Ana sayfa Dizi / Film Da Vinci’s Demons Sezon İncelemesi

Da Vinci’s Demons Sezon İncelemesi

PAYLAŞ
da-vincis-demons-season-3-image-tom-riley

Da Vinci’s Demons rüzgarı esti geçti…
DİKKAT Bu yazı yüksek oranda SPOILER içerir!
Son sezonu ve dolayısı ile son 10 bölümü nasıl başladı, nasıl gelişti anlamadan final bölümünü de tamamlamış bulunduk.

Osmanlı donanmasının Otranto’ya yaptığı çıkarmayı engellemeye çalışan asrın dâhisi, karşısında kullanılan savaş makinelerinin kendi tasarımları olduğunu anlayınca şoke olmuş ve ava giderken avlanan durumuna düşmüştür, bu arada İtalya’yı kurtarayım derken hayatı boyunca aradığı annesini feda etmek zorunda kalan Leo iyice ruhsal çöküntüye uğramıştır.

Deniz kuşatması karaya yansımış Otranto kralı Alfonso öldürülerek şehir kanlı bir şekilde “KAFİR” Türkler tarafından ele geçirilmiştir, Leo babasının beklenmeyen fedakarlığı ile kendini bu keşmekeşten kurtarır ancak hiç bir şey eskisi gibi olmayacak “BARBAR” Türklerden İtalya’yı kurtarabilmek için sahte papa Sixtus’un boyunduruğu altına girmek zorunda kalacaktır.

Haçlı Seferinin aradığı insan gücünün kaynağı olacağını düşünen Da Vinci, eski düşmanı yeni kader ortağı Kont Girolamo Riario ile İtalya şehir devletlerini biraraya getirmeye uğraşır. Gerçek Sixtus’un ise al Rahim ile işbirliği yapıp Türklerin yanında olduğunu bir de aklına girip planlarını çaldığını anlayan Leo artık dizaynlarını kripto ile yazarak ve yeni savaş aletleri üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Zorlukla toplanan Haçlı Ordusunun başarısızlığa uğraması Leo ve arkadaşlarını başka arayışlara iter ve “DRACULA” Eflak kralı Kont Vlad’ın savaş gücü için yollara düşerler, zorluklarla Vlad ve ejder tarikatının desteği alınır ve son bir savaş için hazırlıklar başlar.

Tüm bu olaylar vukuu bulurken, iki karşıt gizli örgüt, Mithras’ın Oğulları ve Labirent tarikatları stratejik savaşlarını sürdürür ve Mithras’ın Oğulları Da Vinci’yi, Labirent ise Riario’yu etkisi altına almışlardır.

Üç sezondur ortaya çıkan hadiseler meğerse bu iki tarikatın savaşıymış da haberimiz yokmuş!!! Evrenin muhteviyatını içeren “ Yapraklar Kitabı”nı sadece Da Vinci okuyabiliyormuş da ondan tüm entrika dönmüş, devletler savaşmış hatta Osmanlı kuşatmasının direkt sebebi de papa nın kurgusuymuş vesselam.Dizimizin finalinde esas oğlan son anda dehasını kullanır caniler öldürülür ve kutsal topraklar kurtarılır, esas kız yakışıklı başrolün kollarında ölür ve hikaye mutlu sona gark olur…

SON

Mu?

Elbette değil…

Şimdi gelelim aklımıza takılan ve gözümüze çarpan notlara…

Dizide Kont Girolamo Riario aka Blake Ritson’ın ses tonu ve Hristiyan aleminin yozlaşmış dindar kesiminin iç mücadelesini canlandırması muhteşemdi, adam dizide resmen birkaç karakteri canlandırdı ve her biri harikaydı.

Hepimiz Dracula’nın nasıl yanmadığını, kemiklerinin kırılmadığını, kan içtiğini hatta ölmediğini gördük, vampir kültürüne atıfta bulunan Vlad sahneleri çok akılda kalıcıydı ve kazıklı voyvodayı da kahraman olarak gösteren hayal güçlerine de hayran kaldık diyebiliriz.

Peki sahte papa Sixtus’ un ikizi, Lucrezia’nın babası hakiki papa mızın akıbeti ne oldu?

Üç sezon boyunce Leo’nun “kıçını” kurtaran Zoroaster nam-ı diğer Zo benim kanaatim dizinin yıldızıydı, kahramanıydı, kimse onun kadar güzel “f*ck” dememiş ve diyemeyecektir diyorum.

Ve gelgelelim Türk olduğumuzdan Osmanlı sahnelerinin gerçekçiliğine…

Öncelikle diziye bir fiction, sci-fi gözüyle bakmamız gerektiğini düşünüyorum zira gerçek açısından bakarsak İstanbul Fatihi’nin şehzadesi Beyazid in ölmemesi, Da Vinci nin Otranto seferi esnasında hayatta olmaması, Osmanlı askerlerinin Müslüman olmayı reddeden esirlerin kafasını kesmemesi gerekirdi ancak kendi ruhani liderlerini açık açık sodomist, riyakar ve paragöz gösterdiklerini göz önünde bulundurursak, Osmanlı ya çok da yüklenmemişler diyebilirim, savaş alanları elbette Osmanlı için dahi olsa masum değildir diye düşünüyorum.

Ve bir sci-fi serisinin daha sonuna geldik, bu dizimizin tüm bölümlerini ivedilikle bize ulaştıran ve çevirisini yapan @coskunsencer e şahsi teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir sonraki dizi değerlendirmesinde görüşmek üzere…

NarinElif

Yorumlar