Ana sayfa Middle Earth Filmler Cücelerin Yaratıcısı: Aulë

Cücelerin Yaratıcısı: Aulë

PAYLAŞ

Aulë, bir Vala idi ve Valar’ın Demircisi ünvanı ile de bilinirdi. Yavanna’nın eşiydi ve Aratar içinde güç bakımından üçüncü sıradaydı.

Aulë, taşlar, metaller ve bütün zannatkarlık uğraşları ile ilgilenirdi. En küçük zanaatlerden de keyif alırdı, yeri geldiğinde dağları ve denizleri oluşturmaktan da. Doğanın bütün kaynaklarını düzenlerken yaptığı tüm işleri de, Eru’nun iradesine sunardı. Düşünceleri bir bakıma Melkor-variydi fakat hiçbir zaman diğer ırkları kıskanmadı, veya Eru’ya olan sadakatini yitirmedi.

Cücelerin Yaradılışı

Derler ki, Cüceleri Orta Dünya’nın karanlığında yaratıp ortaya çıkaran Aulë idi, onlara ilmini ve zanaatlerini öğretip göstereceği için öyle bir arzu ile bekliyordu ki elflerin gelişini, Iluvatar’ın tasarılarının tamamlanmasını bekleyemedi ve cüceleri yapmaya girişti.

İlk yaratıldıklarında da tıpkı bugün gözüktükleri gibilerdi çünkü Aulë, çocuklarının boyutlarını ve şekillerini kestiremedi. O sıralarda Melkor’un gücü ve kuvveti Orta Dünya’yı kasıp kavurduğundan, onların öncelikle güçlü ve dirençli olmaların diledi. Fakat öteki Valar’ın yaptığı işi kınamalarından korkup gizli tuttu bu meseleyi ve Orta Dünya’daki dağların altında bir yerde yarattı cücelerin yedi atasını.

Iluvatar’ın Cüceleri Kabulü

Aulë gizli kaldığını düşünse de, Iluvatar olup biteni biliyordu ve yaratısı tamamlandığı anda da haberi oldu bundan.  Aule yaratısından memnundu, eğitimine de onlar için icat ettiği dil ile başladı. Sonrasında Iluvatar onunla konuştu ve dedi ki “Neden yaptın bu işi? Neden  teşebbüs ettin böylesi bir işe? Bilirsin ki bu iş senin kuvvetini de yetkini de katbekat aşar. Sunduğum ihsan yalnız kendi nefsin içindir, ötesi yok. Öyleyse elinin ve zihninin can verdiği bu yaratıklar ancak senin varlığınla hayatta kalabilir, aklından hareket ettiklerini geçirirsen adım atar fakat aklın başka yere kayarsa öylece kalakalırlar. Bu mudur arzun? Bu mudur dileğin?”

Aulë ise ona “Böylesi bir hakimiyet değildi arzum. Benden başka şeylerin varlığını arzuladım, onları sevmeyi ve öğretmeyi, benimle birlikte Eä’nın güzelliğini görmelerini istedim. Sabısızrlığım sürükledi beni bu deliliğe. Bir evlat olarak, kabul edersen senin bana verdiğin bu ellerle yaptığım şeyleri sunuyorum sana. Yoksa uygun olan, haddimi aşıp da becerdiğim bu işi kendi ellerimle yok etmem midir?” diyerek cevap verdi ve ardından eline koca bir tokmak alıp, cücelerin tepesine indirmeye dayandı fakat gözünden de yaşlar aktı.

Iluvatar, alçakgönüllü davranan Aulë’ye ve arzusuna merhamet gösterdi. Cüceler tokmaktan korkup kaçtılar ve başlarını eğip Iluvatardan aman dilediler. Iluvatar’ın sesi şöyle buyurdu Aulë’ye “Daha ağzından çıkarken önerin kabulümdü zaten. Görmüyor musun, artık kendi hayatlarına sahip olduklarını ve kendi sesleri ile konuştuklarını? Korkarlar mıydı yoksa senin darbenden, yahut vereceğin bir emirden?” Aulë memnuniyetle indirdi tokmağını ve “Eru bu yaptığımı kutsasın ve onarsın gediklerini! ” diyerek şükranlarını sundu Iluvatar’a

Iluvatar cüceleri kabul etmiş olsa da, onların Elflerden önce uyanmalarına izin vermedi. Aulë’ye onları uykuya yatırmasını, ve o tekrar söyleyene kadar onlar ile birlikte beklemelerini buyurdu. Bundan sonra Aulë cücelerin yedi atasını aldı ve dinlenmeleri için uzakta onlara ayrılmış yerlerine yatırdı. Sonra da Valinor’a dönüp, uzun yıllar boyunca bekledi.

Genolojisi

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Tolkien Gateway
Yorumlar