Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Deniz Yılanı Corlys Velaryon Hakkında (İlk bölüm)

Deniz Yılanı Corlys Velaryon Hakkında (İlk bölüm)

PAYLAŞ

Kral 1.Jaehaerys Targaryen’nın saltanatının başlarında Valyrian soyundan olan Lord Daemon velaryon’nun en büyük oğlu olarak 53 yılında doğdu, Kral 1.Aegon targaryen döneminde kral muhafızları lord kumandanı olan büyük amcası Sör Corlys velaryon’nın adını aldı. Corlys genç yaşta denizcilik eğitimi aldı, amcalarından birisiyle dar denizi geçerek Pentos şehrine yolculuk yaptı. Azimli olan genç Corlys gizlice gemi mürettebatından bir kişi gibi bir çok kez dar deniz ve karasu körfezinde yolculuklara katılarak gemi kaptanlarıyla tanışarak onların tecrübelerinden ders çıkaracak ve onların övgülerini alacaktı.

Genç Corlys 16 yaşında akıntıştaş’tan ejderha kayasına yelken açan Morina balığı gemisine kaptan oldu, ardından 23 yaşına gelen Corlys artık gerçek bir denizciydi. Hanesinin gemileriyle Corlys Eskişehir, Lannis limanı, Kalkan adaları, Lys şehri, Pentos şehri ve Myr şehrine gitti. Yaz hizmetçisi gemisiyle Volantis şehri ve Yaz adalarına yelken açtı. Buz kurdu gemisiyle Braavos şehri, Lorath şehri, İbben adaları, Çetinocak ve Doğu gözcüsüne gitti. Corlys titreyen deniz ve gün batımı denizinde yapmak istediği yolculuk için rota bulamadığı için kısa süren ve başarısız yolculuklar gerçekleştirdi.

Lord Corlys yeni tasarladığı ve inşa ettirdiği deniz yılanı gemisiyle Essos’a yelken açtı. Corlys ilk Essos seferinde Qarth şehri, Yiti ülkesi ve Leng adasına gitti, yanında ipek, baharat ve hazinelerle geri dönerek Velaryon hanesinin servetini ikiye katladı. Corlys ikinci Essos seferinde sevgisini ve mürettebatının yarısını kaybederek Asshai şehrine gitti, Asshai limanında Leydi Elissa farman’nın gemisi güneş kovalayanı gördü. Corlys üçüncü Essos seferinde titreyen deniz boyunca giderek Bin adalar, Jogos N’ghai bölgesi ve Mossovy’in Nefer şehrini ziyaret eden ilk batıdiyarlı oldu.

Lord Corlys son ve dokuzuncu Essos seferin’de Qarth şehrine giderek gemilerinin ambarlarını altınla doldurarak yirmi tane gemi satın alarak onlarıda ipek, baharat ve filler’le doldurdu, bu gemilerden ancak on dört tanesi akıntıtaş’a ulaşabildi ve tüm filler yolculukta öldü. Lord Corlys son seferiyle Velaryon hanesi artık Lannister ve Hightower hanelerini geride bırakarak batıdiyar’ın en zengin hanesi durumuna geldi. Lord Corlys deniz yılanı gemisinin adını lakap olarak bu sefer’den sonra aldı, Üstat mathis dokuz yolculuk adlı bir kitap yazarak Lord Corlys’un anılarını yazdı.

Lord Corlys dedesinin ölmesiyle Akıntıtaş adasının lordu ve dalgalar lordu olarak Velaryon hanesinin başına geçti, ilk iş olarak Lord Corlys zenginliğini göstermek için yüksek dalga kalesini inşa ettirerek diğer hanelere göz dağı verdi. Gövde ve baharat kasabaları’da Lord Corlys döneminde hızla büyüyerek daha fazla insan barındırmaya başladı, bu durum tüccarların Kralın şehrin’den uzaklaşmasına neden oldu.

Kral 1.Jaehaerys’ın Prens Aemon’dan olan tek torunu olan Prenses Rhaenys targaryen ile 90 yılında evlendi. Evlilikten iki yıl sonra Ejderha kayasın’dan haber geldi, Prens Aemon ay adasını işgal eden Myr’li korsanlarla savaşmak istediğini bildirdi. Lord Corlys filosunu Prens Aemon’a verdi ancak Prenses Rhaenys hamile olduğu için ay adasına gitmesine izin verilmedi. Prens Aemon ay adasını Myr’li korsanlardan temizledi ancak kendisi yaralanarak kısa sürede öldü. Kral 1.Jaehaerys taht varisi olarak Prens Aemon’nın tek çocuğu olan Prenses Rhaenys yerine diğer oğlu Prens Baelon’nı varis seçmesi üzerine Lord Corlys eşiyle birlikte Kral şehrini terk etti. Lord Corlys kralın kararına o kadar kızmış durumdaydı bu yüzden amirallerinden birisini küçük konsey’de kendi yerine bıraktı.

Lord Corlys ve Prenses Rhaenys’ın 93 yılında kızları Laena bir yıl sonra’da oğulları Laenor doğdu. 101 yılında Prens Baelon ölünce Kral 1.Jaehaerys’ın varis sorunu tekrar ortaya çıktı, Lord Corlys hızla hareket ederek adamlarını ve gemilerini oğlunun haklarını korumak için topladı. Kral 1.Jaehaerys Harren salonu kalesin’de küçük konseyi toplayarak varis sorunu çözüme ulaştırmak istedi. Lord Corlys eşi ve çocuklarıyla oraya giderek hazinesiyle davasına destek aramaya başladı. Kral 1.Jaehaerys ve küçük konsey oylama yaptı, Lord Corlys servetini kullanarak oğlu Laenor için oy toplamak için çabalasa’da cinsiyetçi davranan kişiler Prens Baelon’nın oğlu Prens Viserys’ı varis seçtiler. Prens Daemon abisinin oğlu olmadığı için kral olduğunda kendisini varis ilan edeceğini düşünerek ona büyük destek sağlamıştı ancak gelecek istediği gibi olmayacaktı.

Kral 1.Jaehaers 103 yılında öldü yerine Prens Viserys tahta geçti ve kardeşi Prens Daemon abisine büyük destek sağladı. Lord Corlys ise tahtı istiyordu, Velaryon hanesi 1.000 gemiyle ve Prenses Rhaenys’ın kızıl ejderhası Meelys, Baratheon hanesi, Stark hanesi gibi bir kaç büyük hanenin desteğiyle oldukça güçlüydü. Kral Viserys’ın arkasında Arryn hanesi, Lannister hanesi, Hightower gibi büyük hanelar vardı. Kral Viserys dev siyah ejderha Balerion’a, kardeşide kızıl ejderha Ceraxes’e sahipti. Lord Corlys çok istesede eşi iki ejderhaya karşı kazanma şansı olmadığı için ejderhaların dansı ertelendi. Prens Daemon abisine bir kez daha destek vererek onun tahtına sahip çıkmıştı.

Kral Viserys 105 yılında eşini doğum yaparken kaybetti, Kardeşi Prens Daemon artık varis olmasını bekliyordu ama abisi onun yerine kızını varis yaptı, Prens Daemon’dan nefret eden Otto hightower bu kararın alınmasında etkili olmuştu. Kral Viserys’a Corlys’un on iki yaşındaki kızı Laena eş için önerilmesine rağmen o Otto hightower’ın kızı Alicent hightower’la evlenmesi üçüncü kez Velaryon hanesinin demir tahta kızmasına neden olmuştu. Lord Corlys ve ailesi 106 yılında’ki düğüne katılmayarak tavırlarını ortaya koydu, Prens Daemon ve Lord Corlys bu evlilikten eşit derecede kızgınlardı bu sebeble bir ittifak yaptılar.

Lord Corlys ve Prens Daemon yeni bir krallık kurmak için strateji geliştirmeye başladılar ama nereden başlayacaklarına karar verememişlerdi. Basamaktaşın’da Volantis troykaları baskı uygulayarak halka acı çektiriyorlardı, Lord Corlys donanmasıyla Prens Daemon’da ejderhasıyla bölgeye giderek kısa sürede feth ettiler. Lord Corlys Prens Daemon’ı basamaktaşı kral olarak taçlandırdı. Ancak Volantis troykaları basamaktaşını geri almak için kararlıydılar. Donanmaların dar denizide çarpışmaları ve ejderhanın saldırılarıyla 109 yılında bir kaç ada feth edildi. Sonunda Volantis troykaları yenilerek geri çekildi, bunun üzerine Lord Corlys Prens Daemon’ı adaların ve dar denizin kralı olarak ikinci kez taçlandırdı.

Kral Viserys kızına eş olarak kızı istemesede Velaryon hanesinin düşmanlığına mani olmak için Lord Corlys’un oğlu Laenor velaryon’la 114 yılında evlendirdi. Laenor velaryon eşcinsel olmasına rağmen Prenses Rhaenyra hamile kaldı. Laenor oğluna Viserys adını koymak istediğini söyledi ancak babası Lord Corlys ile tartıştılar, babası çocuğa geleneksek Velaryon isimlerinden birisinin konulmasını kabul ettirdi. 114 yılında Prens Jacerys, 115 yılında’da Prens Lucerys doğdu aynı yıl Lord Corlys kızı Laena’ı Braavos deniz lordunun oğluyla nişanladı. Braavos deniz lordu öldükten sonra oğlu servetini boşa harcıyarak yanlış yatırımlarla kaybederek bir aptal olduğunu kanıtladı, buna rağmen evlilik için braavos’tan elçiler geldiğinde Lord Corlys evliliğin gerçekleşmesini istemediğinden düğün tarihini bir kaç kez erteledi.

Prens Daemon Akıntıtaş adası ve Yüksek dalga kalesine gelerek Lord Corlys ile görüştü, ittifakları devam ediyordu ve evlilikle güçlendirmeye karar verdiler. Prens Daemon ittifak evliliği yapacak olmasına rağmen Laena’ı gördüğünde aşık olmuştu, Braavos deniz lordunun oğlu nişanlısı için Akıntıtaş adasına gelerek Prens Daemon’la dövüşerek öldü. Kral şehrin’deki başta kral eli Otto hightower olmak üzere kişiler Prens Daemon’nın dövüşle yargılanmasını söylediler ama Lord Corlys böyle bir yargılamaya engel oldu. Bir iki hafta sonra Prens Daemon ve Laena evlendiler, Prens Daemon ve eşi ejderhalarıyla Pentos şehrine uçtular, ikili Prens Daemon arkadaşı olan pentos prensinin sarayında konakladılar. İzinsiz olan bu evlilik Kral Viserys ve küçük konseyi tarafından hoş karşılanmadı. 116 yılında Prens Daemon ve Laena’nın ikiz kızları Baela ve Rhaena doğdu, 117 yılında ise Prenses Rhaenyra ve Laenor’un oğlu Joffrey doğdu.

120 yılında Laena oğlunu doğururken onunla birlikte öldü, Laenor ise baharat kasabasında bir ziyafete katıldığı sırada Sör Qarl correy tarafından bıçaklanarak öldürüldü, kimilerine göre Sör Qarl Laenor’un kıskanç gizli aşığıydı kimilerine göre Kral Viserys yada Prens Daemon adına çalışan bir adamdı. Aynı yıl Prenses Rhaenyra’nın oğullarının babası olduğu iddia edilen Sör harwin strong babası Lord Lyonel storg’la beraber Harren salonu kalesinde bir yangında öldüler, kimilerine göre yangını Lord olmak isteyen Larys strong kimilerine göre Prens Daemon çıkarmıştı, bir çok karışık durumu ortaya çıkmış ve mantar’da ortaya dedikodular yaymıştı.

Lord Corlys 126 yılında ani bir ateşli hastalığa yakalandı, torunu Jacerys mirası almak için hazırdı ama o zaten demir tahtın variysdi, bunun üzerine Prenses Rhaenyra ikinci oğlu Lucerys’ı varis olarak belirledi. Lord Corlys’un altı yeğeninden en büyüğü olan Sör Vaemond velaryon bu karara itiraz ederek Prenses Rhaenyra’nın çocuklarının Laenor’dan olmadığını ve piç olduklarını söylemesi üzerine ortalık karıştı, Prens Daemon Sör Vaemond’ı bizzat infaz etti. Kral Viserys Sör Vaemond’ın ailesinin dillerini kestirerek konuşamlarını engelledi ama çoktan dedikodular tüm diyara yayılmıştı, Lord Corlys iyileşerek tekrar hanesinin başına geçti, böylece Velaryon hanesinde liderlik kavgası son buldu.

Yorumlar