Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics DC, doğru adımlar atmaya başlıyor. Shazam! İncelemesi

DC, doğru adımlar atmaya başlıyor. Shazam! İncelemesi

PAYLAŞ

Başlığın biraz iddialı olma sebebi, son yıllarda başarılı Marvel yapımlarının çok fazla kozmik fan yaratmasının, az sonra okuyacağınız incelemeye bayağı laf sokabilecek olmasından ileri gelmektedir. Evet, Shazam! izlerken çok keyif aldığım, ayağı bence sağlam yere basan son yılların en başarılı süper kahraman filmleri listesine aday bir yapım.

Önce kısa bir özet geçecek olursak, küçük yaşta kaybolan Billy Batson, yıllarca annesini ararken yetim olarak büyümek zorunda kalmıştır. Biraz haylazlığı ve vurdumduymazlığın dan ötürü eski kaldığı yerde istenmeyen kendisine bir koruyucu aile bulurlar. Kendisi gibi birçok çocukla ilgilenen bu aile içinde Billy, yıllardır tatmadığı aile yapısını sahip olduğu alçak gönüllülükle kazandığı süper güçleriyle keşfedecek. Lakin aynı zamanda da baş etmesi gereken bir kötü karakterle de ilgilenmek zorunda kalacaktır.

Artık izleyiciler benzer süper kahraman filmleri ve senaryolarından biraz sıkılmış durumdalar. Shazam! da bu kategorinin bir parçası olsa da onda olan ekstra özellik o çocuklardan oluşan baş karakterlerin filme çok tatlı ve içten bir hava katıyor oluşu. Yıllarca süper güç kazanan olgun insanların ne tür sorumluluklar alıp Dünyayı kurtardıklarına şahit olduk. Ama ya bu süper güçler çocukların eline geçse ne olurdu. Shazam! bu denklemi biraz klişe bir senaryo ile çok keyifli ve komik bir şekilde ele almayı başarmış.

Filmi baştan sonuna bir solukta izledim. Tek sıkıntım final aksiyon sahnelerinin biraz havada kalışı bendenizi az sıkmış olsa da ne gereksiz uzatılmış ne de aceleye getirilmiş bir sahne göremedik. Tane tane işlenen, gerçekten ayakları yere sağlam basan, anlatmak istediğini tam olarak veren bir yapım. Paramın hakkını almış olmaktan dolayı eğlenceli bir filmden çıkmış olmanın huzuru ile sinema salonundan ayrıldım.

Nasıl, Marvel’de Galaksinin Koruyucularının kendine has bir espri düzeyi var, Shazam! DC’nin o karanlık havasından o denli sıyrılarak fazlasıyla renkli bir yapım olmuş. Son yıllarda dikkat çeken bir diğer mevzu, 10 – 18 yaş arası ana kadrodan oluşan dizi yada filmlerin, çok renkli senaryo ve oyunculuklara sahip oluyor oluşlarıdır. Aynen, Shazam! bu anlattıklarımdan tam olarak nasibini almış. Genç kadromuz işini bir hayli düzgün yaparak ortaya başarılı bir iş çıkarmış.

Doğrusunu söylemem gerekirse son izlediğim süper kahraman filmi Captain Marvel’den daha başarılı bulduğum Shazam! için puanım 8. Kendisinin şu an itibari ile Rotten Tomatoes’de %94 Tomatometer puanı ve 7,55 eleştirmen notu var. 74 Metascore ile birlikte 8,1 IMDB puanı mevcut.

Son olarak, DC’de Marvel’den öğrendiği post-credit olayına artık el atmış durumda. Filmde 2 adet film sonrası sahne mevcut. İlki bir sonraki yapım için ipucu taşırken, ikincisi tamamıyla işin esprisi üzerine kurulu. Beklemek size kalmış. 

Yorumlar