Ana sayfa Animeler Deadman Wonderland Anime Tanıtımı

Deadman Wonderland Anime Tanıtımı

PAYLAŞ

Yumuşak animelerden biraz sıkıldıysanız Deadman Wonderland tam size göre bir seri, animede pek pembe bir olay bulunmamakta. Ha öyle full dram da sanmayın tabii ama adı üstünde Deadman Wonderland, hadi tanıtıma geçelim.

10 yıl önce yaşanan büyük bir depremde Tokyo'nun %70'i sular altında kalmıştır.  O sırada Tokyo'da bulunan 14 yaşındaki (felaket sırasında dört, animede on dört yaşında) Ganta Igarashi, felakete dair hiçbir şey hatırlamayan ve sadece normal bir hayat sürdürmeye devam etmek isteyen bir gençtir. Sıradan bir şekilde okuluna gidip gelmektedir. Kendisi gibi felaket bölgesinde olup da kurtulanlara ''kaçak'' denmektedir. Arkadaşları ile sınıf gezisini tartıştıkları sırada Ganta dışarıda havada duran bir adam görür, hemen pencerinin dışındadır. Ganta'nın ''Kırımızılı Adam'' olarak olarak andığı bu kişi bir anda tüm sınıfı katleder. Ganta ne olduğunu bile anlayamamıştır ama şans eseri sadece o hayatta kalmıştır. Ganta'nın yaşadığı fark eder ama öldürmeye teşebbüs etmez, göğsüne kırmızı kristalimsi bir şey yerleştirir ve bir anda ortadan kaybolur.

massacre

Ganta gözlerini hastanede açar ve ne olduğunu anlayamadan tüm sınıfın katliamı ile suçlanır. Sınıftaki herkesin ailesi Ganta'nın suçlu olduğunu düşünür. Onu savunmaya bir avukat gelir ama o tüm bu oyunların bir parçasıdır ki Ganta da bu yüzden suçlu bulunur ve idam cezası alır. Depremden sonra inşa edilen hem turistik bir yer, hem de hapishane olan bir yere gönderilir. Bu hapishanedeki mahkumlar hem oranın çalışanı hem de ''eğlencesi'' diyebileceğimiz suçlulardır.

Bu hapishane idam cezaları bir hayli ilginç gerçekleşmektedir. Herkesin bir boyunluğu vardır ve bu boyunluktan bedenlerine zehir enjekte edilir. Boyunluklarda bir geri sayaç vardır, 72 saat. Eğer 72 saat boyunca ''şeker'' olarak geçen panzehiri almazsanız zehir tüm vücuda yayılır ve ölürsünüz. Ganta bu hapishanede kendini tanıdığını söyleyen Shiro isimli kendi yaşlarında bir kızla karşılaşır ama geçmişini hatırlamadığı için kızı da hatırlamaz. Aynı zamanda bir de Yoh isimli tedarikçi diyebileceğimiz biriyle dostluk kurar ya da öyle zanneder.

Deadman Power

Hapishanede geçirdiği günler sırasında Ganta değişik bir gücü olduğunu fark eder.

Bu güç Kırmızılı Adam'ın göğsüne koyduğu kristalden dolayıdır. Yazıdan biraz anlayacağınız üzere burası normal bir hapishane değildir. Ganta gibiler için biraz daha özeldir ama varlıkları saklıdır. Aynı zamanda birer şov malzemesi olarak kullanılırlar. Ganta Kırmızılı Adam'ı bulmak masumiyetini kanıtlamak isterken bu şovun merkezinde kendisini bulur. Acaba amacına ulaşıp, geçmişini ve Shiro'yu hatırlayabilecek mi?

1577421_1469574937136_full

Arkadaşlar anime Ganta'nın güçlenmesinden dolayı biraz shounen gibi görünebilir size ama o kategoride sayamayız. Ayrıca Shiro-chan sizde yanlış izlenim uyandırmasın animede ecchi yoktu yanlış hatırlamıyorsam, ha olsa da göze batmaz, fark edilmezdi çünkü izleyince farkına varacaksınız ki baya ''adult'' dediğimiz klasmana giren bir anime, küfürler, ölümler ve daha niceleri. Kan var bu animede kan! 😀

Opening'i ve anime içi müziklerini de çok beğenirim ben. Bitince ''Lan?! Devamı nerede bunun?!'' tarzı bir tepki vereceksiniz büyük ihtimal, eğer manga okumuyorsanız acı gerçeği size söyleyeyim, animesi yarım kalıyor ve mangadan devam ediyor. ek bir bilgi olarak da şunu diyim, mangası ile bazı farklar var. Animeyi kendi çapında değerendirirsek iyi ama mangasına baktığımızda pek de başarılı bir uyarlama değil.

Yorumlar