Ana sayfa Animeler Danganronpa Anime Serisi

Danganronpa Anime Serisi

PAYLAŞ

Danganronpa, aynı isimli oyunundan uyarlanmış bir animedir, oyunlarının hiçbirini oynama fırsatım olmadığı için ”iyi yapılmış, başarılı, vs.” bir şey diyemeyeceğim ama sadece anime üzerinden ele alırsak ilk sezonu tek solukta izletip, diğer sezonlar için de gün saydıracak kadar başarılı bir animeydi benim için. Gizem olayı çok güzel oturtulmuştu, gizem severler için kesin izlenmesi gereken bir anime. Toplam 3 sezondan oluşuyor, 2 de ekstra bölümü var. Neyse konuşmayı bırakalım da tanıtıma geçelim.

Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei – The Animation

tz7egwk

Seçkin okullardan gelen 15 özel yetenekli öğrenci Umudun Zirvesi Akademisi’ne kayıt oldular. Bu okuldan mezun olmak hayatta başarılı olmak demektir çünkü sadece özel yetenekliler girebilir. Baş karakterimiz Naegi birden bir sınıfta uyanır, etrafına baktığında okulun pencerelerinin çelik levhalarla kaplı olduğunu görür, ne olduğunu anlamaya çalışırken saat 8’de spor salonunda açılış töreni olduğunu görür ve hemen oraya gider. Vardığındaysa zaten herkes orada toplanmıştır. Tören başladığında konuşma için bir oyuncak ayı olan Monokuma gelir (Hayır yanlış okumadınız.) ve öğrencilere mezun olmaları için asıl gereken şeyin cinayet işlemek olduğunu açıklar. Mezun olmanın tek yolu sınıf arkadaşını öldürmek ve tabiri caizse paçayı kurtarmaktır. Eğer diğer sınıf arkadaşların katilin sen olduğunu bulursa katil idam edilir. Katili yakalamada başarısız olunursa tüm sınıf idam edilir ve katil mezun olmuş olur. Acaba 15 öğrenci bu öldürme oyunundan kurtulabilecek mi?

Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen – Mirai-hen

Adında 3 geçtiğine bakmayın çıkış sırası olarak 2. sezon budur. Gelecek Arc’ı.

danganronpa-3-teaser-site-open_002

Tüm dünya ”Dünya İnsanlık Tarihinin En Büyük, En Kötü ve En Trajik Olayı”na sebebiyet veren Nihai Umutsuzluk tarafından yok edilmenin eşiğine gelmiştir. Bu olayın ortaya çıkardığı karmaşadan dolayı dünyayı kurtarmak için Gelecek Vakfı kurulmuştur. Bu oluşumun dünyayı onarma faaliyetlerine devam etmesine rağmen Naegi, Umutsuzluk Kalıntıları’nı saklaması sebebiyle hain olarak suçlanmaktadır. Gelecek Vakfı üyeleri onu cezalandırmak için toplanmıştır ama aniden ekranlardan Monokuma belirir ve Gelecek Vakfı’nı bir ölüm oyununa sokar. Herkeste bir bileklik vardır ve bu bilekliklerde oyuncuların yasak hareketleri yazmaktadır, eğer kişi yasak hareketini yaparsa anında ölür. ”Gelecek Vakfı bu oyuna dahil olmaz kurtarılmayı beklerler.” diyebilirsiniz ama hayır, aralarında bir hain vardır. Daha da kötüsü sınıf mahkemeleri artık yoktur. Hainden kurtulmanın tek yolu onu bulup öldürmektir. Naegi de hayatta kalmak için cinayet işlemek zorunda bırakılmıştır. Hem de Gelecek Vakfı üyelerine karşı. Umudun umudu öldürdüğü bir umutsuzluk hikayesi de burada başlar.

Arkadaşlar bu opening’in asıl halini bir türlü bulamadım ya full ya cover koymuşlar, bulduğum en düzgün ve görüntüleri de olan buydu.

Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen – Zetsubou-hen

Umutsuzluk Arc’ı.

ptwu1v8

Umudun Zirvesi Akademisi, devlet tarafından tanınan, değişik alanlarda büyük başarılar sergileyen en üst seviye öğrencileri toplamak için kurulan özel bir okuldur. Bu okulda ana ders ve hazırlık dersi olmak üzere iki farklı ders vardır. Parası olan herkes, özel yetenekleri olmasa bile hazırlık derslerini alabilir. Ana dersin 77. sınıfı sadece özel yetenekleri olan insanlarla değil, özel kişilikleri de olan insanlarla doludur. Geleceğin ”Umut”u olarak görülürler. Böyle dememize çok bakmayın ama çünkü hiçbiri birbiri ile arkadaş değildir, hatta okula bile gelmezler. Onları bir araya toplamak, lise hayatlarının güzel anılarla dolmasını sağlamak için eski öğrencilerden Yukizome Chisa bu sınıfa öğretmen olur. Ancak kimse okulda gizli bir projenin döndüğünün farkında değildir.

Ayrıca 77. sınıfta olmasa da önemli karakterlerden olacak olan Hinata Hajime, bir yeteneği olsun diye her şeyi yapabilecek, hazırlık sınıfındaki bir çocuktur. Onun kaçınılmaz kaderi okulun geleceğini akla hayale sığmaz bir yöne sürüklemiştir.

Bu hikaye ”Dünya İnsanlık Tarihinin En Büyük, En Kötü ve En Trajik Olayı”na kadar neler yaşandığını anlatır. Önceki yazımızda belirttiğimiz ”Umutsuzluk Kalıntıları kimlerdir?” veyahut ”Enoshima Junko nasıl planlarla dünyayı bu hale getirmiştir?” gibi.
Bu arc’la ilgili en sevdiğim söz: ”Bu umutsuzlukla biten bir umut hikayesidir.”

Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen – Kibou-hen

Şimdi diyeceksiniz ki ”Bunların hepsinin isminde 3 geçiyor karışmıyor mu bu?”. Niye böyle ben de bilmiyorum ama arc isimlerine göre ayrımımızı yapıyoruz biz de. Bu da son arc’ımız Umut Arc’ı.

zetsubo-hen

Resim size geniş özeti geçiyor zaten bence, başta belirttiğim gibi tek bölümlük, olaylara son noktayı koyan bölümümüzdür. Tek bölüm olduğu için bir şey anlatma gereği duymadım.

Super Danganronpa 2.5: Komaeda Nagito to Sekai no Hakaimono

Spoiler istemiyorsanız son bölümü izlemeden bunu okumayın!

”Evet 77. Sınıf normale döndü ama nasıl?” ”Neo Dünya Programı’nda ne oldu?” bu soruların cevabını da bu tek bölümde bulacaksınız. Komadea 77. Sınıf’ın neredeyse en öne çıkan karakteri olduğu için sadece onun ne yaşadığını görüyoruz. Diğerlerinin ne yaşadığı, nasıl bir dünya gördüğü sanırım oyunlarda anlatılıyor daha çok.

Danganronpa Nasıl İzlenmeli?

Bunun cevabını da hemen vereyim size, ilk olarak birinci yazdığım ilk sezonu direkt izleyin bitirin, sonrasında ise işler biraz karışıyor. ”Niye?” derseniz eğer şöyle açıklama getiriyim. 2 ve 3. sezon aynı hafta çıkmaya başladı, aynı hafta içinde bir bölüm gelecek bir bölüm umutsuzluk arc’ını izledik, sanırım böyle izlenmesinin en sağlıklı olduğunu düşünmüşler ki ben de öyle düşünüyorum çünkü animenin gidişatına çok etki ediyor bu durum. İlk sezonu bitirince 1 bölüm gelecek, 1 bölüm umutsuzluk arc’ını izleyin, biraz beyninizi yakabilir bende de o etki olmuştu ama bana sorarsanız değer. ”Benim kafam karışır direkt burada giden sıradan gidiyim.” derseniz siz bilirsiniz ama olayın heyecanı kaçar benden demesi. En son olarak da Umut Arc’ını izleyerek animeyi son noktayı koyabilirsiniz. Danganronpa 2.5’ta hikayeye katılan ekstra bir şey yoktur. Sadece bir olayın açıklamasını yapmakta.

Yorumlar