PAYLAŞ

Öncelikle bu yazıda size spoiler vermeyeceğim. Vis A Vis, Türkçe’de “Karşı karşıya” gibi bir anlama gelse de İngilizce’ye “Locked Up” olarak çevrilmiş bir Antena 3 dizisidir. Antena 3 aynı zamanda şu an dünya çapında oldukça popüler olan, La Casa De Papel dizisinin yaratıcısı olan şirket. Vis A Vis dizisi Imdb puanı 8.2 olan, İspanya’da ve Dünya çapında 19 ödüle aday gösterilmiş ve 6 ödül kazanmış hapishane temalı oldukça güzel bir yapım. Eğer La Casa De Papel ve Prison Break hayranıysanız bu diziye kesinlikle bir şans vermenizi tavsiye ediyorum.

Dizinin konusuna gelirsek; Hikaye Macarena Ferreiro isimli genç bir kadının patronuna aşık olması ve onun yüzünden zimmetine para geçirme suçuyla özel kadın cezaevi Cruz del Sur hapishanesinde 7 yıl hapis cezasına çarptırılması ekseninde gelişiyor. Başta ailesine bir aylık tatile çıktığını söyleyen Macarena, 7 yıllık ceza yiyerek hapishaneye giriyor. Konusu ilk etapta klişe gibi dursa da, dizi zamanla çok farklı noktalara ulaşmayı başarıyor ve klişelerin dışında bir yapım olduğunu ispatlıyor. La Casa De Papel tadı alabileceğiniz bu dizide, aynı zamanda La Casa De Papel’de “Nairobi” rolünde oynayan Alba Flores de oynamakta. Ek olarak dizi şu an devam etmekte ve bu yıl 3.sezonuyla ekranlara gelmeye hazırlanıyor.

Şimdi gelelim karakterlere, Cruz del Sur kadın hapishanesinde geçen bu dizide belli başlı ana karakterlerin haricinde birçok sağlam yan karakter de bulunmakta ama biz şimdilik yalnızca önemlilerden bahsedelim;

Dizinin konusunda da bahsettiğimiz üzere Maggie Civantos tarafından canlandırılan Macarena Ferreiro karakteri, patronuna aşık olup onun için para çalan muhasebeci bir kadındır. Fakat sonrasında patronu tarafından kandırılmış ve yaptığı hırsızlıklar yüzünden 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Dizinin ana karakteridir.

Najwa Nimri tarafından canlandırılan Zulema Zahir karakteri Arap asıllı bir suçludur ve hapishanedeki konumu oldukça güçlüdür. Mahkumlar arasındaki en gözü kara kişidir ve amiyane tabirle hapishanenin ağasıdır diyebiliriz. Herkes tarafından korkulan Zulema, hapishanedeki gücü dolayısıyla istediğini elde edebilir.

Alba Flores tarafından canlandırılan Saray Vargas de Jesús karakteri aslen Pakistanlı bir suçludur. Sürekli hapishanenin en güçlüsü olan Zulema’nın yanında takılır. Bir eşcinseldir ve aynı hapishanedeki Estefanía Kabila’dan hoşlanmaktadır, geçmişte de ilişkileri olmuştur ve onun için her şeyi yapmayı göze almıştır.

Berta Vázquez tarafından canlandırılan Estefanía Kabila karakteri oldukça iyi huylu ve yardımsever biridir. Eşcinseldir ve geçmişte üstte bahsettiğim Saray Vargas de Jesús ile ilişkisi olmuştur ancak Macarena’nın hapishaneye gelmesiyle ona aşık olmuştur.

Suçlular, polisler, aile, entrika ve aşk gibi birçok konuyu güzel bir şekilde işleyen Vis A Vis, izlenebilecek oldukça güzel bir dizidir gözümde. Özellikle La Casa De Papel’den sonra kendini boşlukta hissedenlere önerimdir. Hoşunuza gitmesi dileğiyle, iyi seyirler…

Yorumlar