Ana sayfa Game Of Thrones Dokuzmetelik Kralları’nın Savaşı

Dokuzmetelik Kralları’nın Savaşı

PAYLAŞ

Blackfyre isyanlarının beşinci kolu olarak da bilinen Dokuzmetelik Kralları’nın Savaşı, Essos ve Basamak Taşı’ndan gelen Dokuzun Grubu tarafından başlatılmıştır. Bu savaş yaklaşık olarak FS 260 tarihinde gerçekleşmiştir.

 

Öncelikle Dokuzun Grubu adlı isyancı grubu tanıyalım. Dokuzun Grubu (diğer adıyla Dokuzmetelik Kralları); tüccarlar, paralı askerler ve korsanlardan oluşan bir gruptur. Amaçları ise krallıkları kendi isteklerine göre şekillendirmek ve toprak sahibi olmaktır. Ortak hırsları sayesinde bir araya gelen bu grup Basamak Taşı’nda ve Essos’ta bazı karışıklıklara sebep oldukları gibi Westeros’ta Dokuzmetelik Kralları’nın Savaşını çıkartarak büyük sıkıntılara yol açmışlardır.

 

Dokuzun Grubu, daha sonra yapacakları saldırılara hazırlanmak amacıyla hareketlerine İhtilaflı Topraklar’ı ele geçirip üsleri haline getirerek başladılar. İhtilaflı Topraklar; Lys, Myr ve Tyrosh arasında paylaşılamayan ve savaşlara sebep olan bölgedir. Daha sonra Tyrosh’u yağmalayarak yürüyüşlerine devam ettiler. Tyrosh’a hükmetmek amacıyla grup üyelerinden biri olan Alequo Adarys’i bölgeye hükümdar olarak atadılar. Elbette ki Dokuzun Grubu ele geçirdikleri bu topraklarla yetinmeyeceklerdi. Toplanış amaçlarını yerine getirmek için batıya yöneldiler. Planları Maelys Blackfyre adına tüm Westeros’u ele geçirmekti. Fethi kolaylaştırmak amacıyla Basamak Taşı’nı ele geçirip güvenli bir bölge haline getirdiler. Artık gözler Westeros’a dikilmişti.

 

Aegon V Targaryen’in Yaz Kalesı Faciası’nda yanarak ölmesi üzerine tahta geçen 2. Jaehaerys, istilaya hızlıca tepki gösterdi ve Basamak Taşı’na büyük bir kuvvet gönderdi. Amacı ise Dokuzun Grubu’nu ortadan kaldırmak ve daha da yayılmasını engellemekti. Kral, her ne kadar kuvvetleri kendisi yönetmek istese de dönemin kral eli Ormund Baratheon, Kral’ı caydırıp komutayı aldı. Westeros’un güvenliğini tehlikeye sokan Dokuzun Grubu’nu yok etmek için kurulan orduya Quellon Greyjoy tarafından gönderilen 100 dargemi ve Tytos Lannister tarafından gönderilen 11 bin şövalye de dahil oldu.

 

Targaryen Kuvvetleri, Basamak Taşı’na vardığında savaş büyük bir ciddiyetle başlamış oldu. Kral eli Ormund Baratheon, savaşın ilk kayıplarından birisiydi. Genç oğlu Steffon’un kollarında vefat etmişti. Ormund Baratheon’un beklenmedik ölümüyle,  komuta Kral Muhafızları’ndan Gerold Hightower’a geçmişti. Uzun süre boyunca süren savaşın ardından galip gelen taraf Kraliyet olmuştu.

Savaş sırasında birkaç genç lord ve şövalye, diğerlerinin arasından sıyrılmayı başarıp kendilerine şan ve şöhret getirdiler. Bunlardan bazıları; Steffon Baratheon, Tywin Lannister, Aerys II Targaryen ve Brynden Tully’dir. Özellikle Barristan Selmy,  Altın Mürettebat’ın kumandanı olan ve Demir Taht’ta hak iddia eden  Maelys Blackfyre’a karşı bire bir mücadelede galip gelince savaşı sonlandıran isim olmuştur.

 

Canavar Maelys olarak da bilinen Maelys Blackfyre’ın ölümüyle Dokuzun Grubu, Westeros’a olan ilgisini kaybetti ve sahip oldukları topraklara geri çekildi. Canavar Maelys, Blackfyre soyunun bilinen son üyesiydi. Bu yüzden kendisinin yerine hak iddia edebilecek birileri yoktu. Dokuzun Grubu, altı yıl içerisinde Essos’taki yerleşkelerini de kaybettiler. Alequo Adarys, kraliçesi tarafından zehirlenerek öldürüldüğünde hareket son bulmuş oldu. Savaşın bitmesiye Westeros rahat bir nefes almış oldu. Barristan Selmy, Kral Muhafızları’na katıldı. Hoster Tully, savaş sırasında Lord Baelish ile tanıştı ve oğlu Petyr’i vesayetine aldı. Steffon Baratheon, savaşta ölen babasının yerine Fırtına Burnu lordu oldu. Bu savaş, Blackfyre isyanlarının sonuncusu olarak tarihte yerini aldı.

Yorumlar