Ana sayfa Dizi / Film Diziler Doctor Who Sezon Değerlendirmesi(Spoiler)

Doctor Who Sezon Değerlendirmesi(Spoiler)

PAYLAŞ

1963’te başlayan ve günümüze kadar devam etmiş olan Doctor Who dizisi geçtiğimiz günlerde sezon finali yaparak bir süreliğine ekranlara veda etmiştir. Bildiğiniz üzere John Simm sezon finalinde, Master karakterine yazılmış olan harika senaryoyu muhteşem bir şekilde canlandırmıştır. Sezon finali üzerine konuşulması gereken bir bölümdü ve ‘’Geek’’ tayfanın gözünden kaçmaması gereken bir çok olay olmuştur. Bunlara gelmeden önce bilmeyenlere üzülerek söylemek isterim ki Steven Moffat’ın yazarlığını üstlendiği son sezondu. :’(

Bu kadar konuşmadan sonra Master karakterini canlandıran John Simm ve Master’ın DW(Doctor Who) geçmişinden konuşmazsak ayıp olur. John Simm 10 Temmuz 1970 yılında Birleşik Krallık’ta doğan 2 çocuk babası  mutlu bir eştir. Şu ana kadar Life on Mars ve Intruders gibi dizilerde oynayan John Simm, başarılı diyebileceğimiz oyunculardandır. Master karakterinin ise Doctor Who dizisinde köklü bir geçmişi vardır. Master ve Doctor’umuz çocukluk arkadaşıdır. Master Katışıksız Geçit’e baktığında kafayı sıyırmış ve bu onu psikopat, sosyapat, deli gibi sayabileceğiniz ne kadar çılgın lakap varsa sahip olmaya itmiştir. Bizim için önemli olan Modern Doctor Who dönemindeki Master… Master’ı ilk olarak Derek Jacobi bir bölümlüğüne canlandırmıştır. Bölümde Darek Jacobi’nin Master’ı kendisinin aslında bir Time Lord(Zaman Lordu) olduğunu öğrenmesinin ardından vurularak Doctor’un Tardis’inde rejenerasyon geçirmiş ve şu anki bildiğimiz John Simm’li Master’a dönüşmüştür. The End of Time bölümünde Master, Doctor’umuz tarafından Zaman Lordları ile beraber son büyük zaman savaşına geri gönderilmiştir. Oradan kurtulan Master jenerasyon geçirmiş ve Missy ya da Miss karakterini canladıran Michelle Gomez koltuğu devralmıştır. Onu da başarılı oyunculuğundan dolayı tebrik etmemek haksızlık olur. Benim açımdan John Simm’in yerini tutamaz ama onun kadar manyaktı kesinlikle.

Sezon finali bölümünde üstü kapalı bir göç olayından bahsedilmiştir. Göç, Doctor Who’nun sıkı fanlarının gözünden kaçmayacak bir olaydır. Doctor Who’nun Geek kitlesinden unutmuş olan ya da merak edenler için olayın bir kere üstünden geçmekte yarar var. Derek Jacobi’nin canlandırdığı bilim adamı, Dünyanın yok olma eşiğine gelmiş olması ve yeni bir türün ortaya çıkmasından dolayı insanların Dünya’dan başka bir yerde yaşaması ve yeni bir yere gitmesi gerektiğinin farkındadır.  Bunun adı da Göç’tür. Bölümün başından beri Doctor bir terslik olduğunu farkındadır ama klasik olarak onlara yardım etmek ister. Kaçacakları geminin tüm hazırlıklarına yardım eder. Bölümün sonuna doğru Bilim Adamı aslında kendisinin insan değil Zaman Lordu olduğunu öğrenir. Bununla beraber gemiyi hiçbir şey olmadığını bilmesine rağmen sonsuza gönderir ve kendisi Tardis’i alıp kaçmaya çalışırken vurulur ve rejenerasyon geçirir.

Sezon Finalinde de geçen göç olayından bahsettik . Master oraya gitmiş olan insanları isteklerini yerine getirebilecek şekilde Cyberman’e dönüştürmek ister fakat Kara Deliğin ve geminin uzunluğundan kaynaklı zamansal farktan dolayı Cybermanler çok fazla gelişir ve kendi iradelerini kazanırlar. Bölümün diğer bir kısmından bahsetmek gerekirse Bill uzay gemisine gittiklerinde trajik bir şekilde vurulur ve geminin bilinçsiz doktorları iyileştirmek için onu götürüler fakat onu ‘’upgrade’’ etmek isterler. Bill Doctorun geç kalmasından dolayı bir Cyberman’e dönüştürülür. Keşişlerin olduğu bölümde Bill’in gerçekliğe tutunması ona gerçek bir irade kazanmıştır ki bu da aklını ele geçirememelerine neden olmuştur. Bölümün sonunda Miss ve Master kaçmak üzereyken Miss fikrini değiştirir ve Master’ı yaralayıp, rejenerasyona zorlar. Doctor’a yardıma gitmek üzereyken deyim yerindeyse kalleşçe arkadan vuran Master tarafından ağır bir darbeyle vurularak öldürülmüştür.  Doctor ve Bill’in beraber savaşıp Cybermanları püskürtmeye çalışırken Doctor’un öldüğünü görüyoruz fakat Doctor’un şansı yaver gidince tekrar yaşam geri dönmüştür(Spoiler olmasın kalanı için bölümü izlersiniz. ;)) Doctor son sahnede rejenerasyon geçirmemek için elinde geleni yapar ve 1. Doctor ile karşılaşmasıyla son sahne ve bölüm biter.

Sezon Finali böyle olmuş ve bir sezon daha bitmiştir. Önümüzdeki sezon Yılbaşı bölümünde Doctor rejennerasyon geçirecek ve Peter Capaldi’ye elveda diyeceğiz. BBC stüdyolarında yeni Doctor’un kim olacağı belli olmasına rağmen daha resmi bir açıklama yoktur. Steven Moffat’ın aramızda olmayacağı ve Doctor’un rejenerasyon olacağı önümzüdeki sezon nasıl olacak büyük bir heeyecanla bekliyoruz.

Yorumlar