt’un Saati bu şekilde sona erdi.

İşte, Cregan Stark. Bir zamanlar Prens Aemon’la dövüştü ve Ejderha Şövalyesi daha önce bu kadar yetenekli bir kılıç ustasıyla savaşmadığını söyledi.

https://www.instagram.com/gameofthronees.tr/ adresinden bizi takip edebilirsiniz!

Yorumlar