Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren Darth Zannah – Sith Cadısı Kısım 1

Darth Zannah – Sith Cadısı Kısım 1

PAYLAŞ

Darth Zannah’nın hayatına bir göz atalım.

Darth_Zannah y

Sith düzeninin yolu budur, bireyler ölebilir fakat “Sith” ebedidir.- Darth Bane

Gençliği

Darth Zannah aslen Rain ismiyle bilinen 1010 BBY yılında Somov Rit gezegeninde doğmuş bir insan evladıdır. Küçüklüğünde kuzenleri Darovit, Hardin ve Root ile birlikte yaşayan Rain, kuzenlerinin aksine o yaşlarda güç potensiyeline dair herhangi bir iz göstermemiştir. Işığın Ordusu’ndan Jedi Torr Snapit, Sithlerle olan savaşta güce duyarlı insanları bulmaya Somov Rit gezegenine geldiğinde Rain’in kuzenlerinin güçe olan duyarlılıklarını keşfeder ve onları asker olarak Işığın Ordusu’na almak ister. Ancak Rain’in durumu yüzünden şüpheye düşen Torr Snapit sonunda küçük kızı kuzenlerinden ayırmamak için onu da Işığın Ordusu’na dahil eder. Böylelikle Jedi, Rain ve kuzenlerini alarak aydınlık ve karanlığın son savaşını verecekleri Ruusan gezegenine doğru yola çıkarlar.

Ruusan’a vardıkları sırada içinde bulundukları Jedi Starship’i Sith’in Karanlığın Kardeşliği Ordusu’na ait Buzzard savaşçıları tarafından saldırıya uğrar. Gemide oluşan yarıktan Rain aşşağı düşer. Saldırı sırasında herhangi bir kurtarma operasyonu geliştirme imkanı olmadığı için Rain geride bırakılır. Ruusan gezegeninin yerel hayvanlarından biri olan Bouncer olarak bilinen bir hayvanın üstüne düşen Rain böylece kurtulmuş olur. Laa isimli bu Bouncer’la hemen arkadaş olan Rain, Ruusan’ın kanlı savaş meydanlarında günlerce dolanırlar. Gezegeni kontrol etme amaçlı savaşın altınca safhasında, Sithler güçlerini birleştirerek bir güç bombası yaparlar.

Rain ve Laa kendilerini bir anda patlamanın etki alanında bulurlar. Rain bir anda içgüdüsel olarak Laa ve kendi etrafında güçten bir kalkan oluşturarak hayatta kalmalarını sağlar ve kendi kendi farkına varır ki aslında Güçe karşı duyarsız falan değil aksine güç içinde çok yoğundur. Küçük bir kız çoçuğu hayali olarak kendisini ilerde güçlü bir Jedi Şovalyesi olarak hayal eder. Ancak Laa kendisinin güçlü bir Dark Jedi olacağı öngörüsünde bulunur. Tabi bu sırada ne kadar haklı olduğunu ikisi de farkında değillerdir.

Bane_Zannah_DoE

Karanlık Tarafın Dokunuşu

-Kim olduğumu biliyor musun?
– Sen bir Sithsin
– Benden korkmuyor musun?
– Hayır!
– Ben bir çok kişiyi öldürdüm. Erkek, kadın..hatta çocuklar
– Ben de katilim.
Darth Bane ve Zannah(Rain), ilk karşılaşmaları

Ruusan’da meydana gelen yıkım sonucunda çıldıran Güç’e duyarlı Bouncer’lar kontrollerini kaybetmiş bir şekilde önlerine gelen herkese saldırmaya başlarlar. Sağ kalan Jedilar ordu içinde bu yaratıkların daha fazla paniğe ve ölüme sebep olmasını önlemek amacıyla öldürülmeleri emrini verirler. Rain’in arkadaşı olan Laa, kendi ırkı gibi bu deliliğe kapılmamış olmasına rağmen iki jedi tarafından öldürülür. Arkadaşının ölümüne sinirlenen Rain, Laa’yı öldüren iki Jediyı karanlık tarafı kullanarak öldürür. Böylece Rain ilk cinayetini işlemiş olur(double kill!) ve bunu karanlık tarafı kullanarak gerçekleştirir.
Zannah_first_kill

Bu sırada savaş meydanında dolaşan Darth Bane, Rain’in işlediği cinayete şahit olur. Rain’in saf öfkeyle hareket etmesi ve bu öfkesini öldürmeye yönelik kullanması Darth Bane’in doğal olarak dikkatini çeker ve etkiler. Rain’in yanına gittiğinde aralarında geçen konuşma sırasında Bane kendisinden korkup korkmadığını sorar. Rain’in hayır cevabı Bane’i iyice etkiler. Kim olduğunu sorduğunda Rain, başta herkesin kullandığı Rain ismini söylemek istesede sonrasında doğum adı olan Zannah’ı kullanmayı tercih.

Böylelikle Rain artık Zannah olmuştur. Zannah, Bane ‘ güç ile ilgili herhangi bir eğitim almadığından ancak eğitim almak istediğinden bahseder.Böylece Darth Bane, Zannah’ı çırağı olarak almaya uygun olduğunu düşünür.Bu sırada, Zannah’ın kuzeni Darovit bir anda ortaya çıkar. Bane ve Zannah’ı gören Darovit, Zannah’ın Bane tarafından esir alındığını düşünür ve elindeki kırmızı ışın kılıcını aktif hale getirerek Bane’ doğru saldırmaya çalışır. Ancak Zannah kuzeninin eliğini güç kullanarak patlatır. Bane neden öldürmek yerine hayatını bağışladığını sorduğunda, Zannah’ın cevabı akıllıca olur. Onu öldürmenin hiç bir anlamı yoktur, acı içinde,zayıf bir şekilde bırakmak daha mantıklıdır der.

Son Test

Zannah’ın kuzeninin elini patlatmasından sonra Darth Bane ve Darth Zannah, Ruusan’dan ayrılmak için harekete geçerler. Bu sırada Zannah Bane’den ilk dersini alır ve fiziksel güçünü arttırmak için güçü kullanmayı öğrenir. Zannah’ın Sith çırağı olarak kabul edilmeden önce geçmesi gereken son bir test bulunmaktadır. Buna göre Zannah kendi başına Ruusan’dan ayrılmanın bir yolunu bulmalı ve on standart gün içinde Onderon gezegeninde Bane ile buluşması gerekmektedir. Eğer bu testi başarıyla geçerse Karanlık tarafın ve Sith çırağı olmaya layık olduğunu kanıtlayacaktır. Aksi halde ise eğitilmeye layık biri olmayacaktır.

Onderon’a gitmenin bir yolunu bul. Seninle 10 standart gün içinde Dxun’da Nadd’ın mezarını bulduktan sonra orada buluşacağım.”
“Oraya nasıl gitmeliyim?”
“Sen seçilmiş kişisin, Sith düzeninin kutsanmış varisisin, bir yolunu bulursun.”
“Peki ya bulamazsam?”
“O zaman varisim olmaya layık olmadığını kanıtlamış olursun ve ben kendime başka bir çırak ararım.”
―Darth Bane and Zannah

Zannah gezegenden çıkmanın yollarını ararken, yakınlarda bulunan bir taşıma gemisine ve dört insana rastlar. Gemi yakınındaki insanlara kendini yeniden Rain olarak tanıtır ve savaş sırasında yetim kaldığına inandırır. Tanıştığı insanların isimleri Irtana, Bordon, Bordon’un çocukları Wend ve Tallo’dur. Bu dört kişilik ekip gemileri olan Star-Wake’de Zannah’a yer verirler. Zannah, acilen gezegen Onderon’a gitmesi gerektiğini belirtir. Ancak Bordon ve arkadaşları Zannah’ı Cumhuriyet Filosuna bırakacaklarını ve kaderinin orada belirleneceğini belirtirler. Ayrıca Zannah’a kendilerine katılmayı da teklif ederler. Ancak Zannah reddeder.

Darth Zannah’ın karşısında bir anda iki seçenek belirir. Birincisi Darth Bane’e verdiği sözü onurlandırarak Onderon’a ulaşmaktır. İkincisi ise Cumhuriyet Filosu’na gidip hayatına devam etmeye çalışmaktır. Ancak Zannah sonradan fark eder ki Bordon ve arkadaşlarının önerdiği geçici barış ve sakin hayat bir yalandan ibarettir. Ayrıca Cumhuriyet’in içinde kaldığı sürece elinde sonunda güçe duyarlı olduğunun fark edileceği ve bu durumun ustası Darth Bane’ e kadar ulaşacağını da fark eder.

Darth Zannah kendi içinde kaldığı ikilemi çözmeye çalışırken Bordon’un küçük oğlu Wend yanına yaklaşır. Aralarında geçen ufak bir sohbetten sonra Zannah kararını verir ve Bordon’un teklifini reddeder. Wend geminin kokpitine çağrıldığı sırada Zannah’da eline geçen fırsatı değerlendirmek için harekete geçer. Bordon’un büyük oğlu Tallo Zannah’ın yanına geldiği sırada küçük Sith’imiz gemi de bir tabanca bulur. Tallo ve Zannah arasında silahı kapmak amaçlı bir arbede yaşanır. Çıkan seslere gelen Bordon, oğlunun Zannah tarafından göğsünden vurulmasına şahit olur. Zannah daha sonra Bordon’u da öldürerek kokpite doğru koşar. Irtana’ya gemiyi oto pilota alıp rotayı Onderon’a ayarlamasını emrettikten sonra, Irtına ve Wend’i de öldürür. Böylece küçük Sith’imiz resmi olarak eğitime başlamadan toplamda 6 kişiyi öldürmüş olur.İçi dört ceset dolu gemi ile Onderon’a doğru yeni günlük bir yolculuk başlamış olur. Cesetleri geminin soğuk hava deposuna taşıdıktan sonra yolculuk boyunca kokpittten çıkmaz.

Zannah’ın Onderon’a varışı sert olur. Gezegenin ormanlık alanına sert bir iniş gerçekleştirdikten sonra ise bölgedeki Skelda Klanına ait Beast Rider savaşçıları tarafından kuşatma altında bulur kendini. Çıkan ufak çatışma sırasında güçün yardımıyla klan liderini defetmeyi başarsa dahi kurtulma şansı olmadığını düşünür. Fakat Darth Bane, Zannah’ın yardımına tam zamanında yetişir ve tek başına ölümcül bir yara almadan bütün klanı öldürür. Bane’in bu kadar güçlü olmasını üstünde oluşmaya başlayan orbalisk zırhın etkisi de vardır. Zannah’ın hayatta kalma becerisinden ve Onderon’a ulaşmak için cinayet işlemesinden etkilenen Darth Bane resmi olarak Zannah’ı çırağı olarak kabul eder. Böylece küçük Rain, Karanlık Tarafın bir müridi olur ve geleceğin Karanlık Leydisi olma yolunda ilk adımı atmış olur.

Bane’in Çırağı

Zannah eğitimini Ambria denilen gezegende almaya başlar. Böyle bir uzak ve izole gezegenin seçilmesinin sebebi ise Bane’in yeni Sith düzeninin galaksinin görüşünden uzakta kalmasını istemesidir. Bane’in iki kuralının nihai amacı Sithlerin galaksiyi yönetmesidir. Bunun için ise yeni sistemin gizli, sabırlı ve ustalık gerektirici şekilde yaratıcı olması gerekmektedir. Bane, Zannah’ı eiğitirken kendisine bunu aşılar. Bizim amacımız geleceğe güçlü, zeki Sith Lordları yetiştirmektir der.

Darth Zannah on dört yaşına geldiğinde eğitimi de ilerler ve Freedon Nadd’a ait holocrondan Sith büyülerini öğrenmeye başlar. Bu sıralarda ilk ışın kılıcını da yapar. Zannah’ın ışın kılıcı, Bane’in den farklı olarak çift taraflıdır. Standart olmayan tarzda bir ışın kılıcına sahip olmasının sebebi, Zannah’ın fiziksel dezavantajını ışın kılıcıyla ve kullandığı aşılamaz Soresu tekniğiyle avantaja çevirmesi içindir. Kendisi minimum enerji kullanarak , maksimum dayanıklılığa sahip olacaktır ve kendini fazla yormadan rakiplerinin yorulmasını sağlayacaktır.

Küçük bir kız çocuğundan galaksinin en önemli insanlarından biri haline gelen Darth Zannah’ın hayat hikayesi yazımın ikinci kısmında devam edecektir…

Darth_Zannah_TERC

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleEvcilleştirilebilir Fantastik Canavarlar!
Sonraki makaleGeorge R.R. Martin’den Yeni Kitap!
26 yaşındayım. Hala hukuk öğrencisiyim. Mezun olunca herkesi bilgilendireceğim. Star Wars ve Lotr hayranıyım. Karanlık taraf hayranı.Kendime Darth ünvanı vermişliğim var. Almaya çalışanlar ayaklarımın altında yatıyorlar. “Et Eärello Endorenna utúlien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn’ Ambar-metta!"