Ana sayfa Dizi / Film Cybertron’dan Dünyamıza Transformers

Cybertron’dan Dünyamıza Transformers

PAYLAŞ

MPW-49573

Nedir Ne Değildir Bu Transformers?

Öncelikle Transformers klasikleşmiş robotları ve uzaylıları uyumlu bir şekilde bir araya getirmiş, farklı bir robo-uzaylı fikrini işlemiştir.  Bu yönüyle de çıktığı zamanlar ve devamında insanı kendisine çeken bir hava yaratmıştır.

 Transformers tabii ki kendi türünde tek değil. Robo-uzaylıların saldırısına uğrayan dünyamızı kendine konu edinen filmler gayette sinematik evrende bulunuyor. Fakat sinematik evrende yer eden bu robo-uzaylılar birlik olarak çalışan, kendi içlerinde çatışma yaşamayan, tek bir amaç edinmiş (ki bu amaç genelde dünyayı kendilerine istemeleri ve kullanmaları oluyor) bilim-kurgu ürünleridir. Fakat Transformers serisinde yer alan robo-uzaylılarımız kendi içlerindeki çatışmalarıyla harika görseller açığa çıkaran, farklı amaçlar uğruna savaşan cinsten olmaları ile has atmosferlerini oluşturuyorlar.

maxresdefault

Peki gelgelelim bu güzel serinin ilk filminin konusuna ve içeriğine. Allspark denen bir küp bulunuyor, ne işe yarıyor bu küp dediğinizi duyar gibiyim ki cevabını veriyorum, küp hayatlar yaratacak ve  hayatlar yok edecek kadar  muazzam bir güce sahip. Robo-uzaylılarımızın has gezegenleri ile yaşamlarının sebebi de yine bu kübe dayanmakta. Meka-gezegen Cybertron  (Bahsetmiş olduğum robo-uzaylıların gezegenleri) tabii ki tamamen iyi amaçlar uğruna yaşayan robo-uzaylılardan oluşmuyor. Allspark’ı kendi kötü emelleri için kullanmaya çalışan başını Megatron dediğimiz cool bir robo-uzaylının tuttuğu Decepticonlar Cybertron’da bir savaş başlatıyor. Bu kötü emellere karşı çıkan Autobotlar ise liderleri Optimus Prime ile Decepticonların önüne geçmeye, onları engellemeye çalışıyor derken gezegen harabeye dönüyor, ve Allspark uzay boşluğunda kayboluyor.screen-shot-2011-06-09-at-11-22-32

İşin Dünyamızı ilgilendiren kısmına gelelim şimdi yavaştan. Megatron uzay boşluğunda kaybolan Allspark’ı gezegenimize saklıyor fakat kendisi ana karaya düzgün bir şekilde ulaşamayarak buzullar altında kalıyor. Bundan bir süre sonra Kuzey Kutbu Dairesi sınırlarında araştırma yapan gemiciler, Kaptan Archibald Witwicky önderliğinde işlerine yarayacak keşifler aramaya devam ettikleri vakit olan oluyor. Kaptan Witwicky kırılan bir buzulun içine düşerek Megatron’u buluyor ve yanlışlıkla kötü liderimizin takip sistemini (navigasyon sistemi gibi birşey)  tetikliyor. Bu sırada gerçekleşen ufak bir kıvılcımlanma ile Allspark’ın Dünya üzerinde var olan koordinatları Kaptan Witwicky’nin gözlüğüne işleniyor. Ana karakterimiz olan Samuel Witwicky’den bahsedecek olursak, dedesinin dedesinden kalan bu gözlüğün ne kadar önemli olduğunu bilmeyen baş kahramınımız babasından almış olduğu söz ile Autobot olduğunu henüz bilmediği bir arabayı satın alıyor. Allspark için dünyayı rota belirleyen robo-uzaylılarımız ise gezegenimizi yavaştan dürtmeye başlarken, bir yandan Autobotlar öteki yandan Decepticonlar toplanmaya başlıyor, ve Allspark adına yeni bir savaş yeniden yaklaşıyor. Keşfinden sonra dondurularak incelenmekte olan Megatron ise kendisini destekleyen robo-uzaylılarımız  sayesinde serbest kalarak artık savaşı başlatıyor. Hedef: Gözlük, ardından Allspark ve onun getirdiği muazzam güç. Kolay mı? Optimus’a sormak lazım bunu. Haliyle yok öyle dünya diyen Optimus Prime ve ekibi Decepticonların gözlüğe ulaşma planlarının önüne geçmeye çalışarak tekrar bir savaşın içine giriyorlar. Ee tabii insanlar da Autobotlara ortaya çıktıkları gibi “Tabii ya size güveniyoruz halledersiniz siz’’ demiyor, usul usul bizi (daha doğrusu evrenin sıhhatini) düşünen robo-uzaylılarımıza çeşitli engeller çıkarmaktan çekinmiyorlar. Nötr bir açıdan bakacak olursak dünyayı düşünüyor olan insanlarımız için bu tür hareketler elbette doğal. Filmin, “yağ bunlar dünyada nasıl geçiniyor arkadaş” kısmını atlamak olmaz. Senaristlerin bunun için yaratıcı ve güzel bir çözüm bulduğunu söyleyebilirim. Robotik uzaylılarımız yapısını kopyalamış olduğu herhangi bir araba, gemi, uçak,  telefon, teyp gibi teknolojik olan ve bizim gördüğümüzde çığlık atmadığımız araçlara dönüşebilmekteler. Evet bu biraz telefonunuzu veya bilgisayarınızı sorgulamanızı gerektirebilir.

 

 

Yorumlar