Ana sayfa Star Wars Darth Maul ‘un Öldürdüğü İlk Jedi

Darth Maul ‘un Öldürdüğü İlk Jedi

PAYLAŞ

 

Bu yazıda hem Jediların son 1000 yıl aradan sonra karşılaştığı ilk Sith, hem de galaksinin üstüne çökmek üzere olan karanlığın habercisi Darth Maul ‘un, öldürdüğü ilk Jedi’ ı nasıl öldürdüğünü inceleyeceğiz. İyi okumalar.

Annesi Mother Talzin, kardeşleri Savage ve Feral olan Darth Maul Dathomir’ de doğmuş bir Zabrak’tır. Aynı zamanda Nightbrother kabilesinin bir üyesi olduğu için ilk doğum gününden önce tüm vücudunda bulunan siyah dövmeleri yapılmıştır. Maul henüz bir çocukken annesi ve Darth Sidious, gücün karanlık tarafı ve kara büyü üzerine bilgilerini birbirleriyle paylaşmaya başlarlar. Sidious, Mother Talzin’ i çırağı olarak yanına alacağını vadetmesine rağmen Maul’ un potansiyelini fark eder ve çırağı olarak onu yanına alır.

Yıllarca bir Sith savaşçısı olarak eğitildikten sonra kendisiyle özdeşleşen çift kılıçlı ışın kılıcını kullanmakta ustalaşır. Eğitimi sırasında ustası onu Malachor’ da bulunan Sith tapınağına götürür. Tapınakta 1000 yıl önce Jedilar ve Sithler arasında geçmiş son savaşın kalıntılarına tanık olur. Sidious, ölmüş bir Sith savaşçısının küllerini Maul’ un içine çekmesini sağlar ve bunun üstüne Maul savaş sırasında Sithlerin çektiği tüm acıları ve tüm darbeleri tek tek hisseder. Bu olay onun Jedilara karşı büyük bir kin duymasına sebep olur.

Eğitimi devam ettikçe sabırsızlanan Maul, kendini bir Jedi karşısında test etmek ister. Fakat Sidious’ un planını yürürlüğe geçirmek için zamana ihtiyacı vardır ve Maul’ un planlarını tehlikeye atacak herhangi aceleci bir hareketinin cezasının çok büyük olacağını söyler. Yine de çırağını Ticaret Federasyonu’nun korsanlara karşı yardıma ihtiyacı olduğu bir göreve gönderir ve arkasında hiçbir tanık bırakmamasını tembihler. Bu sayede hem Maul’un kan dökme arzusunu biraz gidermeyi hem de onu denemeyi amaçlar. Görevi sırasında Maul bir kartelin Eldra Kaitis isimli genç bir Jedi padawanını yakaladığını ve açık arttırmayla satışa çıkaracağını öğrenir. Sonunda kendini bir Jedi ile gerçekten test etme şansı yakalamıştır. Cad Bane ve kelle avcısı ekibiyle açık arttırmadan padawanı kaçırırlar fakat bunu fark eden diğer suçlular peşlerini düşüp onları avlamaya başlarlar. İki çırak, önce sırt sırta verip avcılarıyla ilgilendikten sonra Maul’ un yıllardır beklediği an gelir ve yoğun bir düelloya girerler. Düellonun büyük bir kısmında güçleri birbirine eş gibi görünse bile  Jedi padawanı Maul’ a üstünlük kurar ve tam onu öldürecekken Maul ışın kılıcını padawanın göğsüne saplar. Böylece ilk testinden geçmiştir.

Ustasının yanına döndüğünde Sidious’ un tüm olanlardan haberdar olduğunu, hatta Maul’ un tutsak Jedi’ ı öğrenmesinden başlayarak tüm olayı ustasının organize ettiğini öğrenir. Şaşırtıcı bir şekilde Sidious durumdan memnundur. Bunun sadakat ile ilgili bir test olduğunu sanan Maul başarısız olduğunu düşünür fakat Sidious, Sith’ lerin “meydan okuma” dan doğduğunu ve çırağının sonunda Sith Düzeni’ nin doğasında bulunan bu özelliği benimsediğini söyler. Maul düşündüğünün aksine Jedi öldürmek konusunda tatmin olmamıştır. Zaten Maul’ un bu kadar kana susamış ve nefret dolu olması tam da Sidious’ un istediği şeydir.

 

Naboo’ nun istilası, Sithlerin tekrar ortaya çıkmasıyla Jedilara büyük huzursuzluk vermiştir. Maul kendini ilk Tattoine’ de Qui-Gon Jinn ile yaptığı düelloyla ortaya çıkarmıştır. Bu düelloda elinden kaçırdığı Jedi ustasını, Naboo’ nun başkenti olan Theed’ de öldürür. Fakat Jinn’ in çırağı Obi Wan’ ı alt etmesine rağmen rakibini küçümsemesinin sonucunda ortadan ikiye bölünür ve Naboo’ nun derinliklerine düşer. Bu olayın Maul’ un sonu olmadığı yıllar sonra ortaya çıkacaktır.

 

 

Yorumlar