Ana sayfa Middle Earth Filmler Dol Guldur: Büyücüler Tepesi

Dol Guldur: Büyücüler Tepesi

PAYLAŞ

Önceden Amon Lanc (Çorak Tepe) olarak bilinen, fakat daha sonra kötü güçlerin etkisi altına girerek kara büyü ve karanlığın yuvası haline gelen Dol Guldur, yani Kara Büyü Tepesi, Üçüncü Çağ’ın 1000’li yıllarında Númenor’un Çöküşü’nün ardından Orta Dünya’ya gelen Sauron tarafından kurulmuştur.

Kuruluşu

Sauron’un dönüşüyle Kara Dağlar’a kaçan Silvan Elfleri daha önce Amon Lanc’ta ikamet etmekteydi; başlarında ise Kuyutorman Kralı Thranduil’in babası Oropher vardı. Amon Lanc’ı ele geçiren Sauron buraya Dol Guldur kalesini inşa etti. Artık Yeşil Orman’ın üstüne bir karanlık çökmüştü; bundan böyle Kuyutorman olarak anılmaya başlandı. Bunun ardından, Thranduil halkını Orman Nehri’ne doğru sürdü ve sonra da bu bölgede kalmaya devam ettiler.

Çevrede yaşayan halklar tarafından Necromancer, yani Ölüm Büyücüsü, olarak anılan kötü bir varlığın bu kalede yaşadığı düşünülüyordu. Ak Divan’ın (Gandalf, Saruman, Radagast, Galadriel, Elrond, Glorfindel ve Cirdan’ın içinde bulunduğu birlik), Dol Guldur’daki bu Ölüm Büyücüsü’nün Sauron olabileceğine dair şüpheleri vardı. 2063 yılında Dol Guldur’a giden Gandalf’a henüz yeterince güçlü olmadığı için karşı koyamayan Necromancer Mordor’a kaçtı. Fakat yıllar sonra, 2460 yılında, Sméagol’un Tek Yüzüğü bulmasıyla tekrar Dol Guldur’a dönecekti.

2845 yılında, Cüceler’in sürgün Kralı ve Yedi Cüce Yüzüğü’nden sonuncusuna sahip olan II.Thráin Erebor’a doğru ilerlerken Kuyutorman hudutlarında yakalandı ve Dol Guldur’a götürüldü. Burada işkence gördü ve yüzüğü de elinden alındı. Yaklaşık 5 yıl sonra Gandalf tekrar Dol Guldur’a geldi ve Thráin’i buldu. Thráin ona oğlu Thorin’e vermesi için bir harita ve anahtar verdi. Sonrasında da Gandalf bu Ölüm Büyücüsü’nün Sauron olduğunu öğrendi.

Ak Divan’a bu haberi veren Gandalf, eski kaleye saldırma konusunda Divan’a ısrarlarda bulundu. Fakat Divan’ın başkanı Ak Saruman buna karşı çıktı; çünkü o da Sauron gibi gizlice Tek Yüzük’ü arıyordu. Sonrasında, 2945 yılında Saruman bir saldırı için ikna oldu ve bu saldırı tam da Erebor Seferi sırasında gerçekleşti. Tesadüf gibi görünen bu durum aslında Gandalf tarafından özenle hazırlanmıştı; çünkü bu sayede Smaug ve Sauron birbirlerine yardımda bulunamayacaklardı. Yapılan bu saldırının ardından Sauron yenildi ve Mordor’a kaçtı.

Ak Divan ve Necromancer karşı karşıya geliyor

Dol Guldur’un Çöküşü: Karanlık Dağılıyor

Sauron, 2951 yılında Khamûl ve beraberinde iki Nazgûl’u Dol Guldur’a yolladı. Khamûl Lórien ve Kuyutorman’a saldırılarda bulundu ve bu saldırılar, civardaki ormanlara korkunç zararlar verdi. Fakat Khamûl ve birlikleri her saldırıda biraz daha geri çekildi, çünkü Lórien’in Hanımı Galadriel, güç yüzüğü Nenya sayesinde halkına yardım etmişti ve onun gücü sadece Sauron’un kendisi tarafından karşı konulabilecek bir güçtü. Üçüncü Çağ’ın 3019 Mart’ının 28.gününde Kuyutorman Kralı Thranduil ve Leydi Galadriel’in liderlik ettiği elf ordusu Dol Guldur’a saldırdı. 2000 yıldan fazla bir zamandır ayakta duran Dol Guldur kalesi artık yerle bir olmuş ve ondan geriye hiçbir şey kalmamıştı.

Büyücüler Tepesi, yıkılışının ardından yeniden Amon Lanc olarak adlandırıldı. Sonrasında Kral Thranduil ile Celeborn ormanda bir araya geldiler ve Kuyutorman’ın adı Eryn Lasgalen, yani Yeşil Yapraklar Ormanı olarak değiştirildi; Thranduil Orman’ın kuzey topraklarında egemenliğini sürdürürken, Celeborn güney topraklarını alarak buraya Doğu Lórien dedi ve Amon Lanc, Doğu Lórien’in başkenti oldu.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar