Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics DC Comics Animasyon Filmleri Veritabanı

DC Comics Animasyon Filmleri Veritabanı

PAYLAŞ

Batman ve Superman gibi ünlü karakterlerin haklarını elinde tutan çizgi roman şirketi DC, filmlerde ve çizgi romanlarda başarılı olduğu kadar animasyon filmlerinde de başarılı. Biz de sizin için bu animasyonların en iyileri hakkında bir rehber hazırladık.

Batman: the Dark Knight Returns Part 1&2(2012-2013): 1986 çıkışlı, Frank Miller’ın ünlü Kara Şövalye Dönüyor(Dark Knight Returns) çizgi romanından uyarlanmış iki animasyon. Burada emekli olmuş, yaşlı bir Bruce Wayne görüyoruz. Özellikle Batman v Superman filmine yaklaştığımız bu günlerde, bu ikilinin belki de en meşhur karşılaşmasının yer aldığı part 2’yi izlemekte yarar var.

 

Batman-V-Superman-Dark-Knight-Returns-Armor

Batman: Under the Red Hood(2010): Ünlü aktör Jensen Ackles’ın Red Hood’u, How I Met Your Mother’dan tanıdığımız Neil Patrick Harris’in Nightwing’i seslendirdiği, Jason Todd’ın trajik hikayesini anlatan gerçekten film tadında bir animasyon. İzlemeniz şiddetle önerilir.

 

redhooddeath2

Batman: Assault on Arkham(2014): İsminde Batman yer alsa da, Batman’in çok da ön planda olmadığı bir animasyon bu. 2016’da filmini izleyeceğimiz Suicide Squad’ın yer aldığı bu şahane animasyonda, ek olarak Joker ve Riddler gibi efsane Batman Villainları da yer alıyor.

Batman: Gotham Knight(2008): Batman Begins ve Dark Knight arasındaki dönemi anlatan sekiz hikayeden oluşan Batman animasyonu. Daha çok anime tadında diyebiliriz.

Son of Batman(2014): Robin’in, yani Damian Wayne’in hikayesini anlatan Batman animasyonu. İçinde Deathstroke, Suikastçiler Birliği ve Ra’s Al Ghul’u de barındırıyor.

Batman vs. Robin(2015): Bu animasyon da Son of Batman’in devamı niteliğinde. Scott Snyder’ın The Court of Owls hikayesine dayanıyor.

Batman Beyond: Return of the Joker(2000): Batman animasyonlarının en iyilerinden biri, hem de Mark Hamill ve Kevin Conroy seslendirmeli. Ayrıca bir Bruce Wayne klonu barındırıyor içinde.

Batman Year One(2011): Bir Batman köken hikayesi, hatta en başarılısı. Bruce Wayne’in neden ve nasıl Batman olduğunu öğrenmek istiyorsanız, izlemeniz gereken ilk film. Ayrıca Batman’i, Gotham’ın Jim Gordon’ı Ben McKenzie’nin, Jim Gordon’ı ise Breaking Bad’den Bryan Cranston’ın seslendirmiş olması da güzel bir ayrıntı.

Batman: Mystery of the Batwoman(2003)

Batman & Mr. Freeze: SubZero(1998)

Batman: Mask of the Phantasm(1993)

Superman: Doomsday(2007): “Tanrıların bile ölmesi gereken bir zaman vardır.” diyor Lex Luthor, bu animasyonda. The Death of Superman hikayesine dayanarak hazırlanmış, bu ve ismi bile her şeyi açıklıyor zaten.

Superman/Batman: Public Enemies(2009): Kişisel favorilerimden biri bu animasyon, bu kez ünlü iki süper kahramanı kanun kaçağı, Lex Luthor’ı ise ABD başkanı olarak görüyoruz.

1887_5

Superman/Batman: Apocalypse(2010): İsminde Batman olsa da, aslında Supergirl ve Superman ilişkisini anlatan bir animasyon. Batman’in rolü ise daha arka planda, kötü adam olarak ise Darkseid’ı görüyoruz.

All-Star Superman(2011): Yine Superman’in ölümü üzerine bir animasyon. Ölmek üzere olduğunu bilen Clark Kent, son günlerini nasıl geçirecek?

Superman vs. The Elite(2012): Bana göre Superman animasyonlarının en iyisi. Superman’in inandığı değerleri ve karakterini en iyi anlatan eserlerden biri. Özellikle Clark Kent’i sevmiyorsanız, izlemenizi öneriyorum, fikriniz değişecektir

.elite01-1339564854

-Superman: Unbound(2013): Bu animasyonda ise Superman ve Supergirl’ün karşısında Braniac yer alıyor. Kriptonlu iki kuzen, Kripton’un kayıp başkenti Kandor’un kaderini dünyanın da paylaşmaması için savaşıyorlar.

-Green Lantern: First Flight(2009): Hal Jordan’ın köken hikayesini anlatan animasyon. Animasyon olmasına rağmen kesinlikle 2011’deki Green Lantern filminden çok daha başarılı.

Green Lantern: Emerald Knights(2011): Green Lanternlar hakkında birkaç hikayeden oluşan, oldukça keyifli bir animasyon. İlk Lanternları, Kilowog’un hikayesini ve gezegen Mogo hakkındaki çok eğlenceli bir hikayeyi Hal Jordan’dan dinliyoruz.

Wonder Woman(2009): Amazonların hikayesiyle başlıyor animasyon, Steve Trevor’ın adaya düşmesi ve Wonder Woman ile ayrılması ile devam ediyor. Mitolojik öğeler de oldukça fazla, zaten düşman olarak da karşımıza Savaş Tanrısı Ares çıkıyor.

Justice League: Crisis on Two Earth(2010): Şu anda Flash dizisinde de işlenen bir konu olan paralel evrenler hakkında bir animasyon. Batman’in kötü ikizi nasıl biri olurdu? Owlman bize bunu gösteriyor. Bu da kesinlikle izlemeniz gereken animasyonlardan biri.

Justice League: Doom(2012): Batman’in karizmasının tavan yaptığı, dolaylı yoldan bütün Justice League’i mağlup ettiği animasyon.

Justice League: The Flashpoint Paradox(2011): Belki de en ilginç hikayelerden biri Flashpoint, Flash’ın zamanda yolculuk ederek annesini kurtarması sonucunda tamamen farklı bir dünya görüyoruz. Bruce Wayne o sokak arasında ölmüş, Thomas Wayne Batman olmuş. Barry Allen asla Flash olamamış ve en önemlisi, Aquaman ve Wonder Woman bütün dünyayı yok edecek bir savaşın içindeler.

-Justice League: War(2014): Justice League’in oluşumunu anlatan animasyon. Mizahi yönü oldukça baskın, epey eğlenceli bir yapım.

JLW_ACT_C_11299_580_52ec50b070b711.22454716

Justice League: Throne of Atlantis(2015): New 52’nun Aquaman’inin köken hikayesini izliyoruz, Atlantis ve dünya arasındaki bir savaşla birlikte.

Justice League: Gods and Monsters(2015): Superman’in Jor-El’in değil de Zod’un oğlu olduğu bir paralel evren. Superman iyi tarafta olmasa neler olacağını da görmüş oluyoruz bu animasyonda.

Yorumlar