Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Dead by Daylight Başlangıç Rehberi

Dead by Daylight Başlangıç Rehberi

PAYLAŞ

Dead by Daylight’a yeni mi başladınız yada hayatta kalma konusunda sıkıntılarınız mı var? Başlangıç seviyesindeki arkadaşları için Dead by Daylight rehberi hazırladık.

Bilmeyenler için; Dead By Daylight, 4’e 1 oynana online hayatta kalma oyunudur. Bu oyunda, 4 oyuncu hayatta kalmaya çalışırken, katili yöneten oyuncu ise diğer oyuncuları tek tek avlamaya çalışır. Peki bu oyuna yeni başladıysanız nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Dead By Daylight’a yeni başlayanların hayatta kalması ve kurbanlarını avlaması için dikkat etmesi gerekenler.

Bilgilendirme: bu rehber, oyunun 28 Ağustos 2018 tarihindeki 1.46 sürümüne göre hazırlandı. İlerleyen tarihlerde güncellemeler ile oyunda bazı değişikler meydana gelmiş olabilir.

Hayatta Kalanlar (Survivor)

Eğer hayatta kalan 4 oyuncudan biriyseniz, takım oyunu önceliğiniz olmalı.

Eğer, katilden kurtulmaya çalışan 4 oyuncudan biri olduysanız kazanmanız için haritanın çeşitli yerlerinde bulunan 5 jeneratörü çalıştırmak ve sonrasında, haritanın 2 farklı noktasında bulunan çıkış kapılarından en az birini açıp kaçmak. Tabi ki bunu başarmak için farklı yeteneklere sahip karakterlerden size uygunu seçmenin dışında dikkat etmeniz gereken unsurlar var. Bunlar:

1- Sürekli Koşmayın

Oyuna başladığınızda A noktasından B noktasına çabuk ulaşmak için sürekli koşmanın iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz ancak ne yazık ki koştuğunuzda, karakteriniz arkasında sadece katilin görebileceği bir iz bırakır ve bu iz belirli bir süre boyunca yerde kalarak, katilin sizi daha kolay  bulmasına sebep olur. Tavsiyem, katil sizi görmediği ve peşinize düşmediği sürece koşmayın, bu sayede katilin sizi bulması zorlaşır ve haritada istediğiniz noktaya daha güvenli gidersiniz.

Oyun boyunca sürekli koşmak hem katile yerinizi belli eder hem de çevrenizdeki sesleri duymakta zorlanmanıza neden olur.

2- Çevrenizdeki Sesleri İyi Dinleyin

Eğer oyun boyunca hayatta kalmak istiyorsanız çevrenizdeki seslere de dikkat etmeniz gerekiyor. Çeşitli özelliklere sahip olan katiller, bu özelliklerini kullandıkları sırada bir ses çıkartırlar (Ayı kapanı kurma sesi ya da elektrikli testere sesi gibi) . Bu seslerin dinlemek ve sesin geldiği yönü bulmak katili göremediğiniz durumlarda bile onun yerini tahmin etmenizde yardımcı olur. Ayrıca oyun boyunca duyacağınız kalp atış sesleri, katilin size doğru geldiğini anlamanızda yardımcı olur. Kalp atışını ne kadar yüksek ise katilde size o kadar yakındır anlamına gelir.

Unutmayın, jeneratörleri onarmak ve çıkışa yönelmek ne kadar önemliyse, katilin ne taraflarda olduğunu bilmekte o kadar önemli.

3- Takım Arkadaşlarınıza Yardım Edin

Katile karşı elinizdeki en büyük koz sayısal üstünlüğünüzdür. Eğer bir takım arkadaşınız yakalanıp, kancaya asıldıysa ve siz de o takım arkadaşınıza yakınsanız onu kancadan kurtarmaya gidin. Arkadaşlarınıza yardım ederek hem sayısal üstünlüğünüzü korur hem de fazladan puan kazanırsınız. Eğer takım arkadaşlarınızı ölüme terk ederseniz, hem daha fazla jeneratörü daha az kişinin onarması gerekir hem de oyun alanı daraldığında (jeneratörlerin sayısı azaldığında) ve katil sizi yakaladığında size yardım edecek kimse kalmaz ya da herkes kendi canının derdine düşer.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken başka bir unsur daha var. O da kancadaki adamı kaç kişinin kurtarmaya gittiğidir. Eğer bir takım arkadaşınız kancada asılıysa ve sizde 3 kişi onu kurtarmaya gidiyorsanız, hem katil için kolay hedef olursunuz hem de jeneratör yapmanız gereken zamanı boşa harcamış olursunuz. Peki yapmanız gereken tam olarak ne? Eğer kancaya asılan takım arkadaşınız size çok uzaktaysa siz jeneratör onarmaya devam edin, aynı zamanda onarmakta olduğunuz jeneratörün çok az işi kaldıysa ve kancadaki adamın daha zamanı varsa siz gene jeneratör işine devam edin. Bunun gibi durumlarda bırakın diğer iki takım arkadaşınız kurtarmaya gitsin.

Bu konu hakkındaki son tavsiyem, katil peşinizde iken sakın takım arkadaşınızı kancadan kurtarmayın. Eğer bunu yaparsanız katil, doğruca kurtardığınız ve yaralı durumda olan takım arkadaşınıza saldırıp onu tekrar kancaya asacaktır. Bu durum, takım arkadaşınızı fazladan sağlık kaybetmesine sebep olacağı gibi sizi katilden de kurtarmaz. Muhtemelen katil, sizi arkanızda bıraktığınız izden dolayı çok geçmeden tekrar bulacaktır. (Ayrıca kancadan indirdiğiniz o takım arkadaşınız oyun sonunda size pek iyi şeyler söylemeyecektir.)

Karakterinize ve oynanış tarzınıza en uygun yetenekleri (perkleri) seçmek size oyun boyunca avantaj sağlayacaktır.

4- Katilden Hemen Kurtulmayın Onu Oyalayın

Oyun sırasında eninde sonunda katil tarafından fark edilecek ve kaçmaya başlayacaksınız. Bu durumda tabi ki hepimiz mümkün olduğunca çabuk bir şekilde katili atlatmak için uğraşırız ve bu da kesinlikle yanlış bir düşünce değil. Ancak bunu yaparsanız ve katil sizi kaybederse ya yapmaya çalıştığınız son jeneratör yakınlarında dolanacak ya da diğer takım arkadaşlarınızın peşine düşecektir. Eğer izinizi hemen kaybettirmek yerine çevrede koşuşturup, harita boyunca bulacağınız tahta paletleri devirip, camlardan atlayarak katili oylarsanız, diğer takım arkadaşlarınıza jeneratör onarmak için yeterli zaman kazandırmış olursunuz. Belki bu davranışınız sonunda katil sizi yakalayıp, kancaya asacak ama kancadan kurtulduğunuzda onarmanız gereken daha az jeneratör kalacak ve işiniz kolaylaşacak.

5- Kancada Fazla Tepinmeyin

Hazır kancadan kurtulmaktan bahsetmişken. Eğer olur da katil sizi kancaya asarsa, kendi başınıza kancadan kurtulmaya çalışmayın. Oyunun resmi rehberlerine göre, kancadan kendi başınıza kurtulma ihtimaliniz %4 ve her başarısız denemeden sonra toplam sağlığınızın yaklaşık %25’ini kaybedersiniz. Sağlığınızı bu denli düşük ihtimalli bir işte harcamak yerine takım arkadaşlarınızı sizi kurtarmasını beklemek daha mantıklı olacaktır. Eğer sizi kurtaracak kimse yoksa, (diğer herkesin kaçması ya da ölmesi durumunda) son çare olarak kendinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz. Bunu dışında kancada asılı bekleyin.

6- Kapağın Bulunduğu Yeri Unutmayın

Oyun boyunca hayatta kalanların ve çalıştırılan jeneratör sayısına bağlı olarak haritanın rastgele bir noktasında kaçış kapağı belirir. Bu kapak sayesinde geriye kalan jeneratörleri yapmadan ve çıkış kapısını açmadan kaçabilirsiniz. Bu kapak 2 şekilde açılır.

  • Elinde “Anahtar” bulunduran oyuncu bu kapağı 30 saniyeliğine açabilir.
  • Son diğer 3 oyuncu öldüğünde ya da kaçtığında (yani geriye 1 oyuncu kaldığında) kapak süresiz olarak açılır.

Eğer oyun sırasında kapağın yerini bulursanız bu noktayı sakın unutmayın böylece, işler sizin için kötüye gittiğinde ve hayatta kalan son oyuncu olduğunuzda bu kapaktan kaçıp kurtulabilirsiniz.

Kapağın harita belirme koşulları ise şu şekildedir.

  • 4 kişi hayatta ise 5 jeneratör de çalıştığında kapak belirir.
  • 3 kişi hayatta ise 4 jeneratör çalışır duruma geldiğinde kapak belirir.
  • 2 kişi hayatta ise 3 jeneratör çalışır duruma geldiğinde kapak belirir.
  • 1 kişi hayatta ise 2 jeneratör çalışır duruma geldiğinde kapak belirir ve süresiz açık olur.

Son olarak, kapaktan kaçarken katilin yakınlarınızda olmadığından emin olun. Karakteriniz kapaktan kaçmak için zıpladığı sırada katil sizi havada yakalayıp doğruca kancaya asabilir. Katil yakınınızda iken kapaktan kaçmak isterseniz bunu katil size vurduktan hemen sonra yapmanız gerekiyor. (Katil size vurduktan sonra silahını silecektir bu sırada kapaktan kaçabilirsiniz.)

Doğru koşullar sağlandığında kapak bu resimde görüldüğü gibi açılacak. Ancak katillerin de kapak çevresinde pusuda bekleyebileceğini unutmayın.

7- Takım Arkadaşlarınızı Feda Edin

Şimdi 3. madde de dediğim tam tersini öneriyorum, peki bu ne demek oluyor? Bu durumu size şöyle anlatayım: Kimi oyunda katiller kancaya astıkları kurbanlarının başında pusuda bekleyerek onları kurtarmaya gelenleri avlarlar. Bu pek “etik” ve “sportmence” bir davranış olmasa da bu davranışta bulunan pek çok oyuncu ile karşılaşacaksınız. Eğer katil, kancaya asılmış bir oyuncunun başında pusuda bekliyorsa ve onu kurtarmanızda kimse size yardım etmiyorsa, bu durumda kendinizi riske atmayın. Bu durumlarda takım arkadaşlarınızı feda edin ve jeneratör onarmaya ve kaçış kapağını bulmaya odaklanın.

Eğer kancadaki kişi sizseniz gene kancadan kendinizi kurtarmaya çalışmayın. Kendinizi kancadan kurtarsanız bile katil sizi hemen tekrar yakalayıp aynı kancaya geri asacaktır ayrıca ne kadar geç ölürseniz katil de o kadar geç olarak takım arkadaşlarınızın peşine düşecektir. Kısacası canınız tükenene kadar takım arkadaşlarınıza yardım etmekten vazgeçmeyin.

Katiller (Killers)

Katil tarafında olan oyuncu, çeşitli özelliklere sahip olan katillerden birini seçip diğer 4 oyuncuyu avlamaya çalışacak.

Eğer katil tarafını seçerseniz oyunu kazanmak için yapmanız gereken tek şey, 4 oyuncuyu teker teker yakalayıp öldürmek. Tabi bunu söylemek kolay ancak yapması zor olabilir. İşte katili oynarken dikkat edeceğiniz unsurlar.

1- Jeneratörleri ve Patlama Yerlerini Kontrol Edin

Oyuna başladığınızda muhtemelen nereye gideceğiniz hakkında bir fikriniz olmayacaktır. Bu durum kimi zaman oyunun ortasında da başınıza gelebilir. Nereye gideceğiniz konusunda emin değilseniz, jeneratörlerin her birini kontrol edin. Kontrol ettiğiniz jeneratörlerin arasında çalışmaya başlayan varsa bilin ki 1 oyuncu o jeneratörü onarıyor ve sizin geldiğinizi fark ettiği için orayı terk etmiş. Jeneratörün etrafını kontrol ederseniz büyük ihtimal ile aradığınız kurbanı (belki de kurbanları) bulacaksınız.

Kontrol etmeniz gereken bir diğer yerler ise patlama ve karga seslerinin geldiği yerler. Patlama sesi bir oyuncunun jeneratörü yapmakta zorlandığını ya da kurduğunuz tuzaklardan birini bozduğunu anlamına gelir ve bu sesin kaynağı ekranınızda kısa süreliğine görülür. Buralara çok geçmeden giderseniz bu sesi çıkartan kurbanı bulabilirsiniz. Haritanın çeşitli yerlerindeki kargalar ise yakınlarından bir oyuncu geçtiği zaman ses çıkartarak uçarlar. Kargaların uçtuğunu sadece onlara yakınsanız görebilir ve hemen o noktaya giderek oradan geçmekte olan oyuncuyu yakalayabilirsiniz.

Son olarak kargaların yakınında siz geçerseniz kargalar gene uçacaklar ve yerinizi belli edeceklerdir.

2- Bir Kişi Çok Uzun Süre Kovalamayın

Katil olarak oynadığınız sürece fark edeceksiniz ki bazı oyuncuları yakalamaya çok zor ve bunu yapmak uzun sürüyor. Bu tarz oyuncular aslında diğer jeneratör yapan oyuncuları bulmamanız için sizi oyalıyorlar. Bunu yapmalarına izin vermeyin. Eğer bir oyuncu sizi çok uzun süre peşinden kovalatıyorsa, o oyunun peşini bırakın ve diğer oyunculara yönelin, elbet kaçmayı pek beceremeyen başka bir oyuncu bulacaksınız. Kolay olanları avladıktan sonra, sizi sinir eden oyuncu yalnız kalacak, işte o zaman bütün sinirinizi o oyuncudan çıkartabilirsiniz.

Hayatta kalan 4 kişi oyunu arkadan görünüş (TPS) kamerası ile oynarken, katiller ise iç kamera (FPS) açısı ile oyunu oynar. Ayrıca bu resimde yakalanıp kancaya asılmış bir oyuncuya bakıyorusnuz.

3- El Feneri ve Tahta Paletlere Dikkat Edin

Oyun boyunca katili yavaşlatabilecek iki önemli engel var. Biri katilin suratına tutulan el feneri ışığı, diğeri ise katilin kafasına düşürülebilen tahta paletler. Eğer bunlardan biri başınıza gelirse, uzun süre ya da en azından diğer oyuncuların kaçmasına yetecek kadar olan süre boyunca karakteriniz hareket edemez. El feneri size doğru tutulduğunda, karakterinizi diğer yöne çevirerek bu etkiden kurtulabilirsiniz. Tahta paletler için ise dikkatli olmaktan başka bir seçenek yok.

4- Kurbanlarınızı Kancaya Asın Ancak Başlarında Beklemeyin

Bazı katillerin kurbanlarını hemen öldürme becerisi olsa bile, asıl amacınız kurbanlarınızı kancaya asmak olduğunu unutmayın. Kancaya astığını her oyuncu için puan alırsınız. Bu nedenle bir oyuncu asıp başında bekleyip zaman kaybetmektense, sürekli diğer diğer oyuncuları yakalamaya çalışmak sizin için daha yararlı olacaktır. Kancaya astığınız oyuncular, kurtarılsalar bile tekrar yakalanıp kancaya asıldığında size puan kazandıracaktır.

Oyunun lobi ekranında katil, diğer oyuncuları görebilir ancak hayatta kalanlar katili göremez. Bu nedenle 4 oyuncu, katilin kim olduğunu ancak oyun başladıktan sonra öğrenebilir.

Sürekli Aynı Tarafı Seçmeyin

Yazının sonunda herkes için verebileceğim son tavsiyem, her iki taraf ile de oynamaya alışın. Bu sayede diğer oyuncuların neler yaptığını deneyim ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar