Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Diziye Eklenmemiş 10 Esaslı Taht Oyunları (Kitap) Karakteri-2

Diziye Eklenmemiş 10 Esaslı Taht Oyunları (Kitap) Karakteri-2

PAYLAŞ

Bilindiği gibi yazılı bir eser diziye ya da filme çevrildiği zaman yüzeyselleşiyor ve birçok değişikliklere gidiliyor. Daha önce dizide olmayan ancak kitapta var olan on karakteri yazmıştık. Ama bu eksikler bitmedi ve listeye bir on karakter daha ekledik. İşte yeni “10 Esaslı Taht Oyunları Karakteri”

1-Jeyne Poole: Kışyarı kahyası Vayon Poole’un kızıdır ve aynı zamanda Sansa Stark’ın yakın arkadaşıdır. Sevimli bir kız olarak tarif edilir, kahverengi gözleri ve siyah saçları vardır. Eddard Stark el ilan edildiği zaman Kral’ın Şehri’ne doğru yola çıkan kuzeyli kafilenin içindeydi. Eddard Stark’ın vatana ihanetten tutuklandığı zaman Serçeparmak’a teslim edildi ve asıl hikayesi böyle başladı.

Serçeparmak kızı ‘Arya Stark’ olarak Boltonlar’a tanıttı ve Jeyne, Ramsay ile evlenmeye mecbur bırakıldı. Ramsay tarafından türlü eziyetlere, işkencelere maruz kaldı. Theon Greyjoy kızın gerçek kimliğini bilse de bunu saklı tuttu. Ve dizide de gördüğümüz şekilde Kışyarı’ndan kaçtılar. Bana göre serinin en talihsiz karakterlerinden biridir.

jeyne

2-Willas Tyrell: Tyrell kardeşlerin en büyüğü ve varisidir. Çok genç bir yaşta babası tarafından zorla sokulduğu ilk turnuvasında Oberyn Martell tarafından kazayla sakatlandı ve topal kaldı. Ama bu durum onun çalışkan, nazik ve yetenekli biri olmasını engellemedi. Yedi Krallık’ta yetiştirdiği hayvanlarla ünlendi.

Olenna tarafından Sansa ile evliliği düşünüldü ancak bu evlilik planı Tywin Lannister’ın kulağına gidince Sansa çabucak Tyrion Lannister ile evlendirildi ve Willas’a Cersei Lannister önerildi. Ancak bu teklif Olenna tarafından kabul görmedi.

GRRM’in açıklamalarına göre kendisini daha sonraki kitaplarda sıkça göreceğiz.

willas

3-Moqorro:  Tıpki Melisandre gibi R’hllor inancına hizmet eden bir rahiptir. Tamamen yanmış gibi görünen siyah bir cildi, aslan yelesini andıran bembeyaz saçları ve yüzünde kırmızı ateş dövmeleri vardır. Melisandre gibi Moqorro da alevlerde geleceği görebilir.

Victarion Greyjoy tarafından bir gemi enkazında bulundu. Görünüşü mürettabatı korkuttu ve öldürülmesi istendi ancak Victarion Greyjoy’a yaralı elini iyileştirme teklifinde bulundu. Büyüler kullanarak yaralı eli iyileştirdi ve mürettebat tarafından kendisine Kara Alev lakabı takıldı. Bulunduğu gemi enkazında on gün boyunca hayatta kalabilmesiyle benim açımdan serinin gizemli karakterleri arasındadır.

moqorro

4-Gerold Dayne (Kara Yıldız): 20’li yaşlarında genç bir adamdır. Gümüş saçlarının önünde siyah bir tutam olduğu görünür. Arianne’e göre Dorne’daki en yakışıklı adamdır. Arianne onun aynı zamanda güvenilmez bir adam olduğunu da düşünür ve bu düşüncesinde yanılmadığını geç olmadan anlar.

‘’Bana Kara Yıldız derler. Ben gecenin ta kendisiyim.’’

Joffrey Baratheon’ın ölümünden sonra Arianne Martell, Dorne yasalarını bahane ederek Myrcella Baratheon’ı taçlandırıp Yedi Krallık Kraliçesi ilan etmeye karar verir. Ancak bu plan ortaya çıktığı zaman yolları Areo Hotah tarafından kesilir ve Gerold Dayne , Prenses Myrcella’yı öldürmeye çalışır fakat başarılı olamaz, Myrcella’nın bir kulağını keser ve yüzünde çirkin bir yara izi bırakıp kaçar.

gerold dayne

5-Rodrik Harlaw: Demirdoğumlu olmasına rağmen kitaplara fazlasıyla düşkündür. Bu yüzden Okuyucu lakabını alır. Bu lakabı almasında Demirdoğumlular arasında kitap okuma alışkanlığının olmaması da etkilidir. Mantıklı ve temkinli bir karakterdir ve bu özellikleriyle diğer Demirdoğumlulardan ayrılır.

Yeğeni Asha ile aralarında iyi bir ilişki vardır. Asha’nın Kral Şurası’na katılmasını onaylamasa da Kral Şurası’nda Asha’nın adını söyleyen kişilerden biridir. Buna rağmen Euron Greyjoy seçilmiştir. Euron Greyjoy seçildikten sonra Asha’ya başına gelebilecek tehlikeleri öngörerek kaçmasını tavsiye etmiştir. Kalkan Adaları Savaşı için Menzil’in düşmanlığını kazanmanın doğru bir hareket olmadığını, Menzil’in buna çok sert bir şekilde cevap vereceğini söylemiştir.

rodrikik

6-Belwas: Güçlü Belwas olarak bilinir. İri yapılıdır ve büyük bir göbeği vardır. Vücudu dövüşlerinden hatıra kalan yara izleriyle doludur. Daenerys Targaryen’ın Kraliçe Muhafızları’ndan birisidir ve bana göre Daenerys Targaryen’a gerçekten sadık olan az karakterden birisidir. Karşısına çıkarılan Meereen şampiyonunu Daenerys Targaryen için yenmiştir.

Dövüş çukurlarının açılışı sırasında Hizdahr zo Loraq tarafından Daenerys Targaryen’a sunulan ballı çekirgeleri yedikten sonra zehirlendi ve kusmaya başladı. Ancak güçlü yapısı sayesinde kurtuldu ve şehrin yönetimini ele geçiren Barristan Selmy’nin konseyine katıldı.

belwas

7-Genna Lannister: Cersei, Jaime ve Tyrion’ın halası ve Tywin Lannister’ın kız kardeşidir. Küçüklüğünden beri abisi Tywin Lannister’a hayranlık beslediği söylenebilir. Çünkü Emmon Frey ile olacak evliliğine karşı çıkan tek kişi ağabeyi Tywin Lannister’dır.

Zeki ve kurnaz bir karakterdir. Kocasını sık sık aşağılar, dominant teyze profili çizer. Alışılagelmiş bir durum olmamasına rağmen Jaime’nin savaş konseyinde yer alabilmiştir. Ayrıca Tyrion’daki potansiyeli fark edebilmiş birkaç karakterden biridir. Tywin’in gerçek oğlunun Tyrion olduğunu söylemiştir. Gençliğinde güzel bir vücuda ve yüze sahip olduğu söylenir ancak aradan geçen yıllar güzelliğini kaybetmesine neden olmuştur.

genna

8-Penny: Bir cücedir, ağabeyi gibi. Bu iki kardeş geçimlerini bir domuz ve bir köpek ile gösteriler yaparak sağlıyorlardı. Gösterilerinin birini ise Joffrey’nin düğününde yaptılar. Ağabeyi  Westeroslu denizciler tarafından Tyrion Lannister sanılarak öldürülmüştür. Daha sonraları yolu gerçek Tyrion ile kesişir. Ağabeyinin ölümünden onu suçlu tutar ve aralarında iyi bir ilişki başlamaz. Ancak zamanla aralarındaki buzlar erir ve iki taraflı bir yakınlaşma başlar. Belki de bu yakınlaşma bir aşkın hatta evliliğin başlangıcıdır.

penny

9- Daven Lannister: Stafford Lannister’ın oğlu ve son Batı Muhafızı’dır. Uzun sarı saçları ve sakalları nedeniyle görünüşü gerçek bir aslana benzetilebilir. Zeki, sağlam ve savaşçıdır ancak bunların yanında ukala ve vurdumduymaz biridir. Bu özellikleri bakımından Jaime Lannister’ın elini kaybetmemiş haline benzetilebilir.

Babası Rickard Karstark tarafından öldürüldüğü zaman babasının intikamını almaya yemin etti, intikamını alana kadar saçlarını ve sakallarını uzatacaktı. Ancak Genç Kurt Robb Stark, Rickard Karstark’ı idam ederek bu intikamı ellinden aldı.

daven

10-Karakazan Kardeşler:

Osmund Karakazan: Kral muhafızlarının bir üyesidir. Uzun boylu, kaslı bir adamdır. Tyrion tarafından Cersei’nin yanına ajan olarak yerleştirilmiştir. Ancak daha sonra Cersei tarafından ayartıldı ve onun tarafına geçti. Joffrey’nin ölümüyle ilgili Tyrion aleyhinde şahitlik yaptı. Tywin Lannister’ın ölüm haberi alındığı zaman Cersei’nin emriyle Shae’in cesedini ortadan kaldırdı ve bu sırrı sakladı. Cersei’nin İnanç tarafından tutuklandığı zaman Cersei ile yattığı ortaya çıktı ve Kevan tarafından tutuklanıp zindana atıldı.

Osfryd Karakazan: Karakazan kardeşlerin ortancasıdır. Ağabeyi gibi önce Tyrion’a daha sonra Cersei’ye hizmet etmiştir. Hizmetlerinin karşılığında Şehir Muhafızları Kumandanı olarak görevlendirildi ve Cersei ile yattı. Cersei İnanç tarafından tutuklanınca görevinden alındı ve zindana atıldı.

Osney Karakazan: Karakazan kardeşlerin en küçüğüdür. İki ağabeyi gibi önce Tyrion’a daha sonra Cersei’ye hizmet etmiştir. Cersei’nin isteği üzerine mevcut Yüce Rahip’i öldürmüştür ve ödül olarak Cersei ile yatmıştır. Kendisine Cersei tarafından bir görev daha verilmiştir: Margaery’nin yatağına girmek. Ancak Margaery, Osney’in bu çabaları ile alay etmiş ve bunun üzerine plan değişmiştir. Yeni plan Margaery’ye iftira atmaktır. Bunun üzerine yeni Yüce Rahip’e suçunu(!) itiraf eder ancak Yüce Rahip ikna olmaz ve işkencelerle gerçekleri öğrenir. Eski Yüce Rahip’in ölümünden sorumlu olduğunu ve Cersei ile yattığını itiraf eder. Daha sonra İnanç tarafından idam edilip öldürülür.

karakazanlar

 

Yorumlar