Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Dişi Kurt Lyanna Stark

Dişi Kurt Lyanna Stark

PAYLAŞ

Lyanna Stark, Rickard Stark ve karısı Lyarra’nın evliliğinden doğan tek kız evlattır. Ağabeyleri Brandon ve Eddard, küçük kardeşi ise Benjen olmak üzere 3 erkek kardeşi vardır. Fetih’ten sonra 266 yılında doğup 283 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Westeros’un en önemli olaylarından biri olan Robert’ın İsyanı’nın en önemli sebebi olmuştur. Çoğumuz kendisini Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılması ya da Jon Snow’un annesi olması teorilerinden tanıyoruz. Ben ise bu yazıda Lyanna Stark’ın az bilinen yönlerine değinerek okurları bilgilendirmeyi deneyeceğim. Lyanna Stark’ın kısa ama deli dolu ömrüne bir göz atalım.

 

Lyanna, FS 266 yılında Winterfell’de doğdu. Çocukluğunu çoğu kuzeyli ailenin evlatlarından farksızdı. Küçük yaşta at sürmeyi öğrendi. Zamanla at sürmek onun için bir tutku haline gelmişti. Bu huyu yüzünden Roose Bolton, Lyanna’yı “yarı at” olarak nitelendirmiştir. Yine aynı yıllarda Dehşet Kalesi Lordu’nun meşru oğlu Domeric Bolton ile arkadaş oldu. Domeric, tıpkı Lyanna gibi at sürmeyi çok severdi. Ortak tutkuları sayesinde yakın arkadaş oldular. Lyanna’nın ağabeyi Eddard, Jon Arryn’ın himayesine bırakılmak için Vadi’ye gittiğinde yine Jon Arryn’ın himayesinde bulunan Robert Baratheon ile yakın arkadaş oldu. Bu durum ileride Robert ve Lyanna’nın nişanlanmasına vesile olacaktır.

 

“Sahte Bahar” olarak adlandırılan yıllarda Lyanna artık büyümüş ve genç bir kız olmuştu. Lyanna’nın güzelliği hakkında hemen hemen herkesin bir yorumu vardır ancak kesin olan Lyanna gerçekten de güzeldi. Kevan Lannister, “vahşi güzellik” yorumunda bulunmuştur. Eddard’ın anlatımına göre aşırı bir güzelliğe sahip genç bir bayan, kahverengi saçları, ince yüzü ve gri gözleri ile ince yapılı bir Arya’dır. Lyanna Strak’ın bu güzelliği elbette ki çabuk fark edilmiş ve talipleri artmıştır. Vadi’den dönen Eddard, babası Rickard’a Robert Baratheon’un teklifini getirince Lord Rickard razı olmuş ve ikili nişanlanmıştır.

 

Lyanna Stark’ın biraz da kişiliğinden bahsetmek istiyorum. Kendisinin belki de en çok ön plana çıkacak olan özelliği çiçeklere düşkün olmasıdır. Winterfell’de yetişen kış güllerini çok sevdiği bilinir. Eddard’a göre Lyanna’nın vahşiliği Lord Rickard’ın deyimiyle “kurt kanı”ndan gelmektedir. Ayrıca yardımsever olarak bilinir.

 

Yardımsever olduğunun en büyük kanıtı olan olay, Harrenhall turnuvası sırasında yaşanmıştır. Howland Reed’in üç yaver tarafından sıkıştırıldığını gören Lyanna, “Tekmelediğiniz kişi benim babamın adamıdır.” diye bağırıp turnuva kılıcıyla yaverleri püskürtmüştür. Olayın sonrasında Lyanna, Howland’ı çadırına görürüp yaralarıyla ilgilenmiştir. Bununla da yetinmeyip Howland’ı kardeşleriyle tanıştırıp ziyafet boyunca beraber yiyip içmişlerdir. Turnuva’nın ilerleyen zamanlarında üç yaverin de hizmet ettiği şövalyeler, Gülen Ağaç Şövalyesi adında gizemli biri tarafından yenilmiştir. Yenilen üç şövalye, kaybettikleri zırhlarını geri almak için Gülen Ağaç Şövalyesi’ne gidip ne istediğini sorduklarında gizemli şövalyenin yanıtı “ Yaverlerinize terbiye verin” olmuştur. Gülen Ağaç Şövalyesi’nin kim olduğu konusunda bazıları Lyanna’nın Howland adına intikam almak için bu yolu seçtiğini söyler. Turnuva’nın ertesi sabahı gizemli şövalye ortadan kaybolur.

 

Turnuva adına düzenlenen ziyafet sırasında Prens Rhaegar, hüzünlü bir şarkı söyler. Dışarıdan vahşi ve erkeksi olarak bilinen Lyanna, bu şarkıdan etkilenerek ağlamaya başlar. Benjen dalga geçmeye yeltenince Lyanna, kafasından aşağı bir kadeh şarabı boşaltır.

 

Prens Rhaegar, Harrenhall Turnuvası’nın galibi oldu. Turnuva alanında bulunan herkes, Prens Rhaegar’ın karısı Elia’yı aşk ve güzellik kraliçesi ilan ederek zaferini kutlamasını bekliyordu. Fakat Rhaegar, kış güllerinden yapılma bir tacı Lyanna’ya vererek tüm gülümsemelerin ölmesine sebep oldu. Turnuvadan kısa bir süre sonra Rhaegar, Arthur Dayne ve Oswell Whent’ten yardım alarak Lyanna’yı kaçırdı. Bu olay ise Robert’ın İsyanı’na sebep oldu.

 

(Yazıya başlarken dediğim gibi İsyan ya da teorilere değil karakterin kendisine odaklanacağım. İsyan’ı ayrıntılı bir şekilde okumak isteyenler sitemizde makalesini bulabilirler.)

 

İsyan son bulduğunda Targaryen Hanesi’nin Westeros üzerindeki hakimiyeti son bulmuştu. Ned ve 6 adamı Dorne’da bulunan Neşe Kulesi’ne doğru at sürdüler. Neşe Kulesi’ni Rhaegar’ın 3 sadık adamı olan Gerold Hightower, Arthur Dayne ve Oswell Whent tutuyordu. Üç Kral Muhafızına karşı 7 isyancının girdiği dövüşte sağ kalanlar Ned ve Howland olmuştu. Ned, Lyanna’yı kanlı bir yatakta ölmek üzereyken buldu. Lyanna kan ve gül kokan bir odada öldü. Gözlerinde korku vardı ve ölmeden önce Ned’den bir söz istedi ve Ned kabul etti bunun üzerine korku gözlerinden silindi. Güldü ve elleri Ned’in elini sıkı sıkıya sardı. Lyanna öldüğü sırada bile hala el ele tutuşuyorlardı. Sonra Howland Eddard’ı hala ölen kardeşinin elini tutarken bulur ve Eddard’ı oradan çıkarır. Son sözü “Söz ver bana Ned” olmuştur.

 

Ned Stark, kardeşinin cesedini Kışyarı’nın altında bulunan mahzen mezara gömmüştür. Normalde sadece Kışyarı’nın krallarının ve lordlarının gömüldüğü bu mezarda Lyanna, kardeşi ve babasıyla birliktedir. Robert Baratheon, kral olduktan sonra Lyanna’yı onurlandırmak için donanmasındaki en iyi gemilerinden birine O’nun adını vermiştir.

 

“O bundan daha güzeldi. Ah, lanet olsun Ned, onu böyle bir yere gömmek zorunda mıydın? O karanlıktan fazlasını hak ediyor.”

-Robert Baratheon’dan Eddard Stark’a

 

Bazıları onun kaçırıldığını söyler. Bazıları aşık olup kaçtığını söyler. Kim ne derse desin Lyanna Stark, bir zamanlar Diyar’ın en güzel kadınıydı ve uğruna bir krallık yıkıldı.

Yorumlar