PAYLAŞ

Öncelikle bu yazıda size spoiler vermeyeceğim. La Casa De Papel, yani “Darphane” son zamanlarda büyük yükselişe geçen bir dizi. Dizi öncelikle İspanyol TV kanalı Antena 3’te yayınlandı, ardından diziyi Netflix satın aldı. Netflix’te dizinin sadece ilk sezonu bulunmakta ancak 2.sezonun da çok yakında ekleneceğinden şüphem yok.

Dizi, bir ekibin İspanya Kraliyet Darphanesi’ne yaptığı soygunu konu alıyor ama öyle böyle bir soygun değil. Ekibin amacı gelmiş geçmiş en büyük soygunu yapmak, bu yüzden sıradan soygunlar gibi bir yere girip alacaklarını alıp çıkmak yerine darphaneyi ele geçirdikten sonra kendilerini rehinelerle buraya kilitliyorlar ve olaylar sürükleyici bir şekilde devam ediyor. Dizi 2 sezondan oluşuyor; ilk sezon 13 bölüm, ikinci sezon ise 6 bölümden meydana geliyor. 2.sezon 6.bölüm ile final yapan La Casa De Papel dizisi birçok kişinin gönlünde taht kurmuş durumda ve diziyi bitirince kendinizi bir boşlukta hissetmeniz çok yüksek bir olasılık, oldukça zevk alacağınızdan eminim.

Şimdi gelelim karakterlere, ekipteki herkes bir kod adı olarak bir şehir ismi kullanıyor, bildiğimiz üzere ekibimizin amacı Dünya’nın en büyük soygununu yapmak, bu sebeple ekibin üyeleri sağlam suçlulardan meydana geliyor, yalnızca bir kişi hariç; Profesör.

“Profesör” lakabıyla tanıdığımız bu kişinin daha önce hiçbir suç işlemişliği yok, tamamen temiz bir sicili var. Fakat yıllarını bu plana adamış bir kişi, bu yüzden planın yöneticisi bizzat kendisi. Ekip darphaneye girip soygunu gerçekleştirirken Profesör ise dışarıdan onlarla bağlantı kurup talimatlar veriyor ve engelleri önlerinden kaldırmaya çalışıyor. Ekibin en önemli üyesi belki de.

Tokyo, ani karar veren, duygularıyla hareket eden ve aşk mağduru bir suçlu. Geçmişte sevgilisini bir soygunda kaybetmiş ve bunu tekrar yaşamak istemiyor, ekipteki kendinden 12 yaş küçük olan Rio ile ilişkisi var. Belki de onun için her şeyi yapmaya hazır…

Rio, ekibin en genç üyesi. Bilgisayar ve elektronik sistemler üzerine oldukça bilgi sahibi, birnevi hacker. Hayatı hackerlık ve kodlamalarla geçmiş biri. Ayrıca ekibin bir diğer üyesi Tokyo ile ilişkisi var ve genç yaşının getirdiği özelliklerle duygusal kararlar almaya oldukça yatkın.

Berlin, Profesör nasıl planın dışarıdaki yöneticisi ise Berlin de planın içerideki -darphanedeki- yöneticisi. Daha önce hakkında 27 soygundan tutuklanma kararı var. Oldukça katı bir yönetici tavrı sergileyen bu karakterin de planın başarılı olması uğruna yapmayacağı şey yok.

Nairobi, sahte para gibi sahtecilik işinde oldukça başarılı, zor bir hayat yaşamış olsa da geleceğe umutlu bakıyor. Darphanede para basma konusunda ekibin kalite kontrolünü yapan kişi.

Moskova, madencilikle hayatını kazanan biriyken bir yeraltı soyguncusuna dönüşmüş ve 6 kürkçü, 3 saatçi, bir de Aviles Kredi Birliği’ni soymuş. Kullanamadığı endüstriyel alet ve açamayacağı kilit yok. Tek başına büyüttüğü oğlunu da bu soygun ekibine kendisiyle beraber sokmuş.

Denver, Moskova’nın oğlu. Her an patlayacak bir bomba gibi. Düşünme işlerinden pek hoşlanmasa da kavga ve dayak uzmanı. Uyuşturucu, sigara içer, saldırmaktan korkmaz.

Helsinki ve Oslo, ekibin 2 Sırp asıllı üyesi ve ekibin kas gücü. Ağır işlerde onların üzerine kimse yok.

İşte bu mükemmel soygun ekibinden ve mükemmel bir plandan oluşan La Casa De Papel, son zamanlarda izlediğim en muazzam diziydi. Bu yüzden herkese öneriyorum ve pişman olmayacağınızın teminatını veriyorum, iyi seyirler.

Ayrıca işte dizinin müzikleri; (Özellikle “My Life Is Going On” ve “Bella Ciao” dinlemekten kendimi durduramıyorum)

Yorumlar