Ana sayfa Middle Earth Filmler Cüceler ve Rohanlılar Arasındaki Gerginliğin Sebebi

Cüceler ve Rohanlılar Arasındaki Gerginliğin Sebebi

PAYLAŞ

Scatha’nın hayatının kısa bir kısmı biliniyor. Scatha kuzeyde yaşayan Smaug gibi bir ejderhadır. Ateş püskürtmez ve uçamaz ancak çok tehlikelidir. Birinci Çağın sonunda Öfke Savaşı’nın ardından Kuzeydoğu’ya kaçtı ve burada uzun süre saklandı. Scatha daha sonra Üçüncü Çağ’da ortaya çıktı. İni Gri Dağların yamaçlarındaydı. Morgoth’un ejderhalarının bir kalıntısı olduğu söylenir.

Scatha, cücelerin ve Kuzey Toprakların’da (Kuyutorman’ın doğusu) yaşayan insanların (bu insanlar ileride Rohan halkı olarak bilinecek) değerli eşyalarını yağmalayıp kendisine büyük bir hazine yapmıştır. Cücelerin ve insanların birleşmesi sonucu Scatha Éothéod lideri Frumgar oğlu Fram (Fram, Rohan’ın kurucusu Genç Eorl’un babasıdır.) tarafından katledilmiştir. Scatha’nın ölümünden sonra kuzey topraklarında barış sağlanmıştır fakat bu seferde bu sürüngenin çalıntı hazinesi insanlar ve cüceler arasında anlaşmazlıklara neden olmuştur.Fram_vs_scatha_by_targrond-d7y5buy

Scatha’nın hazinesinde Genç Eorl Gümüş Boru’yu buldu. Rohan’ın Gümüş Borusu. (Bu Boru’nun cüceler tarafından yapıldığı söyleniyordu.) Daha sonra Eowyn tarafından Merry’e verilmiştir. Derler ki; Bunu ihtiyaç anında çalan biri düşmanlarının gönüllerine korku, dostlarının gönüllerine de neşe salarmış, böylece dostları da onu duyar ve yardıma gelirmiş. Cüceler de hazinede hak talep etti fakat Fram onlara hiçbir şey vermedi.Bunun yerine, Fram onlara Scatha dişlerinden yapılmış bir kolye gönderdi. Cüceler de bunu hakaret sayıp kuzeyli insanları öldürüp hazineye el koymuştur.

Dain I ve oğlu Fror’u öldüren ejderhanın Scatha olup olmadığı belli değildir.

Yorumlar