Ana sayfa Dizi / Film Doksanlardan Gelen Tatlı Bir Esinti: AŞK 101

Doksanlardan Gelen Tatlı Bir Esinti: AŞK 101

PAYLAŞ

Daha yayınlanmadan bile sosyal medyada asılsız iddialarla çokça konuşulan ve hakkında karalama kampanyaları başlatılan Netflix’in 3. Türk yapımı projesi olan Aşk 101(Love101) geçtiğimiz cuma günü yayınlandı!

Aşk 101, doksanların İstanbulu’nda, okullarında sürekli soruna sebep olan lise 2. sınıf öğrencisi bir grup öğrencinin okulda kalma mücadelesi ile tüm öğretmenlerin aksine onları okulda tutmaya çalışan Burcu hocanın mücadelesini konu alıyor. Bunun yanında aşk ile tanışma, sevgi ile dostluk temelleri atma ve ailenin ilk gençlik yıllarındaki hayatların üzerindeki etkisi ve önemine güzel vurgular yapılıyor.

Karakterlerin her birinin hem toplum ile hem de kendi benlikleriyle problemleri var. Dizide son derece zeki ama alkol bağımlısı olan Sinan, ciddi öfke problemleri olan ve her sorunu bileği ile çözmeye çalışan Kerem, ticari zekası tıkır tıkır çalışan ve okuldaki çete ağıyla sürekli para kazanma peşinde olan Osman, güzelliğini kullanarak insanları manipüle eden şımarık ve asi Eda ile baskıcı ailesi yüzünden sürekli ders çalışarak sınıfının en iyisi olmuş olan Işık’ın hayatlarına misafir oluyoruz.

Aslında hepimizin hayatında şöyle bir düşünüp geçmişe, lise ya da üniversite yıllarımıza baktığımızda, hayatında bu karakterlerden bir kaçı ile karşılaşmış olanımız hatta onlardan biri olmuş olanlarımız bile vardır. Bundan dolayıdır ki dizi sizi kısa sürede kendine bağlayıp içine çekmeyi başarıyor. Aslında birbirinden sorunlu bu 5 gencin sorunlarının altında ciddi sebepler yattığını anladığımızda onlara daha da bağlanıyor yani madalyonun diğer yüzünü görmek bizim yumuşak karnımızı buluyor diyebilirim. Özellikle 90’larda geçiyor olması ve elinden geldiğince o günlerden esintiler taşıması, o yıllarda çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını yaşamış olan kısımı çok mutlu etmiş olsa gerek.

Okuldan atılmaları ile aralarında duran ve onları topluma kazandırmaya çalışan tek kişi olan Burcu hocanın tayininin çıkmasıyla yıl sonu okuldan atılacaklarının farkına varan karakterlerimiz, Burcu hocayı İstanbul’da tutmak için tek gerçek şeyin aşk olduğu kanısına varıyor. Onu birine aşık edip tayinini iptal etmesini ve böylece okuldan atılmadan mezun olmayı planlayan ekibimizin dizi boyunca bunun mücadelesini verdiğini izliyoruz. Güzel oyuncu Pınar Deniz’in oyunculuğu ile hayat verdiği Burcu Hoca ile Kaan Urgancıoğlu’nun canlandırdığı ve benim kendimden ciddi parçalar bulduğum Kemal Hoca hikayesinin de harika işlendiğini söyleyebilirim. Ayrıca her biri birbirinden ayrı başarılı oyunculuk sergilemiş olsa da özellikle Sinan rolünde Mert Yazıcıoğlu’nun sivrilerek çok iyi bir oyunculuk çıkardığını göreceğinize eminim.

Bitirmeden önce değinmem gereken bir konu daha var. Yazının başında da bahsettiğim üzere dizi daha yayınlanmadan adından söz ettirip Rtük başkanının açıklama yapmasına kadar uzanan ciddi karalama kampanyalarına ve twitter üzerinde #adamolnetflix gibi tag’lerin açılmasına sebep oldu. Tüm bunlar az takipçili resmi olmayan bir Aşk101 temalı twitter hesabının, dizideki Osman karakterinin eşcinsel olduğunu öne atmasıyla başladı.

Eleştiriye geçmeden önce toplum olarak şu ”adam ol” kalıbından vazgeçip ”insan olabilmek” adına adımlar atmamızı ümit ettiğimi belirtmek istiyorum. Çünkü sözüm ona ”adam olmak”, ”erkek olmak” bu tag’i başlatan kesimin olduğu gibi naralar atıp yıkıp dökmek demek değildir ve yine sözüm ona ”adam olmak” cinsiyet meselesi de asla değildir. Eleştiriye gelirsek dizide gerçekten olsaydı bile eşcinsel bir erkeğin ya da kadının olmasının insanları neden bu kadar rahatsız ettiğini anlamış değilim. Dizinin ramazan ayının ilk gününde yayınlanmaya başlaması ve eşcinsel olduğu öne sürülen karakterin adının Osman olmasının toplum kimliğimize ve dinimize hakaret olduğunu öne süren bu kesimin, sırf afişinde bikini giymiş bir kadın olduğu için Too Hot To Handle’ı daha ramazanının ilk günlerinde! izleyip Netflix Türkiye Top10’a soktuğuna da adım gibi eminim.

Kaldı ki zaten Netflix parasını ödeyerek kullandığımız bir platform ve eğer burada sizi rahatsız eden bir şey varsa kullanmazsınız olur biter. Eşcinsellik kişinin kendisinden başka kimseyi ilgilendirmeyen bir durumdur. Eşcinselliği kötü bir şey gibi gösterip, çocuklarıyla birlikte televizyon karşısına oturup birbirini öldüren ve birden fazla kadınla/adamla cinsellik yaşayan dizi senaryolarını izlemekte de hiçbir sakınca görmeyen ailelere gerçekten diyecek sözüm yok! Osman karakterine dönersek izlediğimiz kadarıyla eşcinsel değildi, öyleyse bile bu 1. Sezon itibariyle hiç işlenmedi diyebiliriz.

Dizinin yönetmenliğini Ahmet Katıksız (Şampiyon) ve Deniz Yorulmazer (Arka Sıradakiler, Ufak Tefek Cinayetler) yaparken, özellikle geçmişten günümüze uzanan ve bunu izleyiciye yavaş yavaş sunarak merakta bırakan senaryosunu da Meriç Acemi (Kiralık Aşk, Ufak Tefek Cinayetler) kaleme almış. Hikayesi, çekim açıları, harika müzikleri ile izleyiciyi kısa sürede içine çeken bu yapımı çok beğendiğim ve ülkemizin 30-40 dakikalık ve sezonu 8-9 bölümlerden oluşan dizilerle de iyi işler çıkardığını görmek beni çok mutlu etti.

Yorumlar