Ana sayfa Star Wars Filmler Darth Jar Jar – Sith’in Karanlık Lordu

Darth Jar Jar – Sith’in Karanlık Lordu

PAYLAŞ

Star Wars: The Force Awakens gümbür gümbür geldi ve adeta gişeleri altüst edip kırılmadık rekor bırakmadı. Ülkemizde bundan nasibini aldı, 7’sinden 70’ine herkes Star Wars aşkına tekrar tutuldu. Biz de, bu furyadan yararlanıp yurt dışında son zamanlarda Star Wars alemini kasıp kavuran Darth Jar Jar teorisini Türkçe’ye çevirmeye karar verip siz değerli okurlarımıza kazandırmaya karar verdik. Gelin J.J. Abrams’ın bir röportajında favori hayran teorisi olarak bahsettiği bu komik ama bir o kadar da mantıklı teoriye beraber bakalım…

(Orijinal aslı: darthjarjar.com) (Çeviri: Can Caner – İletişim: [email protected])

‘’İlk olarak, Jar Jar’ı yetenekli bir savaşçı olarak ele alalım. Her zaman birbirleriyle bağlantılı olmasa da Star Wars evreninde Güç ve yüksek düzey akrobatik hareketler birbirleriyle yakın ilişki içinde. Filmlerde Jedi ve Sith’lerin üst düzey akrobasi gerektiren hareketleri kolayca yaptığını görürken, Güç kullanıcısı olmayan karakterlerin pek fazla böyle hareketleri başarabildiğini görmüyoruz.

Doğruya doğru, eğer Star Wars filmlerinden birinde böyle bir hareketi başaran bir karakter görürsek hemen Jedi etiketi yapıştırırız. Fakat bunuyapan Jar Jar olunca bu olaya pek ihtimal vermeyiz değil mi? Çünkü o bizi kendisinin işe yaramaz, zararsız bir samankafa olduğuna inandırmayı başaran bir karakter.
Bunların yanında kendisi Naboo’daki Meydan Savaşı’nda ne kadar olağanüstü derecede başarılı olsa da bizi boşboğaz bir sakar olduğuna inandırmayı başardı.

Tek eliyle bir droid tankını devirdiği sahneyi veya bir bent dolusu boomba’yı başarıyla savaşa sürdüğü sahneyi veyahut bacağına takılmış durumda olan lazer tabancası ile birden fazla droidi tam 12’den vurduğu sahneyi hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Bu sahneleri görünce hepiniz ‘Hadi ordan!’ diyip işi acemi ’şans’ına bağlamışsınızdır.
Peki gerçekten öyle mi? Obi-Wan 4. Filmde aksini iddia ediyor.

Y233Zgb

Bu,biz izleyicilerin Jar Jar’dan nefret etmesinin en büyük nedenlerinden biri. Kendisi 4. Duvarı kırıyor bir kere! Hiçbir kişinin o kadar şanslı olamayacağını biliyoruz ve bu olanları ister istemez ‘Sakar şans eseri günü kurtardı.’ Klişesine bağlıyoruz.

Fakat ben buna pek katılmıyorum ve bunun aldatıcı olduğunu düşünüyorum. Çoğunuzun bildiği ve George Lucas’ın da belirttiği gibi Jedi’lar Kung Fu teknikleriyle ünlü Shaolin Keşiş’lerinden esinlenerek yaratılmış karakterlerdir. Bunun yanınd pek bilinmese de, Jar Jar’ın fiziksel özellikleri Zui Quan ‘Sarhoş Yumruğu’ adlı disipline göre yaratılmıştır.

Jar Jar’ın Zui Quan uyguladığı sahnelere bir göz atalım;

(Yukarıdaki GIF’i dikkatlice izlersenizbaşlangıçta Jar Jar’ın ,savaş esnasında sesini duyması imkansız olan, üzerine doğru gelen bir lazer ışınından kaçmış olduğunu görebilirsiniz.)

…Bunların hepsi iyi güzel. Jar Jar’ın da gizli bir Sarhoş Yumruğu disiplini ustası olduğunu kabul edelim. Bunlar onun bir Güç kullanıcısı olduğunu kanıtlamaz değil mi? Bence en azından şüphe duymamızı sağlamalı, bu belki de bize yutturulmaya çalışan çocuksu tavırlarının onun daha kompleks bir kişiliğinin maskesi olduğunu düşünmeye itmeli. Jar Jar’ın savaştaki destansı başarısını hiçe saymaya kara verirseniz kabul ederim, fakat sanıyorum Jar Jar’ın gerçekten Güç kullandığını gördüğümüz belirli bir sahne var…

Gizli Tehlike’de Qui-Gon, Obi-Wan ve Jar Jar’ın droidleri pusuya düşürüp Kraliçe’yi kurtarmaya çalıştıkları ve bu esnada bir balkondan geçtikleri bir kare var. Bu karede Jar Jar yanlışlıkla balkonun uç tarafından düştüğünü görüyoruz. Fakat iki kare sonra Jar Jar’ın balkonun diğer ucundan düşmüş olduğunu fark ediyoruz ki bu Güç kullanmadan yapılması imkansız bir hareket.

Gelin sahneye hep birlikte bakalım:

Daha önce de söylediğim gibi Jar Jar’ın balkona (bize göre) en sağ ucundan tutunduğunu görüyoruz, fakat yere en sol uçtan düşüyor. Bunu filmin yapımı sırasında olan bir hata olarak kabul edebilirsiniz. Fakat burada çok ince bir detay var; droidlerin bi tanesi Jar Jar’ın diğer tarafa düşüşünü görmesine rağmen bulunduğu eski konuma ateş ediyor…

İşte sahnenin ağır çekim versiyonu;

Qui-Gon’un doğradığı droidin hemen arkasındaki, silahının ateşlemesini bekleyen droide dikkat ettiniz mi? Nereye doğru ateş ediyor? Muhtemelen Jar Jar’a… Peki Jar Jar’ın tam olarak diğer tarafa düştüğünü görünce kafasını o yöne çevirdiğini fark ettiniz mi? Buradan çıkartılabilecek tek bir anlam var: Animatörler bu durumu bilerek yaptı.

Benim burada ne yaşandığı ile ilgili düşüncem, her ne kadar tam olarak görmesekte, Jar Jar’ın bunu droidlerin aklını çelmek için bilinçli yaptığı ve Güç kullanarak kendini diğer tarafa bırakmış olması…
Aslına bakarsanız, bu daha önceden gördüğümüz bir manevra… Hatta iki kere, eğer Obi-Wan’ın Maul’a yaptığı sürpriz sıçrayışı da sayarsanız…

Bu yüksek dozajdaki ‘şans’ faktörünün yanı sıra; ben, Jar Jar’ın bir Jedi akıl kontrolü ustası olabileceğine dair yeterli kanıta da sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Düşünün: Jar Jar’dan nefret etme sebebimiz bizim gerçekçilik anlayışımızla ters düşmesinden başka bir şey değil. Ayrıca çok önemli bir görevdeki iki deneyimli Jedi’ın asla böyle salak birini yanlarında taşımaz. Bu kadar aptal olduğu bilinen bir karakter katiyen general yapılmaz. Hele hele bir senatör asla! Nasıl oluyor da Jar Jar gibi biri tüm galaksiyi demokrasiyi terk etmeye ikna edebiliyor ki? Gerçekten şaka gibi…

Bu saydıklarım onun ’şans’ının politikaya adapte olmuş hali. Dikkat ederseniz Jar Jar’ın yaptığı tüm salaklıklar hep olumlu bir şekilde sonuçlanıyor. Peki ya bunlar ya gerçekte salaklık değilse? Ve itinayla yapılmış akıl oyunlarının ürünüyse?

Jedi’lar (ve Sith’ler) akıl oyunlaını uygulamak için genelde ellerini yardımcı bir nesne olarak kullanırlar, biz de burada Jar Jar’ın general olarak atanması için Boss Nass’a yaptığı akıl oyununa ve el hareketine tanık oluyoruz.

Burada ise Senato’ya senatör olarak atanması için elin sallarken…

Burada da Lord Jar Jar tüm Senato’yu akıl oyunları ile kandırırken…

– İşte Demokrasi böyle ölür.

Aslında prequel üçlemeyi Jar Jar’ın akıl çelici, karanlık bir karakter olduğu fikriyle izlerseniz, onun akıl oyunlarının ne kadar etkili ve başarılı olduğunu neredeyse bulunduğu her durumda fark edeceksiniz.

Jar Jar’ın Jedi’ları onların yanında gitmek için gezegenin merkezine gitmeleri için kandırması, Jar Jar’ın Anakin’e rastlamak için Tattoine üzerinde gemiyi bozması, droidlerle anlaşamaması (Çünkü droidler Güç’e duyarlı değildir.), Jar Jar’ın Anakin’in önünde Qui-Gon ile alay etmesi (Böylece Anakin Jedi’ların o kadar saygın olmadığını öğrenecek.) ve Jar Jar’ın 8 yaşında bir çocuğa, ‘Kraliçe çok taş.’demesi (Anakin’in erken yaşta Karanlık Taraf’a yönelmesi için.) bunlara örnek olraka gösterilebilir.

Şimdi, eğer benim gösterdiğim noktalara azıcık ta olsa doğruluk payı verdiyseniz Jar Jar’ın bir aptal olmayacağı kanısına varabilirsiniz. Hatta Jar Jar ve Palpatine’in iş birliği içinde olduğunu bile düşünebilirsiniz… Yani buradan şu sonucu bile çıkarabilirsiniz: Palpatine’in 2. filmdeki planı Jar Jar’ın aklını çalmek değil, ortağıyla uzun zamandır uğraştıkları planı hayata geçirmekti… (Ona Amidala’nın yokluğunda bu yüzden yükümlülüğü verdi, hepsi planın bir parçasıydı.)

Palpatine ve Jar Jar’ın aynı gezegende doğup büyüdüğünü hatırlayın.Böyle bir şey Star Wars evreninde biriyle kapı komşusu olmakla eşdeğer ve 1. filmden önce birbirlerini tanımaları da olası – belki de birlikte eğitildiler, belki de biri diğerini eğitti… Ve bunun yanında Naboo gerçekten garip bir gezegen; üç gözü olan antik heykelleri hatırladınız değil mi? Naboo kayıp Sith holocron’larının bulunabileceği mükemmel bir yer…

Fakat bu son bahsettiklerim sadece spekülasyon. Bildiklerimizden ilerlemeye devam edelim. Palpatine’in Jar Jar’dan Şansölye olmak için ‘akıl oyunları’ ile yardım aldığını düşünüyoruz. Peki, buna rağmen Palpatine 3. filmde neden hala Jar Jar Binks ile dolaşıyor? Böylesine aptal biriyle dolaşmak Şansölye gibi önemli biri için utanç kaynağı olmaz mı? Sonuçta bu kişi, pisliğe basmadan 10 metre bile yürüyemeyen bir karakter, değil mi? Artık Jar Jar Palpatine’in ne işine yarar ki? Neden hala galaksideki en güçlü insanın yanında dolaşıyor? Bu, Jar Jar’ın galaksideki en güçlü kişi olduğundan dolayı olabilir mi?

Tamam. Belki. Muhteşem bir teori… Fakat George Lucas neden geçmişi bilinmeyen ahmak bir Gungan’a böyle bir görev yüklesin ki?

Bunun için George Lucas’ın bir belgeselde Yoda hakkındaki sözlerine bakmamız daha doğru olacaktır:
‘Yoda aslında mitolojik, önemsiz gibi görünen ve pekte önemi olmayan aslında çok usta bir büyücü ve çok önemli birisi olduğu peri masalları anlatılan, bir kültürden geliyor…’

Bildiğimiz gibi, Lucas’ın prequel üçlemede başarmayı en çok istediği şeylerden biri de orijinal üçleme ile bir paralellik içinde olmasıydı. Yani bu üçlemede de aslında önemsiz gibi görünen fakat sonradan çok önemli olduğu ortaya çıkıacak biri olmalıydı. Fakat biz Jar Jar’ın hiçte öyle bir şeye dönüştüğünü göremiyoruz.

Benim düşündüğüm şey ise şu: Bence Jar Jar prequel üçlemede Yoda’nın karanlık taraf karşılığı olacaktı ve aynı 5. Filmde Yoda’nın büyük bir Jedi Ustası olduğunu öğrendiğimizdeki gibi büyük bir şok yaşayacaktık.

Fakat 1. filmde Jar Jar’a gelen kötü eleştirilerden sonra gözü korkan Lucas bunu yapmanın çok riskli olacağını fark etti. Bu kadar nefret duyulan bir karakteri kötü adam yapmak tüm serinin yok oluşunsa sebep olabilirdi Bunu fark eden Lucas, onun çocukları filme çekmek için filme koyduğu bir karakter olduğu yalanını ortaya attı.

2. filmdeki ana kötü Kont Dooku’nun filme alelacele eklendiğinden düzgün bir geçmişi yoktu, Jar Jar yüzünden senaryoda açılan boşlukları doldurmak için yaratılmıştı. Aslında 2. filmin sonunda olması gereken dövüş Yoda ile Dooku arasında değil de, Yoda ve onun Karanlık Taraf ikizi Sih Lordu Jar Jar ile olması planlanıyordu Ve filmin sonunda dövüşten Dooku yerine Binks bütün üçleme boyunca hayatta kalmak üzere kaçacaktı…

Orijinal üçlemeyi İmparator’un asıl kötü olmadığını ve asıl kötünün hala dışarıda bir yerlerde olduğunu bilerek izlediğinizi düşünsenize. Ne kadar muhteşem olurdu!

Fakat hala umut var, yeni üçlemenin yazarlarının bu fikri tekrar canlandıracağını ümit ediyorum. Bu fikri sona saklıyorlar… Jar Jar, Darth Plagueis’in yeni vücudu. Ve spekülsyonlara göre de Yüce Lider Snoke, Plagueis’in ta kendisi…

YÜCE LİDER SNOKE = JAR JAR BİNKS (SİTH’İN KARANLIK LORDU)’’

Umarım beğenmişsinizdir ve okurken keyif almışsınızdır… Bu arada unutmadan; yeni yılda da Güç sizinle olsun dostlarım. Kendinize iyi bakın!

Yorumlar