Ana sayfa Harry Potter Diriltme Taşı Hakkındaki Bu Teori Uzun Süre Aklınızı Kurcalayacak

Diriltme Taşı Hakkındaki Bu Teori Uzun Süre Aklınızı Kurcalayacak

PAYLAŞ

İnternet, yıllardan beri Harry Potter’ın yayılmasından çok etkili olan, önemli bir faktör. Sayısız replikler, capsler, kolajlar ve teoriler internetin Harry Potter kısmında dönüp dolaşıyor. Biz de bu yazımızda Tumblr kullanıcısı Prisonersirius’un paylaştığı bir teoriyi sizin için derledik! Keyifli okumalar.

Biliyoruz ki Üç Kardeşin Hikayesi’nde Ölümün amacı kardeşleri öldürmekti öyle değil mi? Ölüm, onu atlatabildikleri için onlara sinirlenmişti ve karşılığında bir şeyler vererek sonunda onları eline geçirebileceği bir plan hazırladı.

En büyük kardeşe Mürver Asa’yı verirken en sonunda başına bela açıp ölmesine sebep olacağını biliyordu. Küçük kardeş ise ölümün planını anlamış ve ondan saklanabileceği bir şey olarak Görünmezlik Pelerini’ni istemişti. Peki ya ortanca kardeş? Ölüm, ona Diriltme Taşı’nı vermişti.

Peki, bu taş ne yapıyor?

Ortanca kardeşin ölmüş karısını ölümden geri getirdi(?). Ancak ölümün dünyasına ait olan kız, ölümlü dünyada yaşayamadı. Ortanca kardeş de karısıyla beraber olabilmek için ölmenin dışında bir çare göremedi ve kendi canını aldı.

Çünkü karısıyla birlikte olmanın tek yolu olarak ölümü görmüştü. Yani dolaylı yoldan; ölümden geri dönmüş sevdiği kadın, ortanca kardeşi ölmeye ikna edip canını almasına sebep oldu.

İşler burada karanlık bir sapağa sapıyor.

Biliyoruz ki, Harry arkadaşlarının yaşaması için kendisini feda etmeye hazırdı çünkü sözlüklerde kendini feda etmenin kelime anlamının yanında yer alan bir kişiliğe sahip. Cesur ve fedakar bir Gryffindor’lu.

Her neyse, biliyoruz ki son kitapta ormana doğru yürümeye başlarken Harry, ölmek için verdiği kararından emin olmak için büyük bir çaba harcıyor ancak bir yandan da kararını düşünüyor. İçindeki korkuyu bastırmaya çalışıyor ölümüne doğru yürürken.

“Aynı anda Harry devam edemeyeceğini de düşünüyor ama etmesi gerektiğini de biliyordu. Uzun soluklu oyun sona ermişti.”

Sonrasında Snitch’i dudaklarına değdirerek ikinci kardeşin canını alan Diriltme Taşı’nı aktive ediyor ve ardından ne oluyor?

Harry’nin sevdiği insanlar garip, soluk bir görünüşle etrafında beliriyor ve ölecek olmasına karşı bir şey demiyorlar.

“Nerdeyse ordasın,” dedi James. “Çok yakın. Biz… seninle çok gurur duyuyoruz.”
“Acıtıyor mu?”
Bu çocukça soru Harry durduramadan dudaklarından dökülmüştü.
“Ölmek mi? Tam olarak değil,” dedi Sirius. “Uykuya dalmaktan daha çabuk ve daha kolay.””
“Ve o, elini çabuk tutacak. İşin bitmesini istiyor,” dedi Lupin.”

Bu diyaloğa bakarsak, Harry’i korumak için birden fazla kez hayatlarını tehlikeye atmış, birçok şeyi göze almış ve canlarını vermiş dört insanın onun az sonra ölecek olmasıyla ilgili hiçbir telaşı yok.

Lily’e bakın mesela. Voldemort’un karşısına çocuğu için atılan, son ana kadar metanetli davranan, çocuğu için ölen kadın, Harry’e sadece cesur olduğunu söylüyor. Hayatını onun için kaybeden o kadın, hala hayatta olan oğluna başka tek kelime etmeden onun ölmesine izin veriyor.

Fakat o sırada gördüğümüz kişi Lily değildi, değil mi?

 

James değildi.

 

Sirius değildi.

 

Remus değildi.

 

Ortanca kardeşinin karısının da zamanında orada olduğunu sanmıyorum.

 

Diriltme Taşı’nın ölenleri geri getirdiğini sanmıyorum. Bence Taş, sizi ölmeye ikna edebilecek şey neyse karşınıza onu çıkartıyor.

Bu yüzden James, Lily, Remus ve Sirius öldüklerinden daha farklı şekilde görünüyorlardı. Ve aynı şekilde ortanca kardeşin karısı da bu yüzden farklı şekilde betimlenmişti.

“Fakat kız mutsuz ve soğuktur, aralarına sanki bir perde girmiştir.”

Onlar gerçekten orada değillerdi. Sadece sihirsel hologramlar şeklinde karşısında durup hiç şüphe etmeden ölüme yürümesi için kişiyi ikna etmek için var olmuşlardı. Ölüme…

Çünkü onu kim karşılayacak?

Ölümün ta kendisi. Yani Dumbledore. Gerçek Dumbledore’u kastetmiyorum. Çok uzun zamandır Dumbledore=Ölüm diye bir teori ortalıkta dönmekteydi ve Rowling, Twitter hesabından bunun aklına yattığını söylemişti. Eğer yukarıda yazdıklarıma bunu eklerseniz her şey yerine oturuyor.

Harry’e Diriltme Taşı’nı veren kişi Dumbledore’du. Çünkü ölmek üzereyken şüpheleri olacaktı ve bu şüphelerin giderilmesi gerekliydi. Harry’de sevdiği insanların onu teşvik etmesiyle tereddütlerini ardında bırakarak kendini feda edecekti.

Çünkü biliyoruz ki Dumbledore, Harry’nin ölmesini istedi. Harry’i kurbanlık bir koyun olarak yetiştirmişti. NOT: Harry’nin ölmüş olmasını istemiyordu, onu seviyordu. Sadece Voldemort’un yok edilebilmesi için Harry’nin canını vermesi gerektiğini biliyordu.

Böylece Dumbledore birkaç küçük ayrıntı ekleyerek Harry’nin öleceğinden emin olmak istedi.

Sonuç olarak:

 

Yüzyıllar önce Ölüm, birilerinin ölmesini istedi ve o kişiye sevdiği kişilerin görüntülerini (sadece görüntülerini) oluşturan ve onu ölüme ikna eden bir taş verdi.

 

Yüzyıllar sonra Ölüm, birilerinin ölmesini istedi ve o kişiye sevdiği kişilerin görüntülerini (sadece görüntülerini) oluşturan ve onu ölüme ikna eden bir taş verdi.

 

-Görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın! Harry Potter tartışmaları ve benzeri gönderiler için facebook grubumuza katılmayı unutmayın!

Yorumlar