Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Cücelerin Gerdanlığı Nauglamir

Cücelerin Gerdanlığı Nauglamir

PAYLAŞ

Nauglamir Ered Luinli (muhtemelen Nogrod’lu) cüceler tarafından Finrod Felagund için yapılmıştır, kadim günlerin en ünlü cüce işi. Üstündeki kristaller ve değerli taşlar Finrod’un Valinor’dan getirdiği taşlardır. Nauglamir, Nargothrond’un (Cücelerin deyişiyle Nulukkhizd?n) en değerli hazinesi olmuştur. Nargothrond’un düşüşünün ardından Nauglamir Glaurung’un yanında unutuldu ve orada kaldı. Hurin Thalion, Melkor tarafından serbest bırakılınca Nargothrond’a gitti ve burada Nauglamir’i buldu. Doriath Krallığı’na ünlü hazineyi getirdi. (Aslında Hurin’in krallığa girmesine izin verilmedi. Böyle olunca Hurin sinirlenip Nauglamir’i oraya attı ve daha sonra Thingol, Nauglamir’i oradan aldırdı.) Nauglamir alındığında Thingol, Nogrod Cücelerini Menegroth’a davet etti ve bu güzeller güzeli kolyeye Beren ve Luthien’in Melkor’un tacından söküp getirdiği Silmarillerden birini takmalarını istedi. (Beren ve Luthien’in hikayesine bildiğinizi varsayarak değinmeyeceğim.)1439344419

Cüceler içten içe Silmarili arzulamaya başladı ve kolye ile işlerini bitirdiklerinde onun üzerinde hak talep ettiler. Bunun üzerine Thingol cücelere hakaret edip onları aşağıladı. (Cüceleri kızdırmak kesinlikle çok zor bir iştir.) Cüceler de onu oracıkta katlettiler ve kaçtılar. Cücelerden yalnızca ikisi hayatta kaldı fakat Silmaril elfler tarafından ele geçirilmişti. Kalan iki cüce Nogrod’a vardı ve olanları yalan bir şekilde Nogrod Kralı Naugladur’a anlattılar. Nauglamir’in yapımının bitmesinin ardından Thingol’ün ücreti ödemeyi reddettiğini ve Thingol’ün öldürüldüğünü, diğer onbir cücenin de katledildiğini anlattılar.

Nauglamir

Bunun üzerine Nogrod ordusu Menegroth’a yürüdü ve Bin Mağaralar Savaşı gerçekleşti. Cüceler Menegroth’u yıktı geçti. İki taraf da çok ağır kayıplar verdi. Hazine odasının önünde bekleyen Maglung da orada katledildi ve Cüceler de Nauglamir’i alıp kaçtılar. Geri dönüş sırasında cüce ordusu Beren Erchamion tarafından Sarn Athrad’da pusuya düşürüldü.Cüceler neredeyse yok oldu ve hazinelerin hepsi, Beren’in Luthien’e götürdüğü Nauglamir haricinde, Ascar nehrine atıldı.

Luthien, Nauglamir’i ömrü boyunca giydi ve ikisinin güzelliklerinin birleşmesiyle Valinor’un doğusunun en güzeli haline geldiler. İkinci ölümünde, Yeşil Elflerin bir lordu mücevheri Luthien’in oğlu Dior’a getirdi; fakat bu olay Fëanor oğulları tarafından duyulduğunda Silmarili almak için Doriath’a saldırdılar ve böylece Dior’un öldüğü İkinci Akraba Kıyımı gerçekleşti. Bu teşebbüs başarısızlığa uğradı çünkü Dior’un kızı Elwing Sirion Limanları’na kaçarak Nauglamir’i de beraberinde götürdü.

Fëanor Oğulları, Silmaril’in Sirion Ağızları’nda olduğunu öğrenince oraya da saldırdılar ve Üçüncü Akraba Kıyımı’nı gerçekleştirdiler. Elwing Silmaril ile birlikte denize atladı. Nauglamir’e ne olduğu bilinmiyor, fakat Elwing ve Silmaril Ulmo tarafından kurtarıldı ve onları Eärendil’in ellerine teslim etti; işte bu ışık onu Gölgeli Denizler’den geçip Valinor’a giden yolu bulmasını sağladı. Daha sonra Valar Silmarili bir yıldız olarak Earendil’in alnına koydu.

Yorumlar