Ana sayfa Dizi / Film DOCTOR WHO – 9. SEZON 1.BÖLÜM İNCELEMESİ (SPOILER İÇERİR)

DOCTOR WHO – 9. SEZON 1.BÖLÜM İNCELEMESİ (SPOILER İÇERİR)

PAYLAŞ

12030931_1130545780306507_42927182_n

 

(Merak ettiğiniz kısımları, olayların gerçekleştiği paragrafların altında bulabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar.)

Güzel bir giriş yapmak isterdim ama emin olun bölümün şokunu hâlâ atlatamadım. Biliyorum, siz de aynı şekilde. Öncelikle, Moffat sen ne yaptın? Gerçekten ayakta alkışlamak lazım Moffat’ı bu bölüm için.

Bölüm bir savaş alanında başladı, pek de teknolojik olmayan hatta ilkel bile denebilecek bir savaşa benziyordu. Sonra o da ne? Küçük bir çocuk belirdi ve eller! Yerden onlarca kapaklı, kocaman gözü olan eller bitti birden bire! O küçük çocuk, bütün bu karmaşanın arasında kaldı ve o geldi. Doktor…

Aslında pek alışılagelmedik bir girişti. Doktor kendine has günü kurtarış koşuşu ile gelecek diye beklerken sonik tornavidasını attı çocuğun ayaklarının dibine. İşte şaşkınlık uyandıran bölüm burada başladı. Doktor onu orada bırakıp, gitti.

Aradan kim bilir kaç zaman geçmişti ve Yılan Kolonisi belirdi. Gezegenleri gezip durdu. Birini arıyordu… Ağzından önceleri “Doktor nerede?” ibaresi belirirken sonraları “Davros biliyor”, “Davros hatırlıyor” cümleleri çıktı. Karn Gezegeni’ne geldiğinde ise ön bölümde de karşımıza çıkan Kardeşlik belirdi. Yılan Kolonisi klasik cümlelerini kurdu ve diyaloğa girdiler . Ardından oradan öfke ile ayrıldı. Aslında Doktor’da oradaydı, sahi ne yapıyordu orada?

Bu paragraftan aslında o kadar önemli bir bilgi çıkıyor ki… Dehşet makineleri Dalekler’in yaratıcısı Davros yaşıyor!

Ve Clara sahnesi, her zamanki gibi sınıfta. Ancak gözüne bir şey takılıyor, camdan dışarı baktığında bir uçak görüyor ama uçak hareket etmiyor, havada öylece asılı kalmış. Kimin işi dersiniz? Missy’nin tabii ki! Tabii bunu bilmeyen UNIT ve Clara araştırma için merkezdeyken ekranlarında birden Missy beliriyor, Clara ile görüşmek istiyor, Doktor hakkında olduğu için Clara da çekinerek gitmek zorunda kalıyor. Clara, geçen sezonda yaşanan Danny olayı gibi sebeplerden dolayı Missy’den nefret ediyor. Doktor’un tehlikede olduğundan ve bulunması gerektiğinden bahsediyor Missy. Ve Clara ile birlikte yerini tespit ediyorlar. (Zorlansa da biraz.)

 

Ve Doktor’u buldular, İngiltere’de bir düelloda! Evet, bir düello… Mükemmel bir giriş ile rakibini etkilemeyi başardı doğrusu. Tank ve elektro gitar. Ne kadar da Doktor’vari bir hareket. Doktor, rakibi etkilemek için hamle yapmasının ardından Missy ve Clara’yı görüyor. Şaşırması ile Clara’nın yanına gelmesi bir oluyor. Sıcak bir sarılma, ardından bir sorgu. “Doktor neredeydin?” Ardından Missy geliyor. Şaşırtıcı, çünkü hatırlarsınız onlar düşman! Hemde en büyüğünden.

p032kzkm1-850x560

 

Daha bu olanların şaşkınlığında iken yine Yılan Kolonisi tekrardan beliriyor, Doktor’a kim olduğunu açıklıyor, hem de tek bir hareket ile. Sonik tornavida ile… Doktor kendini esir durumuna düşürüyor ve Clara ve Missy ikilisi(evet, öyle olacak gibi) kendi rızalarıyla esir olarak gidiyor. Missy’nin bir planı var değil mi? Kesinlikle evet. Üstte bahsettiğimiz düellodaki rakipte de bir iş var! O bir Dalek! Davros’un bahsedildiği yerde pek de şaşılacak bir durum olmasa da TARDIS onun elinde!

Bu paragraftan çıkaracağımız şeyler ise Missy’nin büyük bir şey tasarlıyor oluşu. Çünkü Missy’den, yani Usta’dan bahsediyoruz. TARDIS ise tehlikede. Çok hem de.

Bir uzay gemisine getiriliyorlar. Bir tür hapishane. Yılan Kolonisi, Doktor’u yanına alıp gidiyor ve boşluktan yararlanan Missy ise yılan kelepçelerden kurtuluyor. Doktor bir odaya getiriliyor. Bu odada meşhur Davros var, hasta, ölüyor. Doktor şaşkınlık içinde, aynı biz gibi ama karşısında işte, yaşıyor! Ve işte bölümün bu kadar şok etkisi yaratan kısımı başlıyor. Evrenlerin ve ırkların kurtarıcısı Doktor yıllar önce, henüz küçükken terkettiği Davros’u karşısında buluyor. Bir savaşın ortasında öylece bıraktığı o küçük çocuk, Daleklerin yaratıcısı Davros hayatta.  Akıllara hepimizin takıldığı noktayı getiriyor bu. Zaman Savaşını sonlandıran son Zaman Lordu aslında Zaman Savaşını başlatan adamın ta kendisi mi? O gün küçük bir çocuğun kurtarılmayışı yıllar sonra yüzyıllar sürecek o düşmanlığı doğurmuş olabilir miydi? Peki Davros Doktorla son mücadelesinden nasıl sağ çıkabilmişti?

 

“Davros Dalekleri yarattı. Peki Davros’u kim yarattı?”

 

Missy ve Clara gemiden dışarı çıkıyorlar, Missy resmen uzayda yürüyor. Çünkü aslında orası uzay değil. Orası Skaro! Dalekler’in ilk gezegeni! Tabii kamuflaj kalkınca Doktor’da fark ediyor bunu, geç olsa bile.
O anın şoku ile Doktor onları kurtar diye yalvarmaya başlıyor Davros’a. Ama tıpkı taa 10.Doktor devrinde ki gibi Dalekler Davros’un hizmeti altında değil… Bir odaya getiriliyor Missy ve Clara. Missy, düşman ile iş birliği yapmak için Doktor’u kullanıyor. Siz ve ben evreni Doktor olmadan kontrol edebiliriz tarzı. Ancak nafile, (şok olduk evet) Missy’nin son sözleri oluyor bunlar. Doktor da şok geçiriyor ve Clara’ya aynısını yapmamaları için yalvarıyor ve Clara da kaçarken “Exterminate!” e kurban oluyor. (Neler oluyor be?) Doktor tabii ki yıkılıyor ve çaresiz bir şekilde olanları seyrediyor. Ve şimdi… Beni ve çoğu kişiyi derinden, çok derinden sarsan bir olay gerçekleşiyor. TARDIS… DALEKLER TARDIS’İ YOK EDİYOR! (Ya abi TARDIS o! Cengizhan’ın orduları bile içeri giremiyor! Nasıl, nasıl?) Artık Doktor bizim gibi temelli yıkılıyor…

Ve bu paragraftan ise çıkaracak şeyler, “Bu neyin nesi, ne oluyor?” gibi cümleler ile sınırlı oluyor. Doktor ne yapacak? Skaro’da Dalekler’in elinde, Missy ve Clara yok oldu, artık TARDIS yok ve sonik tornavida da başka yerde. İlk bölümden böylesine sarsıldık ama mantıklı bir yaklaşıma girersek sanırım yok olanlar aslında yok olmadı. (Umarım…)

Davros-600x325

 

Ve son sahne. Hepimizin daha fazla şok olamayız dediği yerde geliyor hem de! Doktor, muhtemelen Vortex Manipülatörü sayesinde Davros’un geçmişinde. Ve onu vurmak üzere. Bizi büyük paradokslar bekliyor whovianlar. Doktor’un Davros’u ortadan kaldırmasının sonuçlarını inanın tahmin bile edemiyoruz. Yoksa bunu yapmayacak mı? İzleyip, görelim.

 

“Eğer geleceği bilen birisi, sana bir çocuğu gösterse, ve o çocuğun büyüyünce milyonların canını alacak acımasız bir diktatöre dönüşeceğini söylese, o çocuğu öldürebilir miydin?”

 

Mükemmel bir sezon olacak, mükemmel!

Yorumlar