Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar DIABLO 2 İLE İLGİLİ AZ BİLİNENLER

DIABLO 2 İLE İLGİLİ AZ BİLİNENLER

PAYLAŞ

 

Diablo 2, 2000 senesinde Blizzard North tarafından çıkarılmış action role playing ve hack and slash bir oyundur. Bu yazıda, çıkmasının üstünden 18 sene geçmesine rağmen hala hatırı sayılır derecede oyuncusu ve sık sık güncellenen online serverları olan bu efsanevi oyunun az bilinen 5 özellikliğini inceledik. İyi okumalar.

-SECRET COW LEVEL-

Oyunla ilgili az bilinen özellikler diyip oyunu oynayan oynamayan bir çok kişinin bildiği Secret Cow Level (SCL) ile başlamak biraz garip görünebilir fakat SCL olmadan Diablo 2 easter egg yazısı olmaz. SCL aslında Diablo 1 oyuncuları tarafından ortaya çıkarılmış bir şehir efsanesi. Blizzard’ ın community sever yapımcıları Diablo 2′ de bu şehir efsanesini gerçekleştirerek oyunculara karşılarına çıkan baltalı inekleri defalarca katletme fırsatı tanıdı. Fakat sürüleri paramparça ederken Cow King’ i öldürmemeye dikkat edin çünkü kralı öldürürseniz SCL’ ye bir daha o karakterinizle hiç bir zorluk seviyesinde giremezsiniz. Aynı zamanda Diablo 3′ te SCL olmadığı Cow King’ in ruhu tarafından özenle altı çizinlen başka bir Secret Level bulunmaktadır.

-TRİSTRAM-

İsmini her Diablo oyununda duyduğumuz bahtsız kasaba. Diablo 1′ in geçtiği katedral’ in bulunduğu, her ne kadar ilk oyunda Diablo’ nun elinden kurtulsa bile Diablo 2′ de harabe halinde bulduğumuz ve Deckard Cain’ i kurtardığımız kasaba olarak da gösterilebilir. Bu haritada ilk oyuna gönderme yapan iki güzel nokta var. İlki Cain’ e ulaşmaya çalıştığımız sırada karşımıza çıkan düşmanlardan birinin Griswold isimli Super Unique seviyesindeki undead olması. Griswold ilk oyunda Tristram kasabasının emektar demircisi fakat Diablo’ nun saldırısında öldürüldükten sonra öldürmesi zor bir undead olarak karşımıza çıkıyor. Haritanın ikinci göndermesi ise yerde yatan bir ceset. Wirst’ s Body olarak geçen bu ceset yine bir Diablo 1 NPC’ si olan Wirt’ e ait. Wirt bir bacağı takma olan bir çocuk. NPC olarak herhangi bir görevle bağlantısı yok. Oyundaki görevi sadece oyunculara item satmak fakat Wirt’ in neler sattığını görmek için ona önce 50 gold ödemelisiniz. Oyun ilk çıktığında Wirt’ s Body yazan cesede tıkladığınız zaman bu duruma gönderme olan bir sürü 50 goldluk altın yığını yere saçılıyordu fakat daha sonraki patchlerle bu durum değiştirildi, artık sadece random altın yığınları düşürüyor. Cesetten çıkan bir diğer loot ise Wirt’ s Leg isimli bir item. Bu item ve bir town scrollu Horadric Cube’ da birleştirirseniz SCL’ ye çıkan portalı açarsınız. Tabi bu portalı açabilmek için öncelikle oyunu bulunduğunuz zorluk seviyesinde bitirmeniz gerekli.

-YAPIMCI İSİMLİ DÜŞMANLAR-

Diablo yapımcıları her zaman gönderme ve easter egg saklayarak oyuncuları şaşırtmayı sevmişlerdir. Bu maddede yapımcıların kendini isimlerini oyuna sakladıkları yerleri gün ışığına çıkaracağız. Lord de Seis ismini oyunun baş yapımcısı Rick Seis’ ten, Shenk the Overseer ismini karakter sanatçılarından biri olan Phil Shenk’ ten, Sextons isimli düşmanlar isimlerini oyunun tasarımcılarından Eric Sexton’ dan almışlardır. Bunlar dışında Bverrit Keep isimli kalkan, Ginther’ s Gift kılıç ve Schaeffer’ s Hammer isimli çekiç isimlerini yine oyun ve Blizzard North ekibinde bulunan David Bverik, Gray Ginther ve Max ve Erich Schaefer’ dan almıştır. Aynı zamanda Mercenaries olarak geçen ve yanınızda savaşan karakterlerin birçoğunun ismi yine oyun ekibinde bulunanların isimlerinde geliyor.

-NATALYA-

Natalya yoldan çıkmış büyücüleri avlamak için kurulmuş eski bir tarikatın üyesi ve Act 3′ te bir NPC. Herhangi bir görevle alakası olmadığı gibi herhangi bir item satmak gibi bir özelliği de yok. Natalya aslında aynı bizim gibi Diablo’ nun istilasını durdurmak için uğraşan bir karakter. Fakat tarikatından yeni haber ve emir beklediği için bize yardım ederek yanımızda savaşamıyor, yinede kasabada duyduğu dedikoduları bize aktararak yardımcı olmaya hazır. Bu karakterin easter egg olarak bu listede bulunmasının nedeni ise karakterin orada bulunmasının sebebinin Lord of Destruction eklenti paketinde oyuna eklenen Assassin classına selam çakmak olması. Act 3′ ün sonunda Mephisto’ yu öldürdüğümüzde kendisini bir daha göremiyoruz ve sonunda beklediği görevin geldiğini umarak bu yolda ona başarılar diliyoruz.

-GERÇEK DECKARD CAIN-

Deckard Cain oyunda Horadrim isimli eski bir tarikatın üyesi, aynı zamanda bir bilgin. Fakat gerçek Deckard Cain’ in çok daha farklı bir hikayesi var. 1996 yılında Amerika’ da bir oyun dergisinde bir yarışma yapılıyor. Bu yarışmaya göre isim ve soyisimlerini yazıp yollayanlar arasından bir çekiliş yapılacak ve seçilen isim yeni çıkacak Diablo adındaki oyunda bir karaktere verilecek. Deckard Cain o sırada küçük bir çocuk olsa bile babası tam bir Blizzard hayranı ve oğlunun isminin tam bir Blizzard karakter ismi olduğunu fark ediyor, böylece yarışmaya katılıyor. Çekilişin sonucunda Deckard Cain ismi Diablo evreninin en bilinen ismi haline gelmek için ilk adımı atıyor.

2011 senesinde 16 yaşında olan Deckard Cain

-BONUS: GOOD GUY DIABLO-

Bu her ne kadar Diablo 1 easter eggi olsa bile listeye koymadan edemedim. Videoda Diablo’ nun ilk oyunun sonundaki Boss Fight sırasında söyledikleri ve söylediklerinin tersten dinlenişini dinleyeceksiniz. Çevirisini spoiler olmaması için videonun altına koyuyorum.

 

“Eat vegetables and brush after every meal.”

“Sebze yiyin ve her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayın.”

Yorumlar