Ana sayfa Oyunlar DOOM : Müzikteki Şeytan Ayini

DOOM : Müzikteki Şeytan Ayini

PAYLAŞ

FPS oyun camiasının büyükbabalarından biri olan DOOM’u herkes bilir. Dünyayı kurtarmakta olan bir karakteri yöneteceğiniz kadar basit bir senaryo ile güzelim silahlarla iblis diye tabir ettiğimiz yaratıkları öldürürüz.Özellikle 1993’lü yıllarda ve fazla uzaklaşmayan zaman dilimlerindeki oyun serilerinde haritalarda ‘Bu ne la?’ diye ağzımızdan çıkartmayı başaran unsurlar vardır. Hani bir kartı bulmak için bütün şehri kolaçan edersiniz ya, işte o kolaçan işini yaparken kesinlikle bu ağzınızdan çıkan kelimeyi kullandığınız ‘saçma’ diyebileceğimiz haritada bulunan konumlardan bahsediyorum. Eh tabii, bu birazda düzenlenerek neredeyse her bölümde yer alan (genel olarak içinde cephane ya da sizin için zırh yer alır) ”SECRET ROOM” denilen yerler yaratıldı.Buna rağmen oyunun haritalarında ilginç ama hiç içeriğe veya gizeme sahip olmayan lokasyonlar mevcuttu.

Fakat 2016 yılında çıkmış olan DooM’un videolarını incelerken , o klasik Secret Roomlarla beraber gözlerimi fal taşı gibi açmama sebep olan iyi gizlenmiş bir sürpriz yumurta gördüm. Cyberdemon’a ait bir sürpriz yumurtaydı ve az da olsa ürkütücü bir yumurtaydı.

doom-2016-cyberdemon-wallpaper-4k

Peki nedir bu süpriz yumurta ?

İster hikayesi sarabilecek bir oyun olur , ister kafa dağıtmak için önünüze geleni yok etmek arzunuzu ağzınızdan salya çıkarır gibi bir oyun olur. İşte bir oyunun ”boss fight” içerikli olması için bu iki kategoriden kesinlikle birine sahip olması zorunlu değildir. DooM’un yeni çıkan oyununda ise diğer boss fightlardan ve müziklerinden bir farkı olmasa da bu oyunda yer alan boss fightlardan birisinde işte bu tatlı gizem yer alıyor. Cyberdemon Boss Fight…

Cyberdemon ile yüzleştiğiniz zaman, diğer (neredeyse aynı diyebileceğimiz) ”boss fight”lara sahip olan oyunlarda olduğu gibi kendisine özel bir müzik çalıyor.Bu müziğin önemli olan noktası ; müziğin ”spektrografiği” incelendiği zaman müziğin sadece 666 ve Pentagram‘dan oluşmakta olduğu göreceksiniz.

SuuE9Mc

 

Video kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar olaya ciddi yönden bakılması saçma olsa da sürpriz yumurta manyakları için açıkçası kendilerini çıldırtabilecek kadar iyi saklanmış bir sürpriz yumurta diyebiliriz. DooM oyunun müziklerinin yapımcısı olan Mick Gordon tarafından yapılmış ve açıkçası çok iyi gizlenmiş bir sürpriz olmuş.

Kim bir müziğin spektrografiğinde saklı bir şey aramak isteyebilir ki? Tabii ki, bunun cevabı bir Reddit kullanıcısı.

Yorumlar