Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Dagor Dagorath

Dagor Dagorath

PAYLAŞ

“Melkor’un dönüşüyle birlikte gelecek olan Son’a, Dagor Dagorath’a kadar Manwë, Taniquetil’in tepelerinden inmeyecek.” -Bitmemiş Öyküler

Dagor Dagorath (Savaşların Savaşı) ya da Mandos’un İkinci Kehaneti olarak bilinen Son Savaş, Mandos tarafından kehanetlenen bir kıyamet olayıdır. J.R.R. Tolkien sonraları Dagor Dagorath fikrinden vazgeçmiştir; bu vazgeçişin sebeplerini ve kaynaklarını ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz

Kehanet

Kehanetin asıl yazılı kaynakları History of Middle-Earth serisi, Quenta Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler’dir. Bu kehanet ile ilgili bir başka metin ise Akallabêth’in sonundaki, yasağı çiğneyip de Aman’a ayak basan Ar-Pharazôn ve halkının Son Savaş ve Hüküm Günü’ne kadar Unutulanlar Mağarası’nda kalacaklarının söylenmesidir.  J.R.R. Tolkien’in bu kehanetten vazgeçmesinden dolayı yayımlanmış Silmarillion bu kehanete dair bir şey içermemektedir ancak Son Savaş ve günlerin sonuna dair göndermeler mevcuttur.

Kehanetlere göre Melkor, Gece’nin Kapısı’ndan geçip Sonsuz Boşluk’tan kurtulmanın bir yolunu bulacak ve onun kaçmasına müsade edilecek. Orta Dünya’nın hükmünü tekrar kazanmak, son yenilgisinin intikamını almak ve Güneş ile Ayı yoketmek için, tüm düşmüş Ainular’ını (the fallen, Melkor’un tarafına geçenler için kullanılan bir sıfat) yeniden toplanacak ki bunlara Sauron da dahildir. Melkor’un dönüşüyle birlikte her şey karanlığa gömülecek; ay artık ışığını yayamayacak ve güneş kararacaktır. Bunlara olan sevgisinden dolayı Eärendil gökyüzünden yeniden gelecek ve Valinor ovalarında Tulkas, Manwë (ya da elçisi Eönwë) ve Túrin Turambar ile buluşacaktır.

Eönwë, Tulkas ve Túrin Turambar

Orta Dünya’daki tüm halklar bu savaşın bir parçası olacak. Ayrıca bu savaşta İkinci Çağ 3319’da yasağı çiğneyip Aman’a ayak basan Ar-Pharazôn ve Númenorlar da olacak. Yüce Silahlar’a sahip bu Númenorlar yok edilmemişti; onlar Unutulanlar Mağarası’nda tutsak edilmişlerdi ve dünyanın sonunu bekliyorlardı. Bu son savaştaki rolleri bilinmiyor.

Bu toplanmanın neticesinde Valinor’un çayırlarında Son Savaş başlayacak. Valar Birlikleri Melkor’un üzerine beyaz ve korkunç bir alev gibi çökecekler. O gün Tulkas, Melkor ile mücadeleye girişecek; Tulkas’ın sağında Eönwë solunda Hurin oğlu Túrin Turambar olacak. Melkor’un mutlak yenilgisi ve kesin ölümü Túrin’in ellerinden olacak. Túrin, Melkor’un kara kılıcı Gurthang’ı alacak ve Melkor’un kara kalbine saplayacak. Böylece Hurin’in Çocukları’nın ve İnsanlar’ın intikamları alınmış olacak; Pelóri Dağları yeniden yükselecek. Ama efsanenin başka versiyonlarında Eönwë, Arien’e (Güneş’in taşıyıcısı ve koruyucusu,eski adıyla Urwendi) olan aşkından dolayı Morgoth’u öldürecek, Túrin değil.

Túrin Turambar ve Melkor

Savaş sona erecek ve Arda varlığı yeniden yapılandırılacak. Silmariller Dünyadan, Sudan ve Gökyüzünden olmak üzere tekrardan ele geçirilecek. Fëanor’un ruhu Mandos’un Salonlarından azat edilecek ve Fëanor sonunda o değerli varlıklarından vazgeçecek. Yavanna Silmarilleri kırıp içlerinde saklı ışığı kullanarak Kutsal İki Ağaca yeniden can verecek. Valinor’un yükselmesiyle bu yüce ışık tüm Arda’yı aydınlatacak. Tüm Elfler yeniden uyandırılacaklar ve Güçler tekrardan eski ihtişamını kazanacaklar. Bazı Cüce efsanelerine göre, Arda’nın tekrardan eski ihtişamlı zamanlarına getirmek için Cüceler yaratıcıları olan Aulë’ye yardım edecekler. Kehanet bu aşamada İnsanlar’ın kaderiyle ilgili bir şey söylemez ancak İnsanlar arasından sadece Túrin’in adı geçer; ona Valar’ın evlatları arasından bir yer verileceğini söyler.

Bunları takiben, Ainur’ın İkinci Müziği gelecek. Bu şarkı dünyanın yeni hali şerefine söylenecek. Elfler ve İnsanlar bu şarkıda Ainur’a eşlik edecekler. Bu yeni yaratılmış dünyada, eski ırklara ve eski dünyaya ne olacağı bilinmiyor. Ainur bile İkinci Dünya ya da İkinci Müzik hakkında hiçbir şey bilmiyor. Ainur’un tek bildiği İkinci Müziğin, İlk Müzikten çok daha yüce olacağı.

Bütün her şeye rağmen Yaratıcı Eru egemenliğini koruyacak ve Morgoth’un ya da herhangi bir kötülüğün yapabileceği hiçbir şey onu tehdit edemeyecektir. Eru’nun da dediği gibi: “..Ve sen Melkor, göreceksin ki biricik mesnedi olmadığım hiçbir ezgi çalınıp söylenemez, başka kılınamaz müzik bana rağmen. Ve onun teşebbüsü kanıtlayacak, tüm şeyler ve biçimler düzeninde benim çalgımın galibiyetini, onun aklına hayaline gelmeyecek mükemmeliyetini.”

Eru Ilúvatar

Kehanetin orjinal metnine buradaki linkin “The Second Prophecy of Mandos” başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Dagor Dagorath hakkında yazarlarımızdan Mehmet Onur Kart’ın hayran kurgusunu okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Esin Kaynakları

Bu olayın esin kaynaklarının, benzerliklerinden dolayı İskandinav mitolojisindeki Ragnarök ve İncil’de geçen Armageddon olduğu düşünülmektedir.

Kaynaklar

  1. Bitmemiş Öyküler
  2. Silmarillion
  3. The Peoples of Middle-Earth
  4. Morgoth’s Ring
  5. The Shaping of Middle-earth
  6. The Lost Road and Other Writings
  7. The War of the Jewels
  8. Tolkien Gateway
  9. The One Wiki to Rule Them All

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Yorumlar