Ana sayfa Doctor Who Doctor Who – Douglas Adams’ın Kayıp Macerası

Doctor Who – Douglas Adams’ın Kayıp Macerası

PAYLAŞ

Bilimkurgu söz konusu olduğunda Doctor Who’nun ve Douglas Adams’ın özel bir yeri olduğunu iddia etmek yanlış olmaz. 1963’de başlayan Doctor Who serüveni 2016 olmasına rağmen hâlâ ilgiyle izlenmekte. Klasik Seri’de (1963-1996) bir zamanlar Douglas Adams’ın da senaristliğini üstlendiği bu dizi birçok hikayeye ve kitaba konu olsada muhakkak ki en çok ilgi çekeni Douglas Adams’ın kayıp macerasıydı. Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kült eseriyle dünyaca tanınan Adams kitabı sonlandırmadıysa da/sonlandıramadıysa da bu Modern Seri’nin (2005- ?)  senaristlerinden Gareth Roberts’e engel olmamış gibi görünüyor. Shada ilk halinden neleri ödün verdi ya da orijinaline ne kadar uygun bilmesekte Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden izler taşıdığını ve Doctor Who çizgisinde bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Sizi bu kitaptan alıntılarla baş başa bırakıyor ve Shada ile en yakın zamanda tanışmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

K9-doctor-who”K-9,” dedi Doktor. ”Güç kaynağı ne?”

”Yetersiz veri efendim.”

”Hepimiz öyle değil miyiz zaten?”


 

 

 

 

Uzw3atE”Aslında o bir TARDIS’ti. Uzayda ve zamanda her yere gidebilen; mütevazi, yıpranmış mavi çerçevesi geniş, fütürist bir içeriği kapsayan bir makineydi.”


 

 

 

 

the_4th_doctor___tom_baker_by_iluvu2-d5cbiiq”Skagra açıkça oyuna gelmiş, dezavantajlı duruma düşmüştü. Chris, her şey gülünç bir şekilde kendisine karşıyken Doktor’un tüm ihtişamıyla bu korkunç ortama yakıştığını düşündü. Tıpkı bazı insanların barın arkasına, bazı insanların büyük ofislerdeki büyük masaların arkasına yakıştığı gibi. Burası Doktor’un ‘en iyi’ olduğu yerdi.”


 

 

 

 

 

35”O büyük Akıl Suçlusu’ydu, unutma.” dedi Doktor. ”Ne kadar başarılı bir firar planlamış. Her şeyi bırakıp defolup gitmek ve sonra beyin güçlerini, kendisini mahkum edenlere burada bir hapishanenin var olduğunu bile unutturmak için kullanmaktan daha iyi bir plan olabilir mi?”


 

 

 

 

 

b00p7g8b_512_288”Skagra daha beş yaşındayken, kuşkusuz bir biçimde Tanrı’nın var olmadığına karar vermişti. Evrende bu karara varan tüm insanlar şu iki reaksiyondan birini vermiştir. Ya tamamen rahatlamışlardır ya da ümitsizliğe kapılmışlardır. Yalnızca Skagra, bir dakika, diye düşünmüştü. Bu demektir ki, bir pozisyon açığı var.”


 

 

fourth-doctor”Chris bu geniş, görkemli evrende içinde yaşanılan ne kadar çok dünya, ne kadar çok mucize ve ne kadar çok potansiyel olduğunu düşünerek gülümsedi.”

 

 

 

 

cQ1JeCa1”Ama Doktor hayattaydı. Bu da her an her şey olabilir demekti.”


 

 

 

 

 

 

4th_doctor_wallpaper_by_jasetheavenger-d87mtrd”Onun Dünya’dan olmadığını, aslında Zaman Lordları’nın fevkalade güçlü toplumuna ev sahipliği yapan Gallifrey adında uzak bir gezegenden geldiğini söylemek bazılarını şok edebilir, ama etmeyecektir. Asıl şok edici olan TARDIS, Gallifrey’deki monoton ve boşa harcanan hayattan bıkıp, yüzyıllar önce sonsuz evrene çıkan, gizemli zaman ve uzay kaçak Zaman Lordu Doktor’un şu anki oyuncağıydı.”


 

Yorumlar