Ana sayfa Star Wars Filmler Darth Krayt

Darth Krayt

PAYLAŞ

‘’Ölümü yaşadım ve fethettim. Gücüm ikiye katlanmış bir şekilde geri geldim. ‘Güç’ün karanlık tarafı adeta içimde yaşıyor ve vücudumu sarıyor! Artık karanlık tarafın ta kendisiyim ve ona hizmet eden herkes duysun – BEN GERİ DÖNDÜM!’’ – Darth Krayt

Doğum adı A’Sharad Hett olan Krayt efsanevi Jedi Şövalyesi Sharad Hett’in oğludur ve onun gibi bir Tusken Savaşçısı’dır. İlk  Jedi Ustası Ki-Adi-Mundi, son Jedi Ustası An’ya Kuro’dur.  A’Sharad daha henüz 17 yaşındayken babası, daha sonra kendisiyle yapacağı bir düelloda intikamını alacağı kelle avcısı Aurra Sing tarafından öldürülmüştür.

Klon Savaşları sırasında Cumhuriyet’e ‘General’ rütbesiyle hizmet etmiş, askerler arasında cesur ve öncü bir lider olarak nam salmıştır. Emir 66’dan bir şekilde sağ kurtulmuş ve anavatanı olan Tatooine’ye yerleşmiştir. Orda İmparatorluğa karşı küçük çaplı bir ayaklanma başlattı fakat bir karışıklık ve yanlış anlama sonucunda, daha sonra aslında o kişinin Anakin olduğunu öğreneceği, Darth Vader’ı A’Sharad sanan Büyük Jedi Ustası Obi-Wan Kenobi tarafından bir düelloda eli koparılmış ve Tatooine’den sürgün edilmiştir. Bu olaylardan sonra Jedi Düzeni’nin çöküşünden kendini sorumlu tutmuş ve bir ödül avcısı olmuştur. Ödül avcısı olarak çıktığı görevlerden birinde kendini Sith’lerin anavatanı Korriban’da bulmuş ve burada efsanevi Sith Lordu XoXann’ın hayaleti tarafından eğitilmiş ve ardından ‘Darth Krayt’ ismini alıp karanlık tarafa geçmiştir. Daha sonra da kendini ‘Sith’in Karanlık Lordu’ ilan etmiştir.

Krayt adı altında ‘Tek Sith’düzeninin kurucusu ve lideri oldu. Sith düzenini tekrardan kurdu ve Korriban’ın ‘Güç’ çemberinde kendini gizleyerek Jedi’lardan saklandı. Burada hayatta kalabilmek için, daha sonra Sith-İmparatorluk Savaşı’na yol açacak ve Federasyon’un çöküşünü sağlayacak bir karar vererek, Moff Nyna Calixta ile müttefik kurdu. Savaşın zirve noktasında İmparator Roan Fel’i topraklarından sürdü ve Ossus’taki Jedi Tapınağı’na sürpriz bir saldırı düzenleyerek ‘Yeni Jedi Düzeni’nin adeta sonunu getirdi.

Darth Krayt, gerçek İmparator Roan Fel ve Federasyon Amirali Gar Stazi bir ittifak kurana kadar 7 yıl boyunca galaksiyi demir yumrukla yönetti. Bu yıllar içinde Krayt bir Skywalker’ın hala yaşadığını fak etti: Cade. Krayt hastalığının onu hayalini gerçekleştiremeden ele geçirmesinden korktuğu ve Cade’nin iyileştirme yeteneklerinden haberdar olduğu için Cade Skywalker’i ele geçirmek adına bir ödül avı başlattı fakat Had Abbadon’da yaşanan bir çatışma sırasında yaralandı ve uçurumdan düştü, Sith Lordu’nun kuvveti yerindeydi ve hayatta kalmak için yeterince güçlüydü, Krayt’ın Sith Düzeni’nin çöküşüne yol açacağına inanan en sadık yardımcı tarafından bu durumu fırsat bilindi ve orda katledildi. Daha sonra onu katleden Darth Wyyrlok kendisini ‘Tek Sith’in ve İmparatorluğun varisi ilan edip başa geçti.

Fakat her nasılsa Krayt, Sith Lordu XoXann tarafından edindiği tecrübelerle kendini bir şekilde ölümden döndü ve ona hayatı boyunca işkence olmuş olan Yuuzhan Vong zırhını vücudundan arındırdıktan sonra tüm galaksideki Sith’lere ‘Güç’ aracılığıyla varlığını haberdar etti. Sadık Sith’leri ve tarafına yeni katılanların yardımıyla Krayt, kendine ihanet eden Wyrrlok’u öldürerek Coruscant’ı tekrar ele geçirdi ve yeniden galaksiyi yönetme planları yapmaya başladı. Bu planları ve hareketleri yeni bir savaşın filizlenmesine yol açacaktı ki, daha önceden esir aldığı ve kendi tarafına çekmeye çalışıp başaramadığı, Cade Skywalker tarafından sonsuza dek bir daha geri gelemeyecek şekilde öldürüldü.

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleCade Skywalker
Sonraki makaleHobbitler
Kim olduğu yıllardır gizemini koruyan ve çeşitli tartışmalara yol açan, adından çok adıyla birlikte sorulan o ünlü soruyla anılan şahsiyet.