Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Tamriel’in Kalbi; Cyrodiil Bölgeleri

Tamriel’in Kalbi; Cyrodiil Bölgeleri

PAYLAŞ

Tamriel’in tam merkezinde bulunan Cyrodiil eyaleti sık sık, yine kendisinin tam ortasında bir adada bulunan İmparatorluk Şehri’nden yönetilmiştir. Cyrodiil, Tamriel İmparatorlukları’nın (Alessia Düzeni, Reman İmparatorluğu, Septim İmparatorluğu ve Mede İmparatorluğu) merkez eyaleti olmuş ve İmparatorluklar bu bölgenin başkentinden, İmparatorluk Şehri’nden yönetilmiştir. Şehir, Ak Altın Kule’nin etrafına inşa edilmiştir. Ak Altın Kule, Nirn’ün koruyucu kulelerinden biridir ve taşı, Oblivion Krizi’nde kırılmış olan Chim-El-Adabal yani Kralların Madalyonu’dur.

İlk olarak, İmparatorluk Şehri, Şehir Adası’nın Nibenay Vadisindeki Rumare Gölü’nde bulunur. Tamriel’in merkezi konumundadır. Şehir, Ak Altın Kule, İmparatorluk Sarayı, Yeşil İmparator Yolu, Arcane Üniversitesi gibi önemli yapılara ev sahipliği yapar. Belirli mahallelere bölünmüştür. Ayrıca şehrin çok geniş bir lağım ve yeraltı yapısı bulunur. Bu yapılar doğal mağaralara, çeşitli yollara ve yerlere, hatta eski Ayleid harabelerine bile çıkar. Geçmişte sığınak olarak kullanıldığı zamanlar olmuştur. Genelde, dağılmadan önceki Yalımlar birlikleri tarafından kullanılırdı lakin yollar risklidir. VII. Uriel Septim, bu yeraltı yollarından birinde Mistik Şafak suikastçileri tarafından öldürülmüştür.
daedricattack
-İmparatorluk Şehri’nin Mehrunes Dagon tarafından işgali

Şehir, Daedra işgalleri konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Ak Altın Kule’nin taşı, bu işgalleri engelleme ve Mundus ile Oblivion Diyarları arasında bir bariyer kurma görevindedir. Şehir Oblivion Krizi olayları sırasında Mehrunes Dagon tarafından işgale başlanmış fakat Martin Septim’in kendini feda etmesiyle hem işgal, hem de tüm kriz sona ermiş ve Mehrunes güçten düşerek diyarına itilmiştir. Martin Septim’in de ölümüyle Septim soyu kurumuş ve tüm İmparatorluk isyana, savaşa, zulme ve krizlere girmiştir. Bu olayları Titus Mede, şehri ele geçirip kendini İmparator ilan ederek durdurmuştur. Daha sonraları Büyük Savaş sırasında Aldmeri Dominion tarafından ele geçirilip büyük bir yıkım ve yağmaya maruz bırakılmıştır. Ardından II. Titus Mede tarafından kurtarılmış ve Büyük Savaş bitmiştir.

Diğer bir önemli şehir, Bruma’dır. Bruma, Kuzey Cyrodiil’de bulunur dolayısıyla Nord kültürü şehre hakimdir. Şehir soğuk ve karlı bir yerdir. Talos’a tapınma büyük çoğunluktadır ve bir Talos Tapınağı bulunur. Ayrıca, şehrin kuzey ve dağlık bölgelerinde Yalımlar örgütünün merkezi olan Bulut Hakim Tapınağı bulunur. The Elder Scrolls IV: Oblivion oyununda kahramanımız, Martin Septim’i bu tapınağa getirir. Geçmiş tarihlerinde, Üç Sancak Savaşı’nda Molag Bal şehre portallar açıp saldırmıştır. Aynı şekilde Oblivion İstilası sırasında Mehrunes Dagon da saldırmıştır fakat şehri alamamıştır.

Cyrodiil’in en küçük, en batıda fakat iki liman şehrinden birisi olmasıyla önemli konuma gelen şehir, Anvil Bölgesi’nin başkenti Anvil Şehridir. Şehirde çok sayıda Argonyalı ve Khajiit bulunur. Büyük Savaş’ta, Aldmeri ordusu bu şehri kuşatmıştır ve ele geçirmiştir. Ayrıca Oblivion Krizi’nde de bir portal ile saldırı almıştır.

Cyrodiil’in en fakir şehri Bravil, ismini Alessia Köle İsyanları’nda bu bölgeyi temizleyen General Bravillius’tan almıştır. Şehrin içinden geçen Larsius nehri ve güneydoğu Tamriel’e (Kara Bataklık’a yani) yakınlığı sebebiyle boğucu bir havası bulunur. Şehir Oblivion Krizi sonrasında isyan etmiş ve güneydeki bölgelerle savaşa girmiştir. Titus Mede’nin tahtı alması sonucunda tekrar İmparatorluk’a katılmışlardır. Şehrin batısında, Niben Körfezi bulunur.

Jerall Dağları’nın hizalarında bulunan ve Morrowind’e yakın olan Cheydinhal şehri, tıpkı Bruma-Nord eşleşmesinde olduğu gibi Dunmer kültürü ile ilişkilidir. Şehir Corbolo Nehri ile ikiye bölünmüş ve üç mahalleden oluşmaktadır. Reman İmparatorluğunun çöküşüyle bir takım isyan ve savaşlar bu şehirde dönmüştür. Dördüncü Çağ’da, Uçan Ada Umbriel ve onun Undead (Hortlak-Zombi) ordusu tarafından ele geçirilmiştir. Halk, Cyrodiil’in merkezine kaçmıştır.

Altın Sahil’in iç bölümünde, Skingrad’ın ve Anvil’in arasında kalan Kvatch şehri, önemli bir Cyrodiil bölgesi-şehridir. İlk Çağ’da, Kvatch ve Skingrad Krallıkları birbiriyle savaşmış, sonra evlilik ve akrabalık yolu ile barış gelmiştir. Bu savaştan birkaç düzine yıl sonra, Colovian’ın isyancı krallığı, Alessia Düzeni’ni yıkmak için bu iki krallıkla bir ittifak oluşturmuştur. Uriel Septim’in suikastinden kısa bir süre sonra, bir Daedra ordusu tarafından şehir yağmalanmıştır. Büyük Savaş başladıktan sonra şehir tekrar kullanılmak için yeniden düzenlenip yapılmıştır.
kvatch
-Kvatch’ın Daedra ordularınca yağmalanması ve kalan yıkıntılar.

Cyrodiil’in en önemli ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Chorrol’un beş ana bölgesi bulunur. Savaşçılar Loncası ve Chorrol Büyücüler Loncası bu şehirde bulunur. Şehir Hammerfell sınırında ve Büyük Orman’da bulunur. Şehrin köklü bir tarihi vardır. Bu şehir diğer yazıda detaylı olarak anlatılacağı için burada çok az yazıyorum.

İmparatorluk şehri’nin güneybatısında kalan büyük bir köydür Skingrad. Bu köy, Kale , Uluköy ve Mabet olarak 3 bölgeye ayrılır ve bu bölgeler birbirine çeşitli kapılar ve köprüler ile bağlanır. Köyün kuzey kısmı genelde loncaları ve esnaf mahallesini kapsarken güney kısmı ise normal evleri ve Julianos Tapınağını kapsar, genelde yolcular ve köyün sakinleri genelde şifa bulmak için bu kısımda ki Büyük Julianos Tapınağına gelirler. Köyün dışında ise kontun yaşadığı Janus Hassildor kalesi bulunur. Bu köy genelde şarabı, dometesleri ve peynirleri ile ünlüdür, ayrıca Cyrodiil’in ünlü şarap üreticileri olan Surilie kardeşler ve Tamika burada ikamet etmektedir.
Yorumlar