Ana sayfa Doctor Who Doctor Who: Tek Hikayelik Kadın Kahramanlar

Doctor Who: Tek Hikayelik Kadın Kahramanlar

PAYLAŞ

Doctor Who birçok karaktere yer versede aralarında unutamadığımız efsaneler yer alıyor. Birçoklarımız onların yol arkadaşı olmasını yürekten diledi. Hikayeleri ile Doktor’un hayatlarını yansıtan ve Doktor’a etki eden bu kahramanlardan en önemlilerini sizler için derledik.

 

doktorun-kizi

 

Tıpkı 9. Doktor gibi savaşın ortasında doğdu. İyileşmeye ihtiyacı vardı. Hayatı ve tek amacı savaşmak olan, genetik yollarla yaratılmış bir askerdi.  Doktor’a bir zamanlar kaybettiği çocuklarını hatırlattı. Bu yüzden kabullenmesi çok zor oldu. Ama  Doktor Jenny’in kendisinden farksız olduğunu farkettiğinde onu kabullendi. Ancak sürüp giden savaşın mimarı olan kişinin silahı sonucunda öldürüldü. Doktor’a tüm o acıları tekrar yaşatan kadındı. Bölümün sonunda  Dünyalaştırıcı’nın  iyileştirici gücü sayesinde hayata geri döndüğünde Doktor orayı çoktan terk etmişti. Ancak o yine de babasının yolundan gitmeyi tercih etti. Umarım uzayın sonsuz derinliğinde bir gün babasını bulur.

 

 

57479

 

”Seninle tanıştığımızda yağmur yağıyordu.”

”Bu aynı yağmur.”

Doctor Who’nun en sevilen bölümlerinden olan Blink’de yer aldı. Doktor’un neredeyse hiç görülmediği nadir bölümlerden biriydi. Hikayenin merkezinde olan Sally Sparrow, bölüm boyunca gösterdiği zekice yaklaşımları sayesinde geçmişte sıkışıp kalmış Doktor ve Martha’yı kurtarmayı başardı. Senayosuyla film tadı veren bölümden beri her Whovian’ın ağzından düşmeyen bir istek vardı: Sally’i yol arkadaşı olarak görmek. Ama o yıllarca insanları kurtarıp duran Doktor misali iki hayatı kurtarıp, öylece çekip gitti. Ama akıllardan asla silinmedi.

 

ch

 

”Benimle yolculuk eden insanları kaybettim. Hepsini kaybettim. Bir daha olmaz. ”

Doktor Who’nun özel bölümlerinden biri olan Planet of the Dead bölümünde karşımıza çıktı Christina. Londra’daki bir müzeden çok değerli bir altın kupa çalan Christina kaçarken bindiği otobüsün farklı bir boyuta gitmesiyle Doktor’la tanışır. Aynı otobüste bulunan bu garip adamla başlangıçta çok fazla sürtüşse de zamanla o da Doktor’da bir şeyi farkeder. Çok iyi bir uyum içindedirler. Christina para için hırsızlık yapan biri değildir. O sadece macera olsun diye çalıyordur. Ve bölümün sonunda Doktor’un onu yanına alması için yalvarır. Ancak kayıpların acısıyla boğuşan Doktor onu kabul etmez. Tutuklanan Christina’ya tek hediyesi kelepçelerini çözmek olur. Sonrasında ona ne olduğunu bilmiyoruz.

 

 

madam

 

”Ne kadar yalnız bir çocukluk. Doktor! Öylesine yapayalnız. Büyük bir yalnızlık. Öylesine yalnız küçük bir çocuk. O zaman yalnızdı. Şimdi daha yalnız. Buna nasıl katlanabiliyorsun?”

 

Sırada tarihi bir kişilik var. Karışımıza Şöminedeki Kız olarak çıkan Madam De Pompadour Doktor’u en iyi çözümleyen kişilerden biriydi diyebiliriz. Tüm yaşamına şahit olduğumuz Madam De Pompadour hayatı Doktor’u beklemekle geçen Amelia’dan farksızdı. İkisi de küçükken tanıştıları bir adamı ömürleri boyunca bekledi. İkisi de anlamsız bir şekilde tüm o karmaşanın ortasındaydı ve bu yüzden Doktor öylece çekip gidemedi. İkisi de kurtarıcıları olan bu hayali arkadaşlarının dokunuşları sayesinde hayat buldu. Ama tek bir farkla. Amy 12 yıl sonunda hayali arkadaşına kavuşurken, Madam De Pompadour ölüm yatağında bile hala Doktor’un gelme umuduyla yanıp tutuşuyordu. Ancak Doktor geri döndüğünde Madam de Pompadour’un cenazesi uzaklaşıyordu ve hepimizin yüreğini burkan bir mektup bırakmıştı geriye:

 

”Sevili Doktor’um. O yol bana artık ağır ilerliyor gibi gelmiyor ve korkarım sonuna yaklaşıyorum.
Mantığım bir daha karşılaşma ihtimalimiz olmadığını söylüyor. Ama sanırım mantığıma kulak vermemeliyim.
Kafanın içinde dünyayı gördüm ve her şeyin mümkün olduğunu biliyorum. Acele et aşkım.
Artık günlerim sayılı ve sabredecek gücüm kalmadı. Tanrı yardımcın olsun, yalnız meleğim.”

 

tasha

 

Bir uzay kilisesi olan Papalık Merkezi Sistemi Kilisesi’nde Baş Rahibe olan Tasha Lem Doktor’u fazlaca uğraştırsa da kalplerimizde taht kurdu.  Tasha Lem direnci, zekice hareketleri ile bölüme damgasını vurmuştu. Özellikle Dalek kuklasının direncini kırarak geri dönmesi ile bizlere kısa süreli bir şok yaşatmıştı. Üstelik açığa kavuşturulmasa da Tasha Lem ve Doktor’un çok önceden tanıştıklarını biliyoruz. Tasha Lem ölmek üzere olan Doktor’u son anlarında yalnız bırakmamak için Clara’yı Trenzalore arazailerine getirmişti.

Yorumlar