Ana sayfa Dizi / Film Dizi Önerisi: Western’e Farklı Bir Bakış: Justified!

Dizi Önerisi: Western’e Farklı Bir Bakış: Justified!

PAYLAŞ

Justified(2010-2015)

Tür: Suç, Dram, Aksiyon

Bugün bir dizi önerisi ile karşınızda olacağım. HBO’nun Ödüllü Western dizisi Deadwood ve Hitman gibi yapımlardan bildiğimiz Timothy Oliphant ile Zincirsiz, Hateful Eight gibi yapımlardan bildiğimiz Walton Goggins’in başrolleri paylaştığı Neo-Western tarzı suç dizisi olan Justified, Kentucky eyaletinin Harlan kasabasına atanan Şerif Raylan Givens’ın suçlarla olan eski usül mücadelesini işliyor.

Timothy Oliphant tarafından canlandırılan Şerif Raylan Givens giyim tarzı ile 1800’lü yılların sonundan gelmiş havası katıyor.

FX kanalının yayıncılığını yaptığı Justified IMDb sitesinden 8.6 gibi bir puan alıp 135. sırada bulunuyor. Özellikle Western türünde kaliteli dizi sayısının az olması, çoğu dizinin aksine çizgisini sürekli yükselterek gitmesi ve finalinde tam anlamıyla nirvanaya ulaşması ile gerçekten izlenmesi gereken bi dizi.

Öncelikle diziden bahsetmek gerekirse dizi aksiyon dizisi olarak geçse de size boş aksiyon sunmayı amaçlamıyor. Raylan Givens gereksiz aksiyondan kaçmaya çalışan bir Şerif. Sadece konuşarak bile sorunları hallettiği oluyor. Yani aksiyon için izlemenizi önermem daha çok suç/dram olarak bakarsanız daha iyi olur.Dizi biraz episodik her bölüm ayrı bi olay şeklinde başlasa da kısa bi zamanda bağlantılı bölümler başlıyor ve böylece de sürükleyiciliği artıyor.

  1. Karakterlere biraz değinmek gerekirse dizinin asıl başrol Raylan Givens; karakterimiz bahsettiğim gibi tarzı ile 1800’lerin Vahşi Batısından gelmiş gibidir. Kovboy şapkası ve silah çekişi ile karizmanın sözlük anlamı. Annesi ölmüştür, babası Arlo Givens ile arası pek iyi değildir.

Boyd Crowder; kanun kaçağı bi adamdır. İlk bölümün sonunda Raylan ile karşılaşır ve Raylan tarafından vurulur, hapse girer. Zamanla karakter değişimi görülen Boyd birçok kez Raylan’ın hayatını kurtarmıştır fakat Raylan hiçbir şekilde Boyd’a güvenememektedir. İkisi en yakın dostken aynı zamanda en büyük düşmanlardır. Gençliğinde Raylan ile madende çalışmışlardır ve bu da ilk bölümden son bölüme kadar büyük bi öneme sahip olan “Beraber kömür kazmıştık” sözünün kaynağı oluyor.

Ava Crowder; Boyd’un üvey kardeşidir. Gençliğinde Raylan’a aşıktır. Boyd Crowder Ava’ya çok önem vermektedir, onu korumak için yanına taşınmıştır.

En önemli karakterler bu üçlü olmakla beraber pek çok yardımcı karakter içermektedir. Yani karakter açısından hiç bi sıkıntısı olmayan bi dizi.

Toparlamak gerekirse Şerif Givens’ın yakışıklılığı, karizması ile Boyd Crowder’ın havası ve en önemlisi bu ikilinin arasındaki ilginç ilişkiyle beraber önünüzde 78 bölümlük bir efsane duruyor. O zaman efsane soundtrack ile veda edelim çünkü “You’ll Never Leave Harlan Alive”

Yorumlar