Ana sayfa Edebiyat Da Vinci’nin Çizimi 500 Yıllık Modern İnsan Boyutu İle Yakın Bulundu!

Da Vinci’nin Çizimi 500 Yıllık Modern İnsan Boyutu İle Yakın Bulundu!

PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nden bilim adamları, modern insanın vücut büyüklüğünün, 1492’de Leonardo Da Vinci tarafından bilinen Vitruvius Adamı’nın ölçümlerine ne kadar iyi uyduğunu belirlemek için detaylı bir çalışma yürüttüler. Çalışmada, modern insanın vücut ölçümlerinin ve Vitruvius Adamı birbirine yakınlık gösteriyordu.

Da Vinci

Leonardo Da Vinci, ideal insan vücudu ölçümlerini yaklaşık 530 yıl önce Vitruvius Adamı ile bir deftere çizim olarak aktardı. Erkek vücudunun mükemmel oranını gösterdiğine inanılan çizimden 500 yıl sonra, bilim adamları bugünkü insanın Vitruvius Adamının ölçümlerine ne kadar yakın olduğunu belirlemek için bir çalışma yaptılar.

Da Vinci, Vitruvius Adamı çizimini oluşturmak için erkek vücudunun farklı kısımlarını elle ölçtü. Ünlü ressam, elde ettiği ölçümlerle ideal erkek vücut çizimi olan Vitruvius Adamını yarattı ve bir eskiz defterine çizdi. ABD Askeri Akademisi’nden olan bilim adamları, bugünkü insan vücudu boyutlarını Vitruvius Adamı ile karşılaştırmak için ABD Hava Kuvvetleri’nde eğitilmiş 63.623 erkek ve 17-21 yaş arası 1.385 kadının üzerinde vücut taraması gerçekleştirdi. Taramadan sonra çalışmaya katılan erkek ve kadınların ortalama vücut ölçüleri çıkarıldı. Bilim adamları tarafından yapılan ölçümlerde, katılımcı erkeklerin ortalama boyunun 168 cm ve kadınların ortalama boyunun 160 cm olduğu saptanmıştır.

Da Vinci

Çalışmada, günümüz insanının ölçümleri, kol açıklığı ve uyluk uzunluğu dışında Vitruvius Adamı ölçümleri arasında sadece yüzde 10’luk bir fark olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, günümüz insanının kol açıklığının Vitruvius Adamından yüzde 20 ve uyluğun uzunluğunun yüzde 29 daha uzun olduğu belirlenmiştir.

Da Vinci

1492’de çizildiği düşünülen Vitruvius Adamı çizimi, bir adamın vücudunun etrafında, kolları ve bacakları ile sınırlanmış bir daireye sahiptir. Günümüz kadınları ve erkekleri çalışmada elde edilen ölçümlerle aynı daireye yerleştirildiğinde, erkeklerin ve kadınların ellerinin dairenin dışında olduğu görülmektedir. ABD’de yapılan çalışma, Da Vinci’nin Vitruvius Adamı çizimindeki ideal erkek ölçümlerinin bugünkü insanlarla benzer olduğunu göstermektedir. Bu benzerliğe ek olarak, günümüz insanlarının boyutlarının Da Vinci’nin ideal kişisinden biraz daha uzun olduğu görülmektedir. Bu çalışma, belki de modern bilim için bir ışık olacak!

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/fantazyakutuphanesi/
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar