Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Deri Değiştiriciler ve Beorn

Deri Değiştiriciler ve Beorn

PAYLAŞ

                Deri Değiştiriciler; kendi arzularıyla şekil değiştirebilen canlılardır. Haklarında pek az şey bilinmektedir ve tek bilinen isimleri Beorn ve onun akranları Beornoğulları’dır. Beornoğulları; yalnızca insan veya ayı şekline bürünebilirler. Ancak başka türlü deri değiştiriciler de mevcuttur.

Beornoğulları:

Beornoğulları, Kuyutorman ve Puslu Dağlar’ın arasında kalan Anduin Vadisinde yaşayan bir halktır. Éothéod’un, Kuyutorman’ın Ağaçadamlarının ve Dale insanlarının yakın akrabalarıdırlar. Ataları muhtemelen Edain’in Hador Hanesi ile ilişkilidir.

Beş Ordular Muharebesinden ve Puslu Dağlar orklarının soykırımından sonra Kuzeyli insanların çoğu büyük lider Beorn’un çevresinde toplanmışlardır. Bu sebeple Beornoğulları’nınBeorn’un torunlarından oluşan bir halk olması muhtemeldir. Yüzük Savaşı sırasında da Beorn’un oğlu Grimbeorn onlara liderlik etmiştir.

İnsan ve ayı tasviri olarak Beorn
İnsan ve ayı tasviri olarak Beorn

Yüzük Savaşındaki olaylarda Beornoğulları, Aragorn’un Gollum’u Anduin’den geçirip Kuyutorman’a götürmesine yardım etmişlerdir. Frodo da Amon Hen’den geçişi sırasında Beornoğulları’nın topraklarının yanmakta olduğu görmüş ve orkların istilasında olduğunu düşünmüştür.

Beornoğulları, Thranduil ve Celeborn tarafından Yüzük Savaşından sonra Ağaçadamlar’la beraber Eryn Lasgalen’e yerleştirilmişlerdir.

Dilleri, ortak lisan Westron’dur ve muhtemelen kendilerine özel bir ağız veya lehçeye sahiptirler.

Beorn’un torunlarından bir çok kuşak onun gibi ayı şekline bürünebilen deri değiştiricilerdir. Hatta torunlarından bazılarının onun gibi acımasız olmasına rağmen hiçbiri Beorn kadar cüsseli ve kuvvetli olamamıştır.

Beornoğulları, cücelerden pek haz etmezler. Cücelerin metal sevgisinin ve onları şekillendirmelerinin ilgilerini çekmemesi bu konuda muhtemelen etkilidir.

Çok iyi aşçı oldukları bilinir. Özellikle de yolcu azığı olması yönünden elflerin lembas peksimetine benzetilen ballı kekleri ile ünlüdürler.

Beorn:

Beorn’un soyu uzak geçmişe uzanır lakin pek bilgi yoktur. Gandalf onun Ork baskınları sonucu Puslu Dağlar’dan inen insanlardan olduğunu düşünmektedir. Puslu Dağlar ile Kuyutorman sınırında, ehlileştirdiği atlarıyla beraber “Beorn Konağı” denilen tahta bir evde yaşamaktadır.

Beorn, Kartallar’ın Thorin ve yoldaşlarını tepesine bıraktığı Carrock’un mimarıdır. Tepesinden aşağı kadar uzanan merdivenleri de o inşa etmiştir. Bir keresinde Gandalf onu; en tepede ayı suretinde oturmuş, Puslu Dağlar arasından Ay’ın batışını izlerken görmüştür. Ayı dili ile şöyle bağırmıştır:

            “Gün gelecek yok olacaklar ve ben geri döneceğim!”

Gandalf onu tanırken Beorn Gandalf’ı tanımazdı lakin bir başka Istar olan Radagast’ın yakın dostuydu.

Erebor Macerası sırasında Beorn; Gandalf, Bilbo ve cüceleri evine kabul etmiş ve onlara yardım etmiştir.

Beorn2

5 Ordular Muharebesinde de ayı suretinde savaşa gelmiş, Thorin’i kurtarmış ve ork lideri Bolg’u öldürmüştür.

Thorin’in cenazesinden sonra Bilbo, Gandalf ve Thranduil ile beraber Batı’ya yol almıştır. Bir kez daha Bilbo ve Gandalf’ı ve Yule denilen yeni yıl bayramı için Ağaçadamlar’ı misafir etmiştir.

Nihayet Beorn, Anduin Vaidisi’nin Büyük Şefi olarak bilinmeye başlanmıştır ve onun gibi deri değiştirici olan torunları tarafından bu şekilde yad edilmiştir. Yüzük Savaşından az bir süre önce ölmüş, (3.Çağ 2941-3018) yerine oğlu Yaşlı Grimbeorn geçmiştir. Halkı Bornoğulları olarak bilinmiş ve gelecek zamanlarda Thranduil ile beraber Kuyutorman’ı korumak için savaşmışlardır.

Etimoloji:

                Beorn, Eski İngilizce bir kelime olup “savaşçı/kahraman/cesur adam” anlamlarına gelir ve “björn” (bear) kelimesiyle soydaştır. “Björn/Bjørn” İskandinav dillerinde 11.yy’dan beri isim olarak kullanıldığı doğrulanmış bir kelimedir.

Yorumlar