Ana sayfa Harry Potter Filmler Dolores Jane Umbridge’e Bir Göz Atın!

Dolores Jane Umbridge’e Bir Göz Atın!

PAYLAŞ


Ehem, Ehem. Harry Potter serisinin en tiksinilen karakteri, zaten kocaman bir kurbağaya benzeyen birini kim sevsin! En Dumbledore fanatiği, öldürmeye en çok karşı olan insanın bile Kedavra Lanetini üstünde kullanmak istediği kişi olan Dolores Jane Umbridge’in hayatını sizin için derledik.

Dolores Umbridge, 1965 yılında veya daha öncesinde bir büyücü olan Oxford Umbridge ve bir muggle olan Ellen Cracknell’in iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarında bile melezlere ve muggle doğumlulara karşı bir nefreti vardı bu yüzden bütün ailesinden nefret ediyordu, bir muggle ile evlenen babasından, annesinden ve kofti kardeşinden. Okula başlamadan önce annesi ve kardeşi muggleların arasında yaşamaya döndükten sonrada onlardan bir daha asla bahsetmedi.
Hogwarts’a geldiğindeyse Slytherin binasına seçildi ve Horace Slughorn’un başkanlığında eğitim gördü. Okulda üstün bir başarısı, sınıf başkanlığı veya Öğrenci Başı gibi önemli şeyleri olmamıştır.

Umbridge, okulu bitirir bitirmez her zaman hayran olduğu Sihir Bakanlığının Sihrin Uygunsuz Kullanımı bölümüne girdi. Henüz 17 yaşındayken bile aşırı önyargılı, yargılayıcı ve sadist bir kişiliğe sahipti. Bu özellikleri sayesinde daha 30 yaşına gelmeden bölümün başına geçmişti. Babası, Sihir Bakanlığındaki işinden ayrıldıktan sonrada kendisini Safkan büyücü olarak tanıtmaya başladı ardından hızla yükselmesini sürdürerek Büyüceşura’da Baş Müsteşar olarak görev almaya devam etti.

1995 yılında Cornelius Fudge’ın emriyle Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunda, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olarak eğitim vermeye başladı, ancak büyü kullanılmasına izin vermedi ve bu hareketi sebebiyle Dumbledore’un Ordusu isimli öğrenci topluluğunun kurulmasına sebep oldu. Daha sonra yeniden Bakanlığın emriyle Hogwarts’ta Baş Müfettişlik yapmaya başladı. Bu pozisyonda Okul Müdürü ile neredeyse aynı yetkilere sahipti ve hiçbir acıması olmadan bu güçlerini kullandı. Öğrenciler üstünde normalde Bakanlık tarafından özel durumlarda kullanılmasına izin verilen Veritaserumu kullanarak yaptığı sorgulamalar ile Dumbledore’un Ordusunu yakaladı ve Dumbledore’u okulu terk etmek zorunda bıraktı ardından kendisi Müdire olarak başa geçti ancak bu durum çok uzun sürmedi. Hermione Granger tarafından yapılan zekice bir plan sonucu At Adamlar tarafından yakalandı bu yüzdende bir süre tedavi görmek durumunda kaldı.

1996 yılında Rufus Scrimgeour yönetimindeki yeni Bakanlığa Baş Müsteşar olarak geri döndü bu yıl içinde ne yaptığı tam olarak bilinmesede yıl sonunda Albus Dumbledore’un cenazesine katıldı. Voldemort’un Bakanlığı ele geçirmesinin ardından ‘’ Muggle-Doğumlular Kayıt Komisyonu’’ ismiyle kurulan büronun başına geçmiştir. Burada Muggle-Doğumlu olduğu düşünülen insanları yargılamış ardından Azkabana yollatmıştır. Umbridge 1998 yılına kadar bu görevde kalmıştır, Voldemort’un düşüşünden sonra Sihir Bakanı olan Kingsley Shacklebolt tarafından Muggle-Doğumlulara karşı işlediği suçlardan dolayı Azkabana yollanmıştır.

*Dolores Umbridge 5. Filmde gördüğümüz kanla yazı yazan kalemlerin mucididir.

*Dolores ismi, İspanyolcadaki ‘’dolor’’ kelimesinden gelmektedir ve ‘’acı’’ anlamındadır.

*Umbridge ismi, İngilizcede ‘’umbradge’’ kelimesinden gelmektedir ve ‘’aşağılama’’ anlamındadır.

*Belkide hepimizin diğer bütün karakterlerden çok Umbridge’den nefret etmesinin sebebi hayatımızın bir noktasında böyle bir öğretmenimiz olduğu içindir.

*Umbridge hortkuluk takarken ‘’Patronus Büyüsü’’ yapabilmektedir bunun sebebi en az o hortkuluk kadar kötü olmasıdır.

Yorumlar