Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Cyclops’un Karakter Gelişimi

Cyclops’un Karakter Gelişimi

PAYLAŞ

Cyclops, yani Scott Summers’ı ilk kez X-Men 92 serisinde gören biri olarak onunla ilgili çocuk aklıma sadece tek bir kelime gelmişti. Süt çocuğu. Bu adam tam bir süttü. Muhallebi çocuğuydu. Charles Xavier ne dese yapan, lidercilik oynamaya çalışan bir tipti. Marvel onu uzun bir süre aynen böyle kullandı. Takım neyle karşılaşsa, “Profesör ne derse o” mantığı ile bakan biriydi. Ancak sonunda Marvel bu inadından Astonishing serisine girerken yavaştan vazgeçti. Scott Summers yavaştan ipleri eline alıyordu. Bunun için bazı adımlar atıldı elbette.

1-)Bir kardeşi daha olduğunu öğrendi. Vulcan. Bunu yeni öğrenmesinin sebebi de Xavier’dı.

Vulcan_Flight

2-)Wanda Maximoff, Mutant ırkını neredeyse ortadan kaldırdı.

1290250-nomoremutantscp

3-)Uzun süreli etken olan Jean’in ölümü ve Jean’in klonu ile ilişkiye girme.-Öğk-

Bu üç maddeyi toplayınca da ortaya soğuk lider Scotty çıkıyor. Xavier’ın Rüyası yerine artık ırkını hayatta tutmak için çabalayan Summers yavaş yavaş sert bir lider haline gelir. Peki şimdi bu adam ırkını korumak adına neler yaptı?

1-)Magneto gibi uzun süreli düşmanları bile yanına çekerek tüm halkını tek çatıda topladı.

2-)Osborn’un bitmeyen saldırılarından sonra “Yeter  lan bu bir isyandır” diyerek San Francisco’da Utopia adında bir Mutant adası kurdu.

Utopia

 

3-)X-Men öldürmez. Ama düşman öldürür. Bu mantıkla Wolverine’e X-Force ekibini kurdurttu.

e15b108a3aa8276da6b1ed87b668d1c2b61efe0cb5f7be3cce47199a724ca202

4-)Mutant Mesih olarak gördüğü Hope için yemediği halt kalmadı.

250px-Hopeadult

Bu adımlar tabi geniş geniş olaylar. Hope, M-Day sonrası ilk doğandı ve onun bir Mesih olduğuna inanan Cyclops, onu hayatta tutmak adına çok iş yaptı. Çok kayıplar verdi. Sürekli devam eden savaşlarla artık yanında Storm ve Beast yerine Namor ve Magneto gibi işi savaşla çözmeyi bilen tipler yer almaya başladı. Bu da onun sert bir lider haline gelmesinde etkili oldu. Survivor yaşamına iyice bağlanan Scott, artık çatışmalarda çocukları da kullanmayı başlayınca Wolverine ile de yollar ayrılır.  Hope’un Phoenix’in özümsemesini halkı için bir kurtuluş yolu olarak görürken, bu uğurda Avengers’a karşı savaşa girdi. Karısının ölümüne sebep olan gücü özümsedi ve bunu gezegeni güzelleştirmek adına kullandı-başta.-

Scott_Summers_from_Uncanny_X-Men_Vol_2_16

Neticede hep iyi adam kazanır. Sonunda Scott Summers’ın bu katı liderliği son buldu. Ama ödenen bedel yüksek oldu. Scott Summers, babası yerine koyduğu Charles Xavier’ı öldürmüştü.

2589374-cyclops_stands_over_xavier

İşte bu nokta, onun karakter gelişiminin çıtası oldu. Mapus günleri ve kaçışıyla iyice terörist damgası yese de o hala ırkı için çabaladı.

Uncanny_X-Men_Vol_3_1_Textless

Gitti gizli okul kurdu. Sırf bir Mutant uğruna Limbo’ya daldı. Secret Wars’a başladığımızda Phoenix’in kendisini ona layık görmesine rağmen, boynu Doom tarafından kırılarak öldürüldü ve o artık ANAD  ve NOW!’da Mutant halkının aranan lideri halinde.

image-1-720x843-142308-600x189

Belki de geri dönecektir, kim bilir?

Yorumlar