Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren Darth Revan

Darth Revan

PAYLAŞ

REVAN
IYcTKFJ
KAHRAMAN VE İHANET EDEN
Revan, Jedi ve Sith olarak Mandalorian Savaşlarında ve Jedi İç Savaşı’nda kritik rol oynamış birisidir.Kimilerine göre savaşı bitiren kişi, kimilerine göre ise Jedi’ların neredeyse yok olmasına sebep olan kişidir.
Revan’ın galaksinin dış halka bölgesinde Yavin savaşından önce 3994 yılında doğduğuna inanılır. Çocukluğundan itibaren padawan olarak birçok Jedi Master tarafından eğitim görmüştür.
Mandalorian Savaşları sırasında Jedi Tarikatının savaşa karşı olan pasif tutumuna karşı çıkan Revan, arkadaşı Alek( daha sonradan Darth Malak) ile birlikte tarikat içinde fikir ayrılıklarına sebep olmuşlardır. Doğuştan gelen karizmatik görünüşünden ve liderliğinden dolayı Revan’ın arkadasında onunla aynı düşüncede olan Jedi’lar toplanmaya başlamış ve Revanchist harekatı başlamıştır. Jedi Konseyinin itirazlarına rağmen Revan ve takipçileri Cumhuriyet Ordusu yanında savaşa katılmışlardır.
3960(BBY) yılında Revan Malachor V Savaşı’nda Mandalorian lideri Mandalore The Ultimate i öldürmüş ve liderin maskesini bilinmeyen bir yere saklayarak Mandalorian’ların bir daha toparlanamamasını sağlamıştır. Mandalore’nin ölmesiyle birlikte savaş sona ermiş ve Revan ve takipçileri sayesinde Galaksi kurtulmuştur.

DARTH REVAN VE DARTH MALAK
Revan-and-Malak-2
Savaş sonrası Revan ve arkadaşı Alek/Malak Mandalorian Savaşı arkadasında ki gizli Sith etkisini bulmak amacıyla Galaksinin bilinmeyen, daha önce haritalanmamış bölgesine doğru yola çıkmışlardır.Revan ve Malak’ın keşfedilmemiş bölgede yeniden kurulmuş bir Sith İmparatorluğuyla karşılaşırlar. Tek ve sonsuz olan Ölümsüz İmparator tarafından yönetilen ve başkenti Dromund Kaas olan bir imparatorluk
Revan ve Malak’ın burada Sith İmparatoru tarafından Güç’ün karanlık tarafına döndürüldükleri ve birer Sith olduklarına inanılır. Böylece bir zamanların asi, kahraman, savaş bitiren Jedi’ları, Sith olmuşlar ve savaştıkları şey haline gelmişlerdir. Sith İmparatorunun zihin kontrolünden kurtulan Revan ve Malak Antik bir uzay istasyonu olan Star Forge sayesinde kendi imparatorluklarını kurarlar. Star Forge sayesinde kendilerine sınırsız sayıda savaş gemisi ve silah üretme imkanına sahip olmuşlardır.
Jedi İç Savaşı’yla kavrulan Cumhuriyetin zayıflığından faydalanan Darth Revan ve Malak, korumaya yemin ettikleri Cumhuriyete karşı savaş açmışlardır.
Fakat ihanet Sithlerin yoludur, karanlık taraf zayıflığa tahammül göstermez. Ustasını devirmek isteyen Darth Malak’ın eline de savaş sırasında bu fırsat geçmiştir ve düşünmeden Darth Revan’a ihanet eder. Malak’ın ihaneti sonucu Revan Jediların tutsağı olur. Jedi Konseyi Revan’ın hafızasını siler ve Güç ile olan bağlantısını keser. Bir zamanların korkulan yüce Karanlık Lord’u kim olduğundan habersiz bir şekilde Cumhuriyet ordusunda sıradan bir asker haline döner.
Endarconcept

CUMHURİYET ASKERİ OLARAK HAYAT
Hafızası silinen Revan Cumhuriyet Ordusu’nda asker olarak görev yaparken Jedi Konseyi tarafından Cumhuriyet savaş gemisi Endar Spire’a atanır.Darth Malak, Bastila Shan’ı yakalamak amacıyla Spire’a saldırdığında Revan’da gemide bulunmaktadır. Burdan sonrası Star Wars: Kotor oyununu oynamayanlar için spoiler içermektedir. Ayrıca hala nasıl oynamazsınız bu oyunu.
Endar Spire, Taris gezegeni üzerindeyken Malak ve Sith ordusunun saldırısına uğrar. Saldırı sırasında life pod sayesinde Revan ve yanında ki Cumhuriyet subayı Carth Onasi gemi yok olmadan önce kaçmayı başarırlar. Taris’e indiklerinde ise görevleri Jedi Bastila Shan’ı bulmaktır. Bastila’nın Taris’de ki yerel bir çetenin elinde esir olduğunu öğrenirler. Onu kurtarmak amacıyla Revan pod yarışına katılır. Bu sırada Darth Malak Taris’e saldırır ve tüm şehri yok eder. Amacı Revan ve Bastila şehirden kaçmadan onları öldürmektir. Ancak bizim çocukların Güç’ün de yardımıyla kaçmayı başarırlar. Bastila ve Revan arasında değişik bir bağ oluşmaya başlar ve Revan kaybettiği hafızanı geri kazanmaya başlar. Ara ara gördüğü görülerde Star Forge’a giden haritanın yollarını keşfetmeye başlarlar. Bu sırada konsey karşısına yeniden çıkan Revan padawan olarak Jedi tarikatına yeniden katılır.( Jedi’lar bu yüzden iki yüzlüler. Sen hem adamın Force’la olan bağlantısını kes. Sonra da aa bu herif işimize yarayabilir deyip en düşük rütbeden emrine al.pff…)
Görevleri sırasında Bastila Shan Malak’ın eline düşer ve yapılan işkencelere dayanamayarak Güç’ün karanlık tarafına geçer. Shan’ı kurtarmak için Rataka’ların gezegenine giden Revan burada gerçek kimliğini öğrenir ve eski gücüne yeniden kavuşur. Bastila Shan’ı aşkı sayesinde yeniden Aydınlık tarafa çeker ve yapılan savaş sonunda Darth Malak’ı yenerek Galaksiyi yeniden kurtarmış olur. Bu hareketi sonunda Cumhuriyet Şan Madalyası ile ödüllendirilir ve Jedi’lar tarafından Prodigal Knight ilan edilirler.

4536923-4338076-1


EVLİ VE MUTLU

Malak’ın yenilmesinden sonra Revan ve Shan evlenip mutlu bir hayat yaşamaya çalışırlarken, Revan’ın geri gelen hafızası kendisini rahat bırakmaz.( Ne çektin be çocuk) Karısını ve doğmamış çocuğunu geri de bırakan Revan Galaksinin Bilinmeyen Bölgesine doğru yol alır. Burdan sonrası Star Wars: The Old Republic , Revan kitabında konu edilmiştir. Okumayanlara tavsiye ederim. Çevirisi yok daha sanırım ama.
ESARET
Galaksinin bilinmeyen bölgesinde ki Sith İmparatorluğu’na geri dönen Revan burada Sithler tarafından 3 yıl boyunca esir tutulur. Revan’ı eski teğmenlerinden Meetra Surik kurtarmaya gelir ve Dromund Kaas’ta bulunan Scourge adlı Sith Lordundan da yardım alırlar. Bu üçlü Sith İmparatorunu öldürmek için harekete geçerler ancak tabi ki başarılı olamazlar. Revan, Sith İmparatoru tarafından 300 yıl boyunca esir tutulur. 300 yıllık esaretin sonunda Cumhuriyet güçleri Revan’ı esaretten kurtarırlar.
İmparator tarafından esirken gördüğü işkenceler yüzünden Revan’ın zihni ciddi anlamda zarar görür. Adeta Zihni ikiye ayrılır. Öldükten sonra güçle bir olmaya çalışan aydınlık tarafı ve hayata tutunmaya çalışan karanlık tarafı şeklinde. Revan’ın zihninin karanlık tarafı Order of Revan adlı örgütü kurar ve Sith İmparatorunu öldürmeyi amaçlar.( Order of Revan’ı Star wars The Old Republic Online oyununda görmekteyiz ) Dark Revan’ı ortadan kaldırmak amacıyla Cumhuriyet ve Sith İmparatorluğu güçlerini birleştirirler. Bu koalisyona Revan’ın zihninin aydınlık tarafı da( Light Revan) yardımcı olur. Çatışma sırasında Dark ve Light revan ruhları birleşirler ve böylece Revan sonunda gerçek anlamda ölmüş olur.
Revan ölmesine rağmen bıraktığı miras Jedilar ve Sithler arasında yaşamaya devam eder. Revan’ın Holocronunu bulan Darth Bane buradan öğrendikleriyle Rule Of Two felsefesini geliştirir. Daha sonradan olanları hepimiz biliyoruz zaten.
Şahsi görüşüm olarak Darth Revan, Star Wars evreninde ki en karizmatik, en baş belası karaktertir. Sadece kitaplarda değil, oyunlarda da karşımıza sürekli çıkan birisidir.Güç’ün iki tarafında ki olağanüstü yetenekleri ve zakası onu çoğu Sith ve Jedi’dan daha başarılı olmasını sağlamıştır. Ne Anakin gibi zırıldak bir bebe olmuştur, ne de Maul gibi sadece kan arayan vahşi bir hayvan. Revan bunlardan daha fazlasıdır. Hayatının son döneminde gördüğü işkenceler dolayı çıldırmış olsa dahi, yaşadığı dönemde kimsenin başaramadıklarını başarmıştır. Güç’le bağlantısı koparılmasına rağmen bu bağlantıyı yeniden kurmayı bile becermiştir.Sithlerin sonunda başarılı olup galaksiyi yönetebilmelerinin sebebi Revan’ın Holocronda ki öğretileri ve Darth Bane’in üstüne kattığı felsefe sayesindedir.

ALL HEIL REVAN!
Darth Revan by alex-malveda - 1

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleDota 2 6.87d Güncellemesi
Sonraki makaleDarth Malak
26 yaşındayım. Hala hukuk öğrencisiyim. Mezun olunca herkesi bilgilendireceğim. Star Wars ve Lotr hayranıyım. Karanlık taraf hayranı.Kendime Darth ünvanı vermişliğim var. Almaya çalışanlar ayaklarımın altında yatıyorlar. “Et Eärello Endorenna utúlien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn’ Ambar-metta!"