Ana sayfa Star Wars Filmler Darth Malak

Darth Malak

PAYLAŞ

Darth Malak yani Alek’in cinsiyeti erkek, ırkı insandır. Squinquargesimus adında bir köyde Quelii gezegeninde doğdu. Alek gezegenine gelen Mandalorian yıkımından kaçtıktan sonra Cumhuriyet’e sığındı. Köyünün adı Cumhuriyet göçmenlik kayıtlarında onun soyadı olarak geçti. Alek’in güce duyarlılığı farkedildi ve eğitilmek üzere Dantooine’ye yollandı. Dantooine’deki Jedi tapınağında Padawan olarak eğitildi. Onun soyadının telafuzu zordu ve bu yüzden diğer padawanlar tarafından ”şaşı”(Soyadı Squin ile başlaması nedeniyle ona Squint deniyor. Squint ise şaşıya karşılık geliyor) lakabını aldı. Alek sonradan galaksiye ün salacak olan Padawan Revan ile arkadaş oldu. Revan en güçlülerden olmasına rağmen kendini geliştirmek için Alek’e haber vermeden Coruscant’a gitmişti. Alek’de peşinden gidip Coruscant’da Twi’lek Jedi Ustası Zhar Lestin’den eğitim aldı. 3964 BBY’de ikiside Jedi Knight olarak mezun oldu.

ZayneMalak2
Galaksi en son büyük Sith ayaklanmasından kalan yaralarını sararken Cumhuriyet kendini tekrardan Outer Rim’den gelen Mandalorian haydutlarına karşı savunurken buldu. Kuşatılmış Jedi Şövalyeleri Mandalorian yağmacılarını yenmek için cesurca savaşıyordu. O çağın en önemli Jedi savaşçıları Revan ve Malak’tı. Revan’ın zekice askeri stratejileri kanıtlanmıştı. Malak’a gelirsek dik kafalı ve hiç düşünmeden kendini tehlikeye atabilecek bir savaşçı olarak ün salmıştı. Malak Dantooine’de eğitim görürken ustaları bu taşkınlığının farkındaydı. Malak’ı savaşa göndermekte kararsızdılar ama Mandalorianların saldırıları onlara fazla seçenek bırakmadı. (Mandalorian savaşını Jediların ne yapacağını öğrenmek-bir nevi sınamak- amacıyla gizlice Vitiate başlatmıştır.)

images (8)

Malak ve Revan kaçan düşman filosunu uzayın bilinmeyen kısımlarına kadar kovaladı. Cumhuriyet ve iki Jedi Şövalyesi arasında tüm bağlantı kopmuştu, bilinmeyen bölgelerde Sith İmparatoru ile karşılaştılar ve Sith İmparatoru Vitiate onları karanlık tarafa çekerek bir görev verdi. Görev antik Rakatan uzay istasyonu Star Forge’u bulmaktı. Star Forge’u bulduklarında Revan Sith Lordu, Malak ise Sith öğrencisi olarak döndü. İkili kendi Sith İmparatorluğunu kurdu ve Cumhuriyet’e savaş açtılar.

images (3)

Sithler Star Forge ile büyük bir ordu topladı ve gezegenlerden lejyonlar alarak ordularını güçlendirdi. Rahatsız edici bir şekilde bir sürü Jedi Şövalyesi ve Cumhuriyet askeri taraf değiştirip giderek güçlenen Sith hareketine katıldı. Cumhuriyet Darth Malak’ın tekrarlayan saldırıları ile yıkılmanın eşiğine geldi.Jedi Civil War olarak bilinen bu savaşta Jedilar Revan ve Malak’ı yakalamak için büyük çaba sarfetti. Jedilar Revan’ı tarafsızlaştırmayı başardı ve Malak Revan’ın öldüğüne inanarak yanına Darth Bandon’u alıp İmparator oldu.
images (4)

Bayrak gemisi Leviathan’ın köprüsünden Malak her an bir sürü gezegenin işgal edilmesini emredebilirdi. Malak’ın donanmasını eski bir Cumhuriyet Subayı Amiral Saul Karath yönetiyordu. Malak, Revan’ın ölmediğini düşünmeye başlayınca onu bulmak için Taris ve Dantooine gibi gezegenler öfkesini tattı. Malak Jedi Knight Bastila Shan sayesinde Revan’ın Cumhuriyet tarafından alıkonulduğunu öğrendi. Bastilayı, Bandon yerine çırağı olmasını için ikna etti. Bastila kabul etti ve Bastila’nın Battle Meditation yeteneği ile yenilmez olmuştu. Cumhuriyet filosu Star Forge’a saldırdı. Revan Star Forge’a girdi ve Darth Malak’la düelloya girdi. Malak’ın ölümüyle sonuçlanan düello sonucunda, Malak’ın saltanatı bitmiş ve Cumhuriyet büyük bir zafer kazanmıştı.

images (5)
Malak, uzuy boylu bir insandı. Jedi Civil War’da bir ışın kılıcı düellosunda yaralanmıştı. Işın kılıcından gelen bir darbe alt çenesini kesmişti ve Malak metal bir çene takmak zorunda kaldı. Bu metal çene aynı zamanda bir ses değiştiriciye sahipti ki bu Malak’ın metalik bir ses tonuyla konuşmasını sağlıyordu.

Malakart_crop

Yorumlar