Ana sayfa Game Of Thrones Diyarı Evlat Edinmek: Jon Arryn Bölüm 4

Diyarı Evlat Edinmek: Jon Arryn Bölüm 4

PAYLAŞ

Krallığı Korumak

Jon Arryn’in, Robert ile Cersei’yi evlendirme hamlesi politik olarak şartları ele aldığımızda muhteşem bir hamledir. Diyarı korumak, kraliyeti güçlendirmek, barışı sağlamak. Bu işlerin tamamına katkı sağlaması gereken Kral Eli, tüm bunları tek bir hamlede yapmıştı.

Jon bu tip konularda o kadar deneyimli ve usta ki; bu mevzuda da pragmatik düşünüp olayı çözmekten fazlasını yapmıştır. Robert’ın Targaryenler’e olan nefreti kişiselken, hatta Tywin’in kendi kişisel sebepleri varken Jon’un sebepleri ve güdüleri farklıydı. Hatta Targaryenler bunların en ufağıydı. Robert’ın rejimi Lannisterlar’a ihtiyaç duyuyordu çünkü gücünü sağlama alması gerekiyordu. Batı Toprakları’nın altın madenleri ve Lannis Limanı’nın ekonomik gücüyle kraliyetin ekonomisi de güçlenecekti. Nehir Toprakları, Fırtına Toprakları ve geniş ve verimli arazileriyle Menzil, kraliyet için büyük önem teşkil ediyordu şüphesiz. Jon Arryn’da savaşta Targaryenler’e sadık kalmış Menzil’i tekrar yeni rejime kazandırma konusunda büyük çaba sarf etmiş ve başarılı olmuştu. Tabii bu noktada kralın kardeşi ve tahtın o an ki veliahdı aynı zamanda da Ejderha Kayası lordu Stannis Baratheon ile Menzil’den Selyse Florent’in evlenmesi de önemliydi.

Akıl Hocası Jon

Jon Arryn’in akıl hocalığı yaptığı bir diğer konu ise, konseyde Jaime Lannister’ın affedilmesi üzerineydi. Genç şövalye, ettiği kutsal yemini bozmuş ve korumakla yükümlü olduğu kralı Aerys’i öldürmüştü. Buna karşın prensipleri olan Kışyarı Lordu Eddard Stark, onun Duvar’a gönderilmesi gerektiğini düşünüyordu. Fakat Jon Arryn, Jaime’i infaz etmek ya da sürgüne yollamak yerine hoşgörülü olunmasını tavsiye ediyordu. Sonuçta Jaime Lannister, Tywin’in gözde oğluydu ve bunu yapmak Tywin’i şüphesiz çok kızdırırdı.

”Robert en azından Eddard Stark’ın ısrar ettiği gibi Jaime’in beyaz pelerinini çıkarmalı ve onu Duvar’a göndermeliydi. Bunu yapmak yerine Jon Arryn’i dinledi.” -Kılıçların Fırtınası Kısım I, 4. Davos Bölümü

Jon Arryn’in pratikliği, krallıktaki idealizmi yenmiş ve Jaime Kral Muhafızı olarak kalmıştı.

”Sör Barristan bir keresinde, Aerys’in hükümdarlığındaki çürümenin Varys’le başladığını söylemişti bana. O hadım asla affa uğramamalıydı. Kral Katili de öyle.” -Kılıçların Fırtınası Kısım I, 4. Davos Bölümü

Aynı şekilde Jon, Varys’i de affetmişti. Targaryen krallığına sadık kalanların affedilmesi devam ediyordu böylece. Varys güvenilir değildi, bu çok açık, net ve doğru. Jon Arryn’in Stannis Baratheon’a söylediğine göre, krallık kılıçlara ve zırhlara olduğu kadar zeka ve casusluğa da ihtiyaç duyuyordu.

Targaryenler’e sadık kalan diğerleri bu kadar şanslı değildi. Tywin Lannister, Kral’ın Şehri savunmacılarının birçoğunu Duvar’a yolladı. Bunlardan biri de Sör Alliser Thorne’dir. Fakat bu sürgün işlerine Jon Arryn’in katılmadığını biliyoruz, konuyla bizzat Lord Tywin Lannister ilgilenmişti.

Bu olaylar bana biraz I. Aegon’un Westeros’u fethetmesini hatırlatıyor. Aegon, yendiği veya diz çöktürdüğü düşmanlarını hüküm sürdükleri bölgede hüküm sürmeye devam etmelerine izin vermişti, fakat bir şartla; hepsi ona bağlı olacaktı ve Yedi Krallık’ın Kralı kendisi olacaktı. Robert’ın İsyanı, Aegon’un fethinden daha az radikaldi. Sonuçta Robert, hükümdarı değiştiriyordu fakat Aegon, en baştan bir krallık kuruyordu. Fakat Westeros, askeri bir diktatörlükle elde tutulacak kadar küçük bir kıta değil. Bu yüzden güvenebileceğiniz insanların diyarın her bir köşesinde bulunup kendi bölgelerini yönetmesi gerekir. Krallığın bekası için güçlü ittifaklar yapılmalı, bu yol ile de sadakat kazanılmalı.

Düşmanları Dosta Çevirmek

”Niye düşmanlarımı yok edeyim? Onları dostum yapmak varken…” -Kutsal Roma İmparatoru Sigismund

”Jon Arryn, Prens Lewyn’in kemiklerini iade etmek üzere Güneş Mızrağı’na yelken açtı, Prens Doran’la masaya oturdu ve savaş bahsini kapattı.” -Kılıçların Fırtınası Kısım II, 6. Tyrion Bölümü

Genç Oberyn Martell, Dorne’un Targaryenler’den geriye kalan Prens Viserys’i desteklemesini istiyordu. Bunu nedenlerinden biri hatta en büyüğü de şüphesiz Elia Martell’in katledilmesiydi. Ve Özgür Şehirler’in desteğiyle olası bir savaş uzun sürebilirdi ve krallığın gücünü bir hayli zayıflatabilirlerdi.

Bir kez daha Jon Arryn, Dorne’un bu dertlerine politik bir cevap getirmişti. Jon Arryn, Lewyn’in kemiklerini geleneksel bir saygı göstergesi olarak Dorne’a götürmüştü. Fakat işledikleri suçlar yüzünden Sör Gregor Clegane ya da Sör Amory Lorch’u cezalandırmmaış, Tywin Lannister’a da bir şey söylememişti. Sonuç olarak Oberyn Martell ve Dorne yatıştırılmıştı ve bu diyarın bütünlüğü için çok önemliydi.

Jon belki sadakat üretemezdi fakat diyarın birliği ve güvenini önemli derecede arttırmıştı. Bu barış illüzyonu diyarda yaklaşık 10 yıl sürdü. Tabii Jon sayesinde. Bu barış süreci de Jon’un çok fazla rağbet görmeyen fakar gerekli olan politik hamleleri sayesinde gerçekleşti, söylüyorum çünkü bunu söylemeden dönemin politik güçlerini anlamak zor olurdu.

Aynı amaç için, Stannis Baratheon ile Selyse Florent’in evlenmesini öneren kişi de Jon Arryn’di. Bu da Menzil’i kontrol altında tutmak için önemli bir adımdı, şüphesiz. Florentler, Tyrell Hanesi’nden daha öncelikli hakları olduğunu düşünüyor kanları ve tarihleri yüzünden. Tyrell Hanesi’de bunu biliyor tabii ki. Bu evlilik sayesinde eğer ki Tyrell Hanesi bir gün başa tekrar bir Targaryen geçirmeye çalışırsa yahut başka bir isyan için çalışırsa Florentler ve krallık kolayca onları Menzil’in başından indirip daha tarihi bir haneyi başa geçirebilirdi. Menzil’e bu kadar önem verilmesinin nedeni olası bir savaşta en çok asker ve askerler için neredeyse bitmek tükenmek bilmeyen erzak demekti. Bu çok eskiden beri Menzil bölgesinin genel yapısıdır ve halen böyledir.

Bu barış dönemi ne kadar illüzyon olsa da sonuçta uzun sürmüştü. Sıkıntısızdı. Fakat çok feci bir şekilde yıkılabilirdi: askeri olarak değil, finansal, ekonomik olarak. Serçeparmak’ın idaresi altında Kral Robert’ın da harcamalarıyla birleşince kraliyet sıkıntıya düşebilirdi.

Serçeparmak omuz silkti. “Hazine başı parayı bulur, Kral ve El’i harcar,” dedi.

Ned, “Lord Arryn’ın, Robert’ın diyara dilenmesine izin verdiğine inanmamı beklemeyin,” dedi hararetle.

Yüce Üstat Pycelle kafasını iki yana salladı. Boynundaki zincirler şıngırdadı. “Lord Arrys tedbirli bir adamdı ama Majesteleri’nin verilen akıllıca tavsiyeleri her zaman dinlediği söylenemez.” -Taht Oyunları, 4. Eddard Bölümü

Lord Varys, tırnak içinde suç ortağı Pentos’lu Illyrio Mopatis ile işbirliği yaparak krallığa tekrardan bir Targaryen hükümdarı getirmek için planlar yaptı. Cersei Lannister’da kendi dostları ve aile üyeleriyle birlikte Robert’ı ve onun gücünü kraliyetten arıtmak için çalışıyordu. Zorunlu evliliği ve onun sonuçlarının intikamı için Robert’ı öldürmeyi planlıyordu. Tabi oğlunun, tırnak içinde yöneteceği yaşa gelmesini beklemek zorundaydı. Başkentte Baratheon rejimine bağlı ve sadık olarak görülebilecek tek adam Jon Arryn’di. Robert’ta bunun farkındaydı, o da ona güvendi.

Bu kadar huzursuzluk bir yana, başka bir sıkıntı da aniden patlak vermişti: Balon Greyjoy.

Yorumlar