Ana sayfa Star Wars Filmler Death Star’ın Zayıf Noktasındaki Gizem

Death Star’ın Zayıf Noktasındaki Gizem

PAYLAŞ

Death Star, Türkçesiyle Ölüm Yıldızı, bildiğimiz gibi ilk Star Wars filminin (çekim sırası olarak) odak noktasıydı ve David & Goliath hikayesinin deviydi. İmparatorluk’un zulmünü ve yaratmaya çalıştığı korkuyu simgeliyordu. Asiler bir şekilde planları ele geçirmiş ve Death Star’ın zayıf noktasını keşfetmişlerdi. Pek çok açıklaması olsa da bu durum epey kişi tarafından bir plot hole olarak görülüyor.

Legends evrenindeki açıklaması reaktörü ısıdan korumakla alakalıydı. Oluşan ısıyı en kolay dışarı atmanın yolu uzay boşluğuna aktarmaktı. Ancak bu açıklama pek çok kişiye yeterli gelmiyor, bu durumu da anlayabilmek normal.

Gelelim asıl olaya: Canon evrende bu zayıf nokta neden var?

Yeni çıkacak Rogue One filmi bize bu sorunun cevabını oldukça doyurucu bir cevapla vereceğe benziyor. Bildiğimiz gibi son fragmanda Jyn Erso’nun babası olan Galen Erso’yu sonunda görebildik. Kendisi bir bilim adamı ve Death Star’ın denemesinin yapılacağı haberini Asiler’e o ulaştırıyor. Yüksek ihtimalle de Death Star’ın yapımıyla oldukça içli dışlı biri olacak.

death-star-lucky-shot-galen

İnternet’te dolaşan bir teoriye göre ise Death Star’daki zayıflığı oraya koyan kişi Galen Erso’ydu. Fragmandan toplayabileceğimiz ipuçları düşünüldüğünde “Ne yapıyorsam seni korumak için yapıyorum.” repliğinden tutun da babasının Asiler’e “büyük bir silahın denemesi yapılacak” haberini yollaması bile buna işaret ediyor gibi gözüküyor. Büyük ihtimalle gezegen yok edici istasyonun gezegen yok eden lazerini tasarlayan ya da lazerin çalışmasını sağlamakla ilgili bir görevi var.

Şimdi gelelim bu zayıf noktayı işaret eden başka kanıtlara. Öncelikle şu sahneyi bir hatırlamakta fayda var.

rogue-one-death-star-jedi-sith

Elbette altyazıyı kastetmiyorum ancak altyazıyı okurken ya da arkadaki repliği dinlerken bu görüntü dikkatlerden kaçmış olabilir. Bana bir Güç kullanıcısını ve elinde ışın kılıcı tutan birini anımsatıyor bu yıkık heykel. Ya size?

Bu görüntüyü aklınızda tutun. Canon’a göre Death Star’la ilgili yeni pek çok bilgi var elimizde. Bu da devasa istasyonun, gücünü devasa bir kyber kristalinden aldığı yönünde. Bilmeyenler için söyleyelim: Kyber kristali ışınkılıcı yapılmakta kullanılan kristaller. Güç’e duyarlılar ve kullanıcısına göre renk alan kristaller. Antik dönemde de (Rebels’ın 2.sezon finalinde, Malachor bulunan süpersilah gibi) pek çok süpersilahın kalbi devasa kyber kristalleriydi. Aynı şekilde gezegen yok etme becerisine sahip dev istasyonumuzun süperlazeri de gücünü devasa bir kyber kristalinden almakta.

Burada demek istediğim şu: Fragmanda boşuna böyle bir heykel görmediğimizi varsayıyorum ve olayların bir şekilde Jyn Erso-Galen Erso ve Death Star’ın süperlazeri noktasına bağlandığını düşünürsek, Galen Erso silahın yapımı sırasında bu zayıf noktayı oraya eklemiş olabilir.

Ayrıca Yavin Savaşı sırasında, Luke Skywalker’ın “şanslı atışı” reaktöre gitmeden evvel, bir subay, Büyük Moff Tarkin’in yanına gelerek, “Saldırılarını inceledik, bir zayıf nokta olabilir.” diyordu.

Yani İmparatorluk da bunun pekala farkında değil gibi gözüküyor. Bu da bize Death Star’ın bilinçli bir şekilde zayıflatıldığı sinyalini veriyor. Daha doğrusu bu olaylar ve öyle bir zayıf noktanın 1977’den beri olduğunu düşünürsek, bu şekilde bir hikayeyle, doyurucu bir mantıkla, dev istasyonun zayıf noktasının hikayesini de tamamlamış olacaklar.

Öyleyse ne duruyoruz?

death-star-luke-lucky-shot

Yorumlar