Ana sayfa Middle Earth Filmler Cüce Atalar’ın İlki; Ölümsüz Durin

Cüce Atalar’ın İlki; Ölümsüz Durin

PAYLAŞ

Özellikle bir çoğumuzun Hobbit’in filmi ile karşılaştığı bir kavramdı Durin’in Oğulları. Erebor, Demir Dağlar gibi cüce memleketlerinin halkları Durin’in direkt olarak soyundan olmasalar da kendilerine Durin’in Oğulları demişlerdi. En büyük cüce krallığı Moria’yı, nam-ı diğer Khazad-dûm’u kuran bu müstesna cüceyi bu yazımızda yakından inceleyeceğiz.

Durin VII The Last | Fandom

Aulë, Ilúvatar Çocukları’nın uyanışı için sabırsızlanmış, bir an önce onların canlanmasını, sevmesini ve ellerinden işler çıkarmalarını arzu etmişti. İşte aynı bu arzu, cüceleri tarih sahnesine çıkaracaktı. Yavanna’nın Uykusu denilen dönemde şekil verilen cüceler, bu karanlık ve tekinsiz zamana ayak uyduracak bir biçimde; güçlü, dayanıklı ve zorluklar karşısında yılmayan bir halk olmalıydılar. Ama Aulë’nin elinde Ilúvatar Çocukları’nın tasvirinden başka bir şey yoktu ve bununla idare etmek zorundaydı. Cüceler bu yüzden diğer çocuklardan farklı yapılmışlardı.

Bir süre sonra Ilúvatar, Aulë ile konuşmuş, ona Gizli Ateş olmaksızın hiçbir varlığın yoktan var edilemeyeceğini söylemişti. Hakikaten de Aulë’nin çocukları cüceler, Aulë’nin düşüncelerinden çıktıkları anda amaçsız, konuşmaktan ve düşünmekten aciz birer bedenden başka bir şey değillerdi. Bu karşılaşmadan sonra Aulë, pişmanlık içinde cüceleri Ilúvatar’ın tasarrufuna bırakmış, isterse onları yok edeceğini söylemiş ve çekici havada emri beklemişti. Ilúvatar ise bu alçak gönüllü ve pişmanlık dolu hareketi görmüş ve ona çocuklarını saklayabileceğini söyledikten sonra onlara can bahşetmişti. Ama elfler ve insanlar Ilúvatar’ın Çocukları olduklarından uyanmak için onları beklemek zorundaydılar.

“Melkor’un hüküm sürdüğü devirlere denk geldikleri için, Aulë onları dayanacak güçte yaratmıştı. Bu yüzden kaya kadar sert, inatçı, arkadaşlıkta da hasımlıkta da aceleciydiler ve bütün diğer konuşan halklara göre, her türlü zahmete, açlığa ve yaraya daha fazla mukavemetleri vardı ve sonsuza dek olmasa bile, İnsanlara biçilmiş ömürden çok çok daha uzun yaşarlardı.

Aulë | The One Wiki to Rule Them All | Fandom

En nihayetinde cücelerin uyanma zamanı geldiğinde, Cüceler’in Yedi Atası en büyükleri Durin hariç ikişerli gruplar halinde dünyanın değişik yerlerinde uykuya yatırılmışlardı. Bu Yedi Ata’dan Durin Dumanlı Dağlar’ın içindeki Gundabad Dağı’na gönderilmişti.

Uykusundan uyandığında Durin, ıssız topraklarda bir başına daha önce ayak basılmamış topraklardan güneye gitti. Efsanelerde de geçtiği gibi isimsiz tepelere ve vadilere, hatta Azanulbizar’ın ta kendisine isimlerini verdi. Kheled-zâram’a düştü yolları; ve burada gölün yüzeyine aksetmiş, bir taç misali dizilmiş yıldızları gördü. Bu yıldızları bir nişane olduklarına yordu ve orada, gölün üzerindeki mağaralarda bir şehir kuruldu. Öyle bir şehir ki geçen binlerce yılın ardından cüce krallığında bir eşi daha gelmeyecek, Durin Soyu’nun anayurdu olacak bir şehir. Khazad-dûm yahut Moria.

“Dünya saftı , dağlar yüce mi yüce;
O eski günlerde, çok daha önce
Devrilişinden Nargothrond’un yüce kralının
Ve göçmesinden Gondolin’in
Batı Denizleri’nin ötesinde,
Saftı Dünya Durin’in günlerinde. “

Durin’in kurduğu cüce klanı Uzunsakallar olarak bilindiler ve kendilerine Durin’in Oğulları dediler. Bu halkın efsanelerinde Durin’in diğer cüce atalar gibi bir kez değil, yedi kez tekrar bir bedende vuku bulacağı geçer. Ve her bir gelişinde tekrardan Durin olarak isimlendirileceğine ve kral olacağı…

Durin o kadar uzun yaşamıştı ki, bir süre sonra kendisine Ölümsüz lakabı verildi. Doğum ve ölüm zamanları hakkında Ağaçların Çağı 1250’den önce doğduğu ve Birinci Çağ sona ermeden öldüğü bilinir. Bu hesapla Durin’in en az 2395 yaşında olduğuna ulaşılabilir. Ki bu zaman zarfı bir cüce hayatının on katına tekabül etmektedir.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/


Yorumlar