Ana sayfa Star Wars Canon Darth Maul’ un Yükselişi ve Çöküşü

Darth Maul’ un Yükselişi ve Çöküşü

PAYLAŞ

Darth Maul’ un hayatının anlatıldığı serimizin ikinci yazısında Maul’ un Klon Savaşları Döneminde (22 BBY- 19 BBY) Galakside güç sahibi olup intikam almak için uğraşırken yaşadıklarını anlatacağız. Serinin ilk yazısına linkten ulaşabilrsiniz.

Darth Maul ‘un Öldürdüğü İlk Jedi

Maul’ un hem mecazi hem de gerçek anlamda düşüşünden sonraki hayatı içler acısıdır. Kenobi’ ye olan nefreti, ustasından uzaklaşması ve yaşadığı hayalkırıklığı onu delirtmiştir. Eskiden güçlü bir Sith olmasına rağmen artık Lotho Minor isminde bir çöp gezegeninde zar zor hayatta kalmaya çalışmaktadır. henüz Naboo’ dan oraya nasıl gittiğini tam olarak bilmesek bile oradan nasıl kurtulduğunu Klon Savaşları dizisinde görüyoruz.

Count Dooku’ dan intikam almak isteyen Asajj Ventress, Mother Talzin’ in tavsiyesiyle Dathormir’ de bulunan bir Nightbrother köyüne gidip Dooku’ nun yeni çırağı olması için bir savaşçı seçer. Planları bu savaşçıyı Talzin’ in kara büyüsüyle güçlendirip sadece onun ve Ventress’ in sözünü dinleyecek bir hale getirip sonrasında Dooku’ ya yeni bir çırak olarak sunacak sonrasında Ventress ve savaşçı birleşip Dooku’ yu yok edeceklerdir. Ventress’ in seçtiği bu savaşçı Maul’ un kardeşlerinden Savage’ dır.

Dooku’ yu öldürme planları başarısız olduktan sonra Savage, Talzin’ in yanına geri döner. Talzin onu kardeşi Maul’ un yanına yönlendirir. Böylece Savage kardeşini bulur fakat Maul delirmiştir ve eski halinden eser kalmamıştır. Talzin tekrar kara büyü kullanarak oğlunun kafasını ve ruhunu temizler, ona yeni bacaklar yapar. Tekrar eski haline dönen Maul Dooku’ yu sahte bir Sith olmakla suçlar, tüm düşmanlarından intikam almaya ant içer.

Öncelikle hayatını mahveden ve gözden düşmesine sebep olan adamın yani Obi Wan Kenobi’ nin peşine düşer. Masum insanları rehin alıp katlederek Jedilar’ ın dikkatini çeker. Obi Wan, Maul ile yüzleşmeye gittiğinde beklemediği bir süprizle karşılaşır. Bu sürpriz Savage Opresstir. İkisiyle baş edemeyen Kenobi rehin alınır fakat eski düşmanı Ventress tarafından kurtarılır.

Obi Wan konusunda şansı yaver gitmeyen Maul bu hedefini bir süreliğine ikinci plana atar ve galakside tekrar güç sahibi olup Dooku’ ya kafa tutma planını yürürlüğe koyar. Planı suç dünyasında güçlenip galaksinin önemli kartellerini himayesi altına almaktır. İlk olarak Hondo Ohnaka Ve korsan çetesini kontrolü altına almaya çalışır fakat Kenobi tarafından engellenir. Çatışma sırasında Obi Wan, Savage’ ın kolunu keser ve sonrasında gemileri ağır hasar görür. Bir kaçış podunda ölümle tekrar yüz yüze gelen Maul’ u ve kardeşini bu sefer dizinin önceki bölümlerinde gördüğümüz Mandalorian savaşçı grubu Death Watch kuratırır.

Death Watch lideri Pre Vizsla aynı Maul gibi hem Dooku’ ya hem de Jedilar’ a ,özellikele Kenobi’ ye, kin beslemektedir. Ortak düşmanları onları birleştirir ve önce Black Sun, Pycke Syndicate, Hutt Cartell gibi galaksinin en önemli suç örgütlerini kendilerine bağlarlar, sonrasında ise bu örgütleri kullanarak Mandalore düşesi Satine Kryze’ i gözden düşürerek Mandalore’ un yönetimini halkın desteğiyle ele geçirirler. Tabiki Pre Vizsla’ nın asıl amacı Mandalore hükümdarı olmaktır. Bu amacı gerçekleştikten sonra Maul ve Savage’ ı hapse attırır.

Maul, Sidious’ un yanında tam bir Sith olmak için eğitilmiştir. Bu eğitimi ona çok üstün bir stratejik zeka ve manipülasyon yeteneği getirmiştir. Girdiği hapishanede başka siyasi suçlular olduğunu bilen Maul hücreleri gezerken eski Mandalore başbakanı Almec ile tanışır. Almec, sistemi yozlaştırması sebebiyle görevinden alınmış ve hapis cezasına çarptırılmış eski bir siyasetçi olarak Maul’ un kuklası konumunda Mandalore’ u yönetme teklifi hemen kabul etmiştir. Pre Vizsla’ yı askerleri önünde düelloya çağıran Maul, Vizsla’ yı öldürür böylece hem Death Watch’ ın hem de Mandalore’ un başına geçer.

Hapisten kısa süreliğine kaçan düşes Satine, eski arkadaşı ve aşık olduğu Jedi şövalyesi Obi Wan Kenobi’ ye bir yardım mesajı yollar. Aslında düşesin kaçması Maul’ un Kenobi’ yi Mandalore’ a çekmek için oynadığı bir oyundur. Maul, Kenobi’ yi tutsak alır ve aşık olduğu Satine’ i gözleri önünde öldürerek ona hayatı boyunca taşıyacağı bir yara bırakır. Maul böylece baş düşmanından intikam alır. Kenobi, Satine’ in kız kardeşi tarafından hapisten kaçırılır ve ikisi de artık Cumhuriyet’ in askeri bir şekilde Mandalore’ a müdahale etmesi gerektiği konusunda hem fikir olurlar.

Maul’ un bu kadar hızlı bir şekilde güçlenmesi Sidious’ un gözünden kaçmaz ve eski çırağını ziyaret eder. Maul artık bir rakip haline gelmiştir ve sadece 2 Sith olabilir o ise artık bir Sith değildir. Maul ve Savage ile savaşan Karanlık Lord,  kolaylıkla Savage’ ı öldürür, Maul’ u ise rehin alır.

Düellonun ardından Sidious, Maul’ u Stygeon Prime’ da bulunan Spire isimli hapishaneye götürür. Almec’ in talimatıyla Sidious’ un gemisini takip eden Death Watch üyesi Gar Saxon ve Rook Kast liderlerini hapisten kurtarıp Zanbar’ daki üsse götürürler. Grievous tüm gücüyle bu üsse saldırır. Her iki tarafın yüksek kayıp verdiği savaşın sonunda Maul kaçar.

Grievous’ un tahmin ettiği gibi Maul, Mother Talzin’ le iletişime geçer ve ondan aldığı öneriyle yeni bir savaşa hazırlanmak için Ord Mantell’ deki Black Sun üssüne çekilir. Burada Black Sun, Pyke Syndicate ve Mother Tazin’ in yolladığı Nightbrother askerleriyle birleşir. Count Dooku ve Grievous’ un yönettiği Ayrılıkçı ordusu kısa bir zaman sonra saldırılarına başlar fakat bu saldırı sonucunda her ikisi de Maul’ un esiri olurlar.

Dooku ve Grievous’ u yakaladıktan sonra Sidious’ un da yakalanabileceğini düşünen Talzin Maul’ a Vizsla Keep 09 isimli Mandalore üssüne gitmelerini ve Sidious’ un yakalanmasıyla intikamlarını alabileceklerini söyler. Sidious bu durumu öğrenince Maul’ a ikisini de öldürmesini söyler ama tabiki farklı planları vardır. Maul ve Talzin Dooku’ ya güvenmemelerine rağmen Sidious’ un ona ihanet ettiğini ve artık ortak bir düşman haline geldiğini söyleyerek şimdilik müttefik olmaya çalışırlar. Aslında tek amaçları Dooku’ yu Dathomir’ e götürebilmektir. Bu sırada Mace Windu ve Obi Wan Kenobi’ nin yönettiği bir Cumhuriyet ordusu üsse saldırır. İki Sith Jedilarla bir süre dövüştükten sonra Maul ve Dooku beraber kaçmayı başarırlar.

Bu yenilginin ardından Pykelar ve Black Sun Maul’ un planlarından şüphe etmeye başlar. Maul, Dookuyu Dathomir’ e götürürken Shadow Collective içindeki sıkıntıları çözmesi için Gar Saxon’ ı görevlendirir. Dathomir’ e geldiklerinde Talzin’ in Dooku için gerçek planı ortaya çıkar. Sith Lord’ una kara büyüyle saldıran Talzin tekrar fiziksel formunu kazanabilmek için Dooku’ nun Güç enerjisini kullanmaktadır. Ritüel Sidious ve Grievous’ un içeri girmesiyle bölünür ve bir düello başlar. Talzin, Dooku’ nun bedenine girerek düelloya katılır. Fakat Sidious’ a karşı girdiği Force Lightning düellosunu kaybeder ve Grievous tarafından öldürülür. Bu sırada Maul, annesi kendini feda ederken istemeye istemeye kaçmak zorunda kalır. Hayatta kalmış olsa bile Sidios’ un gözünde Maul artık bir tehlike olmaktan çıkmıştır.

Kendine sadık kalan askerleriyle Mandolore’ a döndükten sonra Maul yine beladan kurtulamaz ve bu sefer de gezegeni istila eden Cumhuriyet güçleri ve Ahsoka Tano’ yla karşı karşıya kalır. Ahsoka’ yla yaptığı düello sonucunda tuzağa çekilir ve bir ışın kalkanına hapsedilir. Maul’ u öldürmek ve eski dostu Rex’ i kurtarmak arasında seçim yapması gereken Ahsoka arkadaşını kurtarmayı seçer. Bu sayede Maul bir kez daha kaçar. Ahsoka ve Maul yıllar sonra Malachor’ daki Sith Tapınağında tekrar karşılaşacaktır.

 

Yorumlar