Ana sayfa Oyunlar Daedrik Prensler : Azura ve Azura’nın Artifactleri

Daedrik Prensler : Azura ve Azura’nın Artifactleri

PAYLAŞ

Azura, şafağın ve alacakaranlığın hanımı.

Azura, Boethiah ve Mephala Morrowind’de iyi olarak görülen üç daedradır. Chimerler Tribunal ilahlaşmadan ve Dunmerlere dönüşmeden önce Azura’ya tapıyordu. Azura Chimer ırkına Altmer ırkından farklı olmanın yollarını öğretmiştir.

Nocturnal Azura’dan kız kardeşi olarak bahsetmiştir. Bunun bir mecaz mı yoksa gerçek mi olduğu bilinmez. Azura en merhametli ve cömert prenslerden birisidir. Oblivion diyarı Moonshadow’dur.

Azura Heykeli

Kızıl Dağ Savaşı’ndan sonra Nerevar Azura’yı çağırıp Kagrenac’ın aletleriyle (Sunder, Keening ve Wraithguard) ne yapması gerektiğini sordu. Azura Nerevar’a Lorkhan’ın Kalbi’nin gücünü Dwemerlardan nasıl ayıracağını söyledi ve bunun sonucunda Dwemerlar ortadan kayboldu ama bunu Nerevar’ın yapmadığını, Dwemerların kendi yok oluşlarına kendilerinin sebep olduğunu söyleyenler de vardır. Sonradan Azura Nerevar ve Tribunal’e asla kalbin gücünü kendileri için kullanmamalarını emretti. Fakat Dagoth Ur, Sotha Sil, Almalexia ve Vivec tam olarak bunu yaptı ve muhalefet olmaması için Nerevar’ı öldürdüler. Azura ceza olarak altın derili Chimer’i gri tenli, kırmızı gözlü Dunmere dönüştürdü ve Nerevar’ın reenkarnasyonunun Tribunal’ın sonu olacağını kehanet etti.

Üçüncü Çağda Uriel Septim VII bilinmeyen bir mahkumu Nerevar’ın reenkarnasyonu (Nerevarine) olduğuna inanarak Vvardenfel adasında serbest bıraktı. Azura mahkumu kutsadı ve ona yol gösterdi. Dört Ashland kabilesi tarafından Nerevarine, üç büyük hane tarafından Hortator olarak adlandırıldıktan sonra Nerevarine yeniden ortaya çıkan ve Akulakhan adlı büyük golemi yaratmaya çalışan Dagoth hanesini ve Dagoth Ur’u yok etti. Bu olaylar sırasında Nerevarine Lorkhan’ın Kalbi’ni de yok etti bu sayede Azura’nın kehaneti de gerçekleşti. Çünkü Tribunal gücünü Lorkhan’ın kalbinden alıyordu, Lorkhan’ın Kalbi yok olduğunda zavallı ölümlülerden başka hiçbir şey değillerdi.

Ayrıca Khajiitler de Azura’ya tapar ve Azura Khajiit efsanelerinde Azurah diye adlandırılır. Khajiitlerin efsanelerine göre Azurah Padomay’ın birçok çocuğundan birisidir ve Padomay ölmek üzereyken onu terk etmeyen tek evladıdır. Padomay Azura’yı sadakati için üç sırla ödüllendirdi. Azura’ya ölümlü ırklardan birisini seçip, onları değiştirip Khajiit olarak adlandırmasını söyledi. Khajiitlere 3 hediye bahşedildi; dünyanın en güzel, en zeki ve en hızlı yaratıkları olmak; dünyadaki en iyi tırmanıcılar olmak; dünyadaki en düzenbaz yaratıklar olmak. (Efsanelere göre Azura’nın ”değiştiridiği” ırk Bosmer, yani orman elfleridir.)

Azura’nın Artifactleri

  • Azura’s Star (Azura’nın Yıldızı): Azura tarafından yapılmıştır. Doğru ellerdeyken, yeniden kullanılabilen bir ruh taşıdır. Sadece beyaz ruhları yakalayabilir ama bir keresinde kara ruhları da yakalayabilmesi için ölümlüler tarafından yozlaştırılmıştır. Bu haline Kara Yıldız denir. Sıklıkla Azura’nın sembolü olarak kullanılır.
Azura’nın Yıldızı
  • Moon-and-Star ( Ay-ve-Yıldız): Chimer kahramanı Nerevar’ın yüzüğüdür. Dwemer demircilerinden biri olan Kagrenac tarafından yapılmış ve Azura tarafından kutsanmıştır. Nerevar’a insanüstü bir ikna etme gücü ve kimliğini kesin olarak kanıtlama gücü verir çünkü bu yüzüğü Nerevar dışında biri takarsa ölür.
Moon-and-Star
  • Moonlight Blade: Hilal şeklinde bir kılıçtır. Azura ve hala var olan Gizli Ay Tarikatı’yla bağlantılıdır. Bu antik Khajiit tarikatına bu kılıcın Azura’nın kendisi tarafından verildiği söylenir. Azura onlara bu kılıçla halklarının ruhlarını korumalarını ve yol göstermelerini söylemiştir. Khajiitlerin yozlaşmış hali olan Dro-m’Athralara karşı etkildir. Tarikatın sırlarını bilen birisinin elinde dünyadaki ve dünyalar arasındaki bariyerleri kesebilir.
  • Ring of Azura (Azura’nın Yüzüğü): Üçüncü Çağ 427 yılında Dagoth Ur’u öldürdükten sonra Nerevarine’e bahşedilen yüzük.

Yorumlar